Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zmienne IP
Autor Wiadomość
grocal 
light master


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Sty 2005
Posty: 140
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31-05-2005, 14:30   

Jacku, dzieki za konstruktywna polemike...
Otoz, zaznacze fakt, ze w tej chwili nie pisze tego tekstu na kompie z chello. To tak gwoli scislosci. Nie moge tez w tej chwili sprawdzic, czy po odlaczeniu modemu zmieni mi sie IP.
Co jednak zaobserwowalem. Otoz, tymczasowe ip o ktorym mowisz, przyznawane jest na czas jednej godziny. Regularnosc w zamianie IP oraz szybkie spojrzenie w ustawienia sieciowe pozwolily wyciagnac takowy wniosek. W tej chwili dostalem IP na 48 godzin, wiec - jak mniemam - nie powinno mi sie zmienic dopoki nie wylacze komputera i nie przeczekam tego czasu.
Jezeli chodzi o teorie "2 dni odczekania", to potwierdzam jej slusznosc, chociaz warto zaznaczyc, ze IP nie zmieni sie jezeli dotychczasowe (nawet juz uwolnione przez DHCP) bedzie wolne. Wydaje mi sie, ze wiele osob ma IP przez dluzszy okres czasu nawet jesli odczekaja 2 dni wlasnie z tego powodu, ze ich dotychczasowe IP nie zostalo wykorzystane przez kogos innego. Gdy zmieniamy polaczenie z RJtki na USB i vice-versa, to zmienia nam sie sprzetowa konfiguracja i z punktu widzenia serwera DHCP mamy do czynienia z nowa maszyna. Dla niej przydzielany zostaje nowy, wolny adres IP. Z pewnoscia jest szansa dostania poprzedniego adresu, gdy bedzie on wolny.
Z tego mozna wywnioskowac jeszcze inna metode uzyskania nowego adresu IP. Otoz trzeba wymoc na serwerze DHCP uwolnienie naszego IP. Owe 2 dni czekania, to jedna z metod - skonczy sie czas wynajmu adresu. Innym sposobem jest reczne uwolnienie adresu. W Windowsie mozna to zrobic poleceniem 'ipconfig /release', w linuxie z pewnoscia 'ifconfig' (Jacek, pewnie szybciej podasz potrzebny parametr ^_^) a jezeli laczymy sie przez router, to wiekszosc z nich ma do tego odpowiednie opcje... Potem i tak musimy poczekac, az nasz adres zostanie wykorzystany - trudno oszacowac jak dlugo jednak mamy czekac. Najwyrazniej serwery DHCP "faworyzuja" dotychczasowych wlascicieli IP i daja im dotychczasowy adres IP pod warunkiem, ze nie zostal wykorzystany. Ale to akurat moja teoria - nie musi byc sluszna :)

Pozdrowienia!
_________________
  grocal@jabber.wp.pl
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-05-2005, 14:54   

grocal napisał/a:
Otoz, tymczasowe ip o ktorym mowisz, przyznawane jest na czas jednej godziny

Być może. Akurat to pisałem w przybliżeniu, bo nie jestem w stanie wymusić takiej zmiany. Dawniej (jakiś rok temu) było to dokładnie 15 minut.

grocal napisał/a:
w linuxie z pewnoscia 'ifconfig'

ifconfig nie zwolni IP. Do tego potrzeba klienta dhcp.
polecenie: dhcpcd -k ethX, gdzie X to numer interfejsu, np: eth0
lub: dhclient -r ethX

A poza tym to w pełni się zgadzam z tekstem.
A co do faworyzacji, to można to z grubsza tak nazwać. A objawia się to w ten sposób, że klient trzyma informację o adresie MAC sprzętu oraz posiada on również swój stary (poprzedni) adres IP. Wysyła on żądanie przyznania tego samego (co miał) adresu IP.
Jeśli serwer nikomu innemu go nie przyznał, to akceptuje żądanie (ewentualnie stwierdza, że IP jest zajęty i odrzuca je, a klient prosi o przyznanie nowego adresu DHCPDISCOVER).

Jacek
 
 
grocal 
light master


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Sty 2005
Posty: 140
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31-05-2005, 15:04   

Jacek napisał/a:
ifconfig nie zwolni IP. Do tego potrzeba klienta dhcp.


Ech... zapomnialem, ze w linuxie niemal do kazdej rzeczy jest oddzielny deamon ^_^. Na swoja obrone dodam, ze od strony administracyjnej z linuxem mialem stycznosc przeszlo trzy lata temu... Epoka!

Ciesze sie, ze nakreslilismy w jakis sposob schemat przydzielania/zarzadzania adresow IP. Mozna to by podpiac do tworzonego FAQ, nie?

A przy okazji, to gratuluje rozleglej wiedzy Jacku i... przekroczenia 500 postow :D
_________________
  grocal@jabber.wp.pl
 
Bodzio_bcm 
Klikacz


Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 5
Wysłany: 31-05-2005, 16:16   

SiNuS napisał/a:
antoni555 napisał/a:
Ciekaw jestem (prywatnie), dlaczego chcesz zmienić swój IP, jeżeli uważasz go za stały?

Są dwie możliwości:
1) paranoja - boi się chakerów
2) gdzieś sobie wybitnie nagrabił za co został odpowiednio nagrodzony...
- nowe IP to jak nowe życie ;)


taaak dostałem bana na lineagu 2 na IP :( (
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-05-2005, 17:37   

A później nowe osoby narzekają, że coś im nie działa - i gdzie ta sprawiedliwość? :roll:
Wg mnie, jeśli dostałeś bana, to na niego zasłużyłeś. Dlaczego mają cierpieć inni? A jak dostałeś jednego bana, to dostaniesz i drugiego jak się administrator dopatrzy. I co? będziesz chciał zmienić na trzecie IP?
Każdy ban ma jakiś swój expire (czyli czas wygaśnięcia). Po tym czasie blokada jest zdejmowana, także poczekaj cierpliwie.

Jacek
 
 
16v.Bizarre 
easy master

Dołączył: 13 Cze 2005
Posty: 25
Skąd: G-D-A-Ń-S-K
Wysłany: 23-06-2005, 16:10   

Witam. Mam chello light i chcialbym sie dowiedziec czy jest wogole taka pozliwosc zebym mogl miec zmienne ip , jak tak , to bym chcial uslyszec jak moglbym to zrobic?.. :roll:
_________________
 
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-06-2005, 16:39   

Cytat:
Witam. Mam chello light i chcialbym sie dowiedziec czy jest wogole taka pozliwosc zebym mogl miec zmienne ip , jak tak , to bym chcial uslyszec jak moglbym to zrobic?..

Już masz zmienne ip nic nie musisz robić.
  marekd@jabberpl.org
 
antoni555 
classic master


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 265
Skąd: Warszawa - Mokotów
Wysłany: 23-06-2005, 17:05   

Marek napisał/a:
Cytat:
Witam. Mam chello light i chcialbym sie dowiedziec czy jest wogole taka pozliwosc zebym mogl miec zmienne ip , jak tak , to bym chcial uslyszec jak moglbym to zrobic?..

Już masz zmienne ip nic nie musisz robić.


A dla jasności poczytaj sobie http://pomoc.upc.com.pl/?zaw=32, 16v.Bizarre
_________________
 
 
 
16v.Bizarre 
easy master

Dołączył: 13 Cze 2005
Posty: 25
Skąd: G-D-A-Ń-S-K
Wysłany: 23-06-2005, 18:32   

No okej mowice ze mam zmienne .Wchodze do znajomych na czat prosze zeby dali bana . dali i wejsc nie moge ponownie ?. ZMIENNE ? :roll: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
 
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 23-06-2005, 18:35   

16v.Bizarre, a zmienne charakteryzuje się tym, ze się zmienia, jak dostaniesz bana?
_________________
 
  maciej@lebkowski.info
 
16v.Bizarre 
easy master

Dołączył: 13 Cze 2005
Posty: 25
Skąd: G-D-A-Ń-S-K
Wysłany: 23-06-2005, 18:41   

Kazalem znajomemu dac mi bana bo chcialem sprawdzic czy po otrzymaniu bana wejde znow na czat ( powiedziano mi ze mam zmienne ip) no okej dali bana wchodze znow i wejsc nie moge bo mi pisze ( zostales wywalony na stale) :) :mrgreen:
_________________
 
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 23-06-2005, 19:13   

16v.Bizarre, powiedz mi, dlaczego magicznym sposobem po otrzymaniu bana miałoby Ci się zmienić to IP? Chyba nie rozumiesz idei zmienności IP w czasie. :)
_________________
 
  maciej@lebkowski.info
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-06-2005, 19:52   

16v.Bizarre poczytaj sobie faq najlepiej http://chello.arteq.org i może potem jeszcze nasze na stronie http://chellopl.one.pl/faq.php a potem zadawaj głupie pytania.
  marekd@jabberpl.org
 
16v.Bizarre 
easy master

Dołączył: 13 Cze 2005
Posty: 25
Skąd: G-D-A-Ń-S-K
Wysłany: 23-06-2005, 23:05   

Spytalem sie tylko ,a Ty odrazu "potem zadawaj głupie pytania" o nic nie mozna sie zapytac, kazdy madry , jestes tu chyba zeby pomoc ? No ale moderator/admina zawsze ma racje co nie ? :mrgreen:
_________________
 
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-06-2005, 23:26   

Wiesz co 16v.Bizarre masz rację właściwie to wszyscy mają rację (ja też bo zadajesz głupie pytania) ale daj sobie już z tym spokój bo ta dyskusja nie prowadzi do nikąd.

Zmienne ip to takie które się czasem zmienia, nieważne czy co kilka minut czy co kilkanaście miesięcy, jeśli pilnie potrzebujesz zmienić ip to zrób tak jak zostało już w tym wątku napisane - przełącz się z karty sieciowej na usb albo odwrotnie, ale zanim to zrobisz pomyśl o osobie która dostanie twoje stare ip, czy nie prościej przeprosić osób przez które zostałeś zbanowany (pisałeś, że to znajomi więc pewnie masz z nimi jakiś kontakt).
  marekd@jabberpl.org
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: