Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mediabox do kompa na USB - koszt 67 zł
Autor Wiadomość
khak 
Klikacz

Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: 06-02-2009, 21:13   Mediabox do kompa na USB - koszt 67 zł

Wprawdzie wszytsko zostało opisane w podobnym wątku na tym forum. Więc w swoim opisze krótko, jak za niecałe 70 zł mozna podpiąć Mediaboxa pod USB w kompie w celu zgrywania materiału. Jeszcze raz podkreślam, to dla osób które nie chca wydawać zbyt dużo pieniedzy na droższe grabery/tunery na USB lub zewnętrzne nagrywarki DVD/HDD. Więc może kogos zainteresuje.
Minusem rozwiązania jest jakość nagrywanego materiału, choć wizualnie , przy odtwarzaniu w kompie czy na TV LCD nie jest zła (Jakość DVD - nie wystepuje klatkowanie itp.) ale parametry -25 klatek na w rozdziałce 720 x 575 mówią za siebie. Ma to związek ze sprzetowymi możliwosciami grabbera EasyCapa. Chociaż podobno innymi programami niz ten dołączony do niego Unlead Video Studio można wyciągnać więcej. Nie wiem , nie testowałem na innych programach.

Tak więc kupujemy :

1 . EasyCap (Video Grabber) - koszt z przesyłką max 60 zł
2 . ADAPTER EURO (scart) z wyjściami 2x RCA (chinch) cena 2- 4 zł
3 . Kabel 3xRCA/3xRCA cena 1.50 - 2.50 zł

W moim przypadku łączny koszt nie przekroczył 70 zł bo EURO i kabel z zakończeniami RCA kupilem w miejscowym sklepie elektronicznym. ALe powyższe można jak wiadomo bez problemu dostac na Allegro. UWAGA Nie trzeba kupowac gotowców kabli za 45 - 60 zł bo to niczym sie nie rózni od mojego zestawu.
Po zakupie EasyCapa z plyty Instalujemy wyłącznie program UNLADA Studio, a driver aktualny (1160) do urządzenia ściągamy z netu. Bo ten z płyty może nie działać.









Filmik z nagranym materialem z Mediaboxu wstawie równo o północy lub kilka minut po. Długo trwa UPLOAD na serwer , czas do zakonczenia pokazuje niecala godzina.
 
 
xthema 
plus master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 646
Skąd: Opole
Wysłany: 07-02-2009, 07:59   

Rozumiem, że gdy posiada się odpowiedni kabel Scart, który wiadomo z jednej strony ma szeroką końcówkę, a z drugiej zakończony jest dwoma "trójkami' czincz:
- Wejście Audio L+R i Video
- Wyjście Audio L+R i Video
... to adapter Euro nie będzie potrzebny?

Pytam, bo takowy kabel posiadam
(nie chodzi o te symboliczne 4zł, tylko o możliwość wykorzystania tego, co się już ma)

Czy cały proces zgrywania materiałów z mediaboxa przez podłączony do USB EasyCap odbywa się jedynie przez interfejs USB, a posiadanie karty tv nie jest w owym procesie na żadnym z jego etapów do niczego potrzebne?
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-02-2009, 09:52   

Cytat:
Czy cały proces zgrywania materiałów z mediaboxa przez podłączony do USB EasyCap odbywa się jedynie przez interfejs USB, a posiadanie karty tv nie jest w owym procesie na żadnym z jego etapów do niczego potrzebne?
To właśnie jest karta - tyle ze na usb (w porównaniu z kartą na pci karta na usb jest nieco droższa i ma pewne ograniczenia wynikające z przepustowości interfejsu usb - przdewszystkim nie potrafi rejestrować obrazu niespkompresowanego - nie szło by przesyłać tak dużej ilości danyech przez usb, musi więc wszystko spakować sprzętowo już po swojej stronie, tracisz więc możliwość wyboru metody kompresji obrazu)
  marekd@jabberpl.org
 
khak 
Klikacz

Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: 07-02-2009, 11:18   

Dokładnie tak jak kolega powyżej napisał. Bo obsługiwane rozdzielczości EasyCapa to NTSC 720x480 @ 30fps, PAL 720x576 @ 25fps. Trzeba tez zwrócic uwage jaką ma się wtykczke EURO z wyjsciami RCA, bo musi byc OUT , a najczęściej wystepuje z przełącznikiem OUT/IN . To co masz *xthema* w domu moze byc IN (wejściowe) i nie bedzie działało.

Wczoraj miałem jakies problemy z uplodowaniem filmiku na serwer. Dzis rano poszło błyskawicznie bez problemu. Tak więc dołączam próbke zgranego materiału przy pomocy EasyCapa w maksymalnej jakości jaką można z niego wyciągnąć . Filmik ma 52 MB

Do ściągnięcia z :

http://rapidshare.com/fil...06-003.MPG.html

lub

http://www.sendspace.com/file/96z7it

Zastanawiałem sie na ciut drozszym rozwiązaniem , szukałem tunera lub grabbera TV na USB ze sprzętowa obsługa mpeg2 ale albo na aukcjach są przekłamania w opisach (sprzedawcy nie wiedzą co sprzedaja) lub jak juz na cos natrafiłem to było w granicach 200-300 zł i drożej :(
Ale jak ktos nie chce oszczędzać proponuje poszukać czegos z kompresją mpeg2, wtedy jakość zrzucanego materiału jest bardzo dobra. Co ma znaczenie przy zrzucaniu materiałów choćby z VHS, jeżeli zakładamy zakup tubera TV lub innego grabbera w szerszym zastosowaniu, nie tylko do mediaboxu.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-02-2009, 12:40   

Cytat:
Ale jak ktos nie chce oszczędzać proponuje poszukać czegos z kompresją mpeg2, wtedy jakość zrzucanego materiału jest bardzo dobra.

MPEG2 jest mocno przestarzały, przy zastosowaniu MPEG 4 AVC jakość była by znacznie lepsza, za jakiś czas pewnie wyjdą jeszcze lepsze kodeki dlatego o ile to tylko możliwe polecał bym kartę przy której kompresję można przeprowadzać programowo. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe np do laptopa nie wejdzie duża karta PCI - wtedy zostają tylko takie wynalazki na USB
  marekd@jabberpl.org
 
khak 
Klikacz

Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: 07-02-2009, 13:10   

mpeg2 jest przestarzała a sprzetowo urzadzenia obsugujace 2 lub mpeg4 sa nadal raczej drogie niestety i nie ma za duzego wyboru co najdziwniejsze...
 
 
xthema 
plus master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 646
Skąd: Opole
Wysłany: 07-02-2009, 13:29   

khak
Ten "nietypowy" Kabel Scart, który mam w domu, wygląda tak jak opisałem go wcześniej, czyli z jednej strony normalna szeroka końcówka Scart, a z drugiej 6 czincz:
- trzy czincza wejścia - IN, dwa audio, jeden video
- trzy czincza wyjścia - OUT, dwa audio, jeden video

Rozumiem, że dzięki temu, że są czincza OUT, to adapter w tej sytuacji nie będzie mi potrzebny?

p.s.
Dzięki za pociągnięcie tego wątku.
Sam pewnie bym się tym nie zainteresował, jak zrzucać materiały z mediaboxa - tym bardziej przez jakiegoś EasyCap przez USB

Marek
Również dzięki za odpowiedź
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-02-2009, 13:48   

Cytat:
mpeg2 jest przestarzała a sprzetowo urzadzenia obsugujace 2 lub mpeg4 sa nadal raczej drogie niestety

W innym równoległym wątku tu na forum przed chwilą były podane przykłady kart conexanta i philipsa które obsługują sprzętową kompresję mpeg2 i kosztują w okolicach 50zł

Za czasów gdy procesory miały po 200-300MHz była to bardzo fajna sprawa (wtedy takie karty kosztowały 3 razy tyle co teraz).
Od czasu gdy procesory mają ponad 1GHz mało kto już z tego korzysta.
  marekd@jabberpl.org
 
xthema 
plus master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 646
Skąd: Opole
Wysłany: 07-02-2009, 14:03   

khak
Jeśli mamy oceniać profesjonalnie, to jakość wstawionego materiału pozostawia troszkę do życzenia - lecz na częściowe usprawiedliwienie należy dodać, materiał pochodzi ze stacji PLANETE, która moim zdaniem nie należy do tych stacji, które oferują najlepszą jakość SD
Na "podręczne" materiały video powiedziałbym, że jest OK, nie mniej konkretne filmy, które chciałbym zachować w swojej kolekcji wolałbym jednak w lepszej jakości - zważywszy na fakt, że owa 1 minuta z hakiem zajmuje 52 MB - mało to nie jest - chyba, że założymy, że na płycie DVD 4,7 GB nagrywamy jedynie "90 minutowy film".

Jestem świadomy, że to nie ładna kompresja xvid mpeg-4, tylko zwykłe mpg.

Ogólnie myślałem, że jakość będzie gorsza.
 
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 07-02-2009, 15:53   

Marek napisał/a:
To właśnie jest karta - tyle ze na usb (w porównaniu z kartą na pci karta na usb jest nieco droższa i ma pewne ograniczenia wynikające z przepustowości interfejsu usb - przdewszystkim nie potrafi rejestrować obrazu niespkompresowanego - nie szło by przesyłać tak dużej ilości danyech przez usb, musi więc wszystko spakować sprzętowo już po swojej stronie, tracisz więc możliwość wyboru metody kompresji obrazu)

Ta karta ma interfejs USB 2.0, więc nie występuje tu problem braku wystarczającej przepustowości dla sygnałów SD. Karta pozwala na programową kompresję, która występuje już w komputerze (stąd większe wymagania na hardware komputera). Nie traci się więc możliwości wyboru sposobu kompresji. Główną zaletą kart USB przeprowadzających kompresję sprzętowo są mniejsze wymagania na hardware komputera.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-02-2009, 17:20   

720×576, 10 bitowy przetwornik po 3 kolory na pixel 25 klatek na sekundę to daje
720·576·3·10·25=311040000bitów na sekundę=311Megabitów/s
usb 2.0 tyle nie wyrobi (max ile się udaje uzyskać to około 240Mbitów)
  marekd@jabberpl.org
 
Caney 
plus master


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 29 Mar 2005
Posty: 455
Skąd: Warszawa-Ursus
Wysłany: 07-02-2009, 18:29   

Pozwolę sobie sprostować:
USB 1.0 - 12 Mbit/s
USB 2.0 - 480 Mbit/s

http://www2.chip.pl/arts/...lear_48241.html
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-02-2009, 18:55   

Caney, to dotyczy małej paczki danych a nie ciągłego strumienia, dane po usb nie mogą być transmitowane bez przerw muszą być pocięte na małe porcje, odebranie każdej porcji danych wymaga dość sporej pracy ze strony komputera, dopiero po potwierdzeniu zakończenia tej operacji wysyłana jest kolejna. Tak więc przy większej ilości danych niż kilka bajtów dostaniesz prędkość o połowę niższą.

Miedzy innymi dlatego na usb 1.1 nie da się odebrać 10Mbitów z modemu (wychodzi 6 z małym kawałkiem) a z dysku podłączonego przez USB 2.0 nie przeczytasz więcej niż 30Megabajtów (240Mbitów) na sekundę
  marekd@jabberpl.org
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 07-02-2009, 19:16   

Hmm... wszędzie piszą, że efektywna prędkość stała jaką można uzyskać to 320Mbps, więc chyba na tych 10-bitowych przetwornikach też da się przesłać. Omawiana tu karta pewnie ma do tego przetworniki 8-bitowe, więc jeszcze lepiej. Tak, czy inaczej nie zawiera sprzętowej kompresji, więc albo jest w stanie cały obraz przesłać, albo będzie gubiła klatki (co podobno nie występuje).
 
 
khak 
Klikacz

Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: 07-02-2009, 22:49   

*Marek* a te karty philipsa sa na USB ? Bo ja nie mam Pc stacjonarnego. Jezeli tak to dziwne ze na nie nie natrafiłem na Allegro. Napewno bym kupił. Pewnie nie zauważyłem.
A jak jestesmy przy kartach na USB to co twoim zdaniem było by warte zakupu i oczywiscie oferowało dobra kompresje ?

*Xthema* Co do kabli to musiął bys pokombinowac z wtykami które masz. mogło by sie obyc bez adaptera, jak sie okaze ze cos nie działa to sobie zawsze dokupisz za 4 zł taki adapter.
Zaznaczyłem w pierwszym poście, napisalem odrazu o MINUSACH tego EasyCapa, wiadomo ze jakośc jest gówniana jeżeli chcemy oceniać tą próbke filmu, prosa konkluzja - cos za cos. Ale przykładowo niedawno nagrywalem serie czarno białych kronik filmowych z Kino Polska, i bede niebawem przerzuce na kompa , podejrzewam ze strata w takim przypadku nei bedzie jakas widoczna. Do takiego archiwizowania na szybko moze być. CO ciekawe ja tez mysłalem ze jakośc bedzie o wiele gorsza. Wstawie tu próbki z lepszych kanałów to zobaczycie co ten EasyCap zrobi z lepsza jakością, musze tylko posprawdzac co u mnie ladnie odbiera.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: