Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
POLICJA ZDALNIE SPRAWDZI ZAWARTOŚĆ HDD!
Autor Wiadomość
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 26-10-2009, 16:22   

Cytat:
Nie spotkałam się jeszcze z firmą (średniej wielkości), gdzie na desktopach pracownicy mieliby linuxa.

No właśnie ja w takiej pracuję i mam na swoim desktopie linuksa, część moich kolegów również, ale nie wszyscy.
Cytat:
W firmach jest masę najprzeróżniejszego oprogramowania (również pisanego na zamówienie),
tylko że właśnie my piszemy takie najprzeróżniejsze oprogramowanie na zamówienie.
  marekd@jabberpl.org
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 26-10-2009, 16:30   

Marek napisał/a:
No właśnie ja w takiej pracuję i mam na swoim desktopie linuksa, część moich kolegów również, ale nie wszyscy.
Jedna jaskółka nie czyni wiosny... Skoro jesteś programistą to raczej nie można Cię zaliczyć do grona przeciętnych użytkowników, którzy muszą mieć maksymalnie uproszczoną obsługę systemu.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 26-10-2009, 17:56   

Cytat:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił przetarg, którego przedmiotem jest zakup 25.000 licencji pakietu biurowego Microsoft Office 2003 (w tym 20.000 licencji wersji Standard i 5.000 wersji Professional)

Skala korupcji oraz bezczelność tej instytucji nie przestaje mnie zadziwiać, jak można już w tytule przetargu podać nazwę firmy która ma przetarg wygrać. Nawet nie próbują stwarzać najmniejszych pozorów, że przetarg nie jest ustawiony. Ale u nich to akurat ze wszystkim tak jest, gdy kupują samochody też od razu podają producenta i markę, podobnie jest przy zakupie wyposażenia łazienek czy artykułów biurowych więc ZUS zdecydowania, nie jest tu dobrym przykładem.

Firmy prywatne które płacą za wszystko z własnych pieniędzy zachowują się zupełnie inaczej.
Cytat:
którzy muszą mieć maksymalnie uproszczoną obsługę systemu.

Jeszcze nie widziałem bardziej uproszczonej obsługi niż w ubuntu.
Cytat:
Skoro jesteś programistą to raczej nie można Cię zaliczyć do grona przeciętnych użytkowników
z powodu takich założeń przychodzi do mnie cała masa ludzi nie mogących sobie poradzić ze swoimi windowsami - którym niestety bardzo często nie jestem w stanie pomóc. Coś nie działa i niewiadomo dlaczego zostaje im tylko pogodzenie się z losem albo zmiana systemu. W przypadku reszty trzeba się długo męczyć (kilkanaście - kilkadziesiąt minut) z rzeczami z którymi dało by się poradzić w kilka sekund.
  marekd@jabberpl.org
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 26-10-2009, 20:20   

Marek napisał/a:
Firmy prywatne które płacą za wszystko z własnych pieniędzy zachowują się zupełnie inaczej.
Większość firm używa produktów Microsoftu na komputerach biurowych. To się raczej nie zmieni tak szybko, bo masę specjalistycznego oprogramowania do obsługi firm jest pod Windows. Przyzwyczajenia i umiejętności pracowników też są skuteczną zaporą. Podobnie jest wśród użytkowników domowych, tylko tu wyznacznikiem są np. gry, łatwość instalacji oprogramowania, czy zwykłe przyzwyczajenie.

Marek napisał/a:
przychodzi do mnie cała masa ludzi nie mogących sobie poradzić ze swoimi windowsami - którym niestety bardzo często nie jestem w stanie pomóc. Coś nie działa i niewiadomo dlaczego zostaje im tylko pogodzenie się z losem albo zmiana systemu.
Po co zmieniać system? Trzeba zainstalować ponownie :)

Marek napisał/a:
Jeszcze nie widziałem bardziej uproszczonej obsługi niż w ubuntu.
Zdania na ten temat są podzielone. Tu nieco odmienny głos: LINK. Osobiście preferuję systemy linuxowe, ale większość woli co innego.
 
 
KeFaS 
ultra master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1286
Wysłany: 26-10-2009, 21:36   

Prostota obsługi i intuicyjność to jedno, ale przyzwyczajenie (o którym pisze mrsyonnie) to druga bariera, trudniejsza do przełamania.
Ja nie wyobrażam sobie np. mojej mamy pracującej nawet pod Ubuntu, bo po prostu przyzwyczaiła się do pewnych rzecz pod Windowsem, które i tak często sprawiają jej trudności.
Jednak, gdyby na pierwszym desktopie w domu jaki się kiedyś pojawił postawić Debiana, (czy nawet Gentoo) to pewnie dzisiaj wszyscy domownicy by go z łatwością używali, a jakby zobaczyli Windowsa u kogoś to by się dziwili co to za system. ;)
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-10-2009, 03:12   

Czy ja wiem, u mnie w domu linux wcale nie był pierwszym systemem - pierwszy był DOS 6.20 i to dość długo (ponad 3 lata) a jakoś nikt nie przywykł, nie przyzwyczaił się ani mu to nie przypasowało a teraz to poza mną nikt nawet nie pamięta jak to działało.

Potem był przez chwilę na próbę i windows i redhat (to drugie dlatego, że w tamtych czasach używanie widowsa nie wpływało zbyt dobrze na zdrowie psychiczne, ciągle się to wieszało albo wywalało, a ta niby ciekawostka jaką był czerwony kapturek okazala się zadziwiająco stabilna i szybka, obsługiwała też większe dyski), potem przez dłuższy czas mandrake czyli taki nieco tylko przerobiony redhat, ale z wersji na wersję dystrybucja ta zaczęła jednak mocno dziwaczeć np pliki z ustawieniami zaczęły zmieniać swoje tradycyjne miejsca, kolejne wersje były też coraz słabiej dopracowane, 6 była bardzo fajna, 8 trochę mniej ale jeszcze całkiem, całkiem ale od 9 w górę nie dało się już tego używać i w końcu została zamieniona przezemnie na debiana bo potrzebne było coś co po prostu działa. Gdzieś tam w międzyczasie pojawił się jeszcze używany laptop z windowsem (na którym o dziwo działał on całkiem znośnie).
Potem była mała rewolucja komputery gwałtownie potaniały i już każdy mógł mieć własny komputer w pokoju (czyli w sumie 4), pojawiło się też stałe połączenie z internetem - więcej maszyn i internet to kolejne eksperymenty - na jednym komputerze zainstalowałem nawet gentoo od stage 1, ostatecznie jednak zostałem przy debianie.
Potem rodzice kupili sobie nowego laptopa (wcześniej używali tego z windowsem), na próbę na nowej czystej maszynie zainstalowałem im (k)ubuntu które bardzo się spodobało, nie było żadnych problemów z przyzwyczajeniami ani nauką (po to aby mieć wszędzie równo wylądowało ono potem na wszystkich komputerach w domu i tak jest do tej pory).

Cytat:
Tu nieco odmienny głos: LINK.

Poczytałem sobie tego bloga i widzę, że ten człowiek najwyraźniej nie zrozumiał na jakiej zasadzie to działa, tu nie ma żadnej ideologi liczy się tylko wygoda użytkownika.
Jest tylko 1 płyta CD po to aby mając jakieś konkretne ograniczone fundusze dało się sfinansować wysyłkę dystrybucji do jak największej liczby osób (aby sobie mogły wypróbować za darmo) oraz czas potrzebny na ściągnięcie obrazu tym którzy ściągają samodzielnie (po co ściągać 10 płyt programów których nie wszyscy zainstalują ?) - nie ma ulubionego odtwarzacza czy komunikatora wystarczy włączyć sobie synaptic zaznaczyć przy nim ptaszka i kliknąć instaluj.

Być może krzywdę wyrządził mu komputer świat lub inna tego typu śmieciowa gazetka o której tam wspomina - wypisują głupoty a potem ktoś w to może uwierzyć i się zdziwić albo nawet przestraszyć, że linux to jednak nie windows, i nigdy nawet nie będzie do niego podobny bo nikt nie będzie kopiowal gorszych rozwiązań po to tylko aby było podobnie, że ubuntu to nie jest polska dystrybucja choć została bardzo ładnie przetłumaczona na wiele języków, że w jeden dzień nie nauczy się wszytkiego.
  marekd@jabberpl.org
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 27-10-2009, 13:19   

KeFaS napisał/a:
Prostota obsługi i intuicyjność to jedno, ale przyzwyczajenie (o którym pisze mrsyonnie) to druga bariera, trudniejsza do przełamania.
Tym Microsoft wygrał - potrafił przyzwyczaić do swoich produktów większość. Nie zawsze to co lepsze jest na topie, kiedyś wygrał standard VHS, a był dużo gorszy od konkurencyjnych rozwiązań. Większość jest leniwa, nie chce zmieniać przyzwyczajeń, a zmiana systemu operacyjnego, czy pakietu biurowego wymaga włożenia pewnego wysiłku. Ludziom się nie chce, bo dla nich komputer to tylko narzędzie, skoro się już raz czegoś nauczyli, przyzwyczaili, to nie będą tego zmieniać tylko dlatego, że coś jest lepsze. To na tyle, żeby dalej nie odbiegać od dyskusji.

[ Dodano: 01-11-2009, 21:49 ]
Temat znowu na czasie: Zdalne przeszukanie komputerów obywateli i policyjne trojany w projekcie nowelizacji polskiej ustawy o Policji

Fragment:
"Należy tego projektu szukać na stronie BIP Policji: Projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. Nowelizacja istotnie jest obszerna, ale wybierzmy tylko jeden temat. W projekcie w ust. 6 w pkt 3 ustawy o Policji kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

4) stosowaniu środków elektronicznych umożliwiających niejawne i zdalne uzyskanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie.

W uzasadnieniu do projektu (niestety DOC) można przeczytać na temat tego zabiegu:

odnośnie ust. 6 – W toku działań operacyjnych zauważono rosnące zainteresowanie grup przestępczych lub terrorystycznych ogólnie dostępnymi technologiami informatycznymi umożliwiającymi szyfrowanie kanałów łączności pomiędzy komputerami lub przestrzeni dyskowej tych komputerów. Szyfrowanie takie praktycznie uniemożliwia służbom dostęp do informacji oraz treści rozmów w ten sposób zabezpieczonych. Złamanie tak zabezpieczonych rozmów lub danych wymaga bowiem najnowocześniejszego sprzętu i oprogramowania i może zająć wiele czasu (dni lub miesięcy, w zależności od długości zastosowanego klucza), co w praktyce niweczy sens stosowania kontroli operacyjnej wobec osób stosujących tego rodzaju zabezpieczenia. Jedyną skuteczną metodą przełamania tego typu barier jest uzyskanie przez Policję i inne służby niejawnego dostępu do treści rozmów i danych będących w zainteresowaniu tych organów przez ich zaszyfrowaniem, co jest możliwe tylko na komputerze, którym posługuje się ewentualny przestępca. Dostęp taki można uzyskać dzięki instalacji na komputerze osoby będącej w zainteresowaniu służb, specjalnego oprogramowania, które w sposób niejawny będzie monitorowało wszelkie czynności wykonywane na nim, a rezultat tego monitoringu będzie przekazywany poprzez sieć Internet do zainteresowanych służb. Niestety, w chwili obecnej stosowanie tego rodzaju narzędzi w Polsce nie jest prawnie usankcjonowane, z czego świat przestępczy doskonale zdaje sobie sprawę.

Narzędzie to byłoby kolejnym sposobem prowadzenia kontroli operacyjnej i podlegałoby tym samym rygorom prawnym, jak klasyczne jej rodzaje. Wprowadzenie powyższego rozwiązania oraz planowane zmiany w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, pozwoliłyby polskiej Policji skutecznie zapobiegać, wykrywać i ścigać sprawców najcięższych przestępstw wykorzystujących w swej przestępczej działalności najnowsze technologie informatyczne.

Tytułem porównania, z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadzono do ustawodawstwa niemieckiego instytucję zdalnego przeszukania. Celem zdalnego przeszukania jest dotarcie do informacji zgromadzonych na komputerze podejrzanego oraz uzyskanie tych danych przed ich zaszyfrowaniem. Dotyczy to zarówno plików zapisywanych na dysku komputera, jak i np. głosu i wizji transmitowanego za pośrednictwem komunikatorów używających szyfrowania.
"
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-11-2009, 10:26   

kolejne doniesienia na temat współpracy m$ z agencjami rządowymi
zainteresowanym tą sprawą polecam też komentarze pod spodem
  marekd@jabberpl.org
 
egefege 
plus master

Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 508
Skąd: Warszawa (Gocław-Iskra)
Wysłany: 23-11-2009, 14:06   

aha i co to znaczy ? znalezli tylna furtke ? czy tak sobie gdybaja i snuja teorie spiskowe, szkoda ze zapomnieli napisac ze wspolpracuja tez Apple, RedHat, Sun i inni
_________________
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-11-2009, 14:40   

Cytat:
szkoda ze zapomnieli napisac ze wspolpracuja tez Apple
Apple się oficjalnie przyznało więc nie ma o czym dyskutować.
Nawet google się przyznało do zostawienia sobie tylnych drzwi w swoim systemie (tzn w androidzie).
Cytat:
RedHat, Sun
ich akurat można sprawdzić bo udostępniają kod tego co robią
  marekd@jabberpl.org
 
egefege 
plus master

Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 508
Skąd: Warszawa (Gocław-Iskra)
Wysłany: 23-11-2009, 16:03   

no widzisz jaki ty jestes hipokryta, czemu google, apple nie ? bo sie przyznali to mozna ich nie szykanowac ? uczepili sie tego microsoftu jak rzep psiego ogona, pewnie jakis zakompleksiony, pryszczaty linuksiarz mysli ze wykryl spisek dziejow i kombinuje dalej jak uprzykrzyc zycie uzytkownikom windowsa bo sam nie potrafi nic lepszego wymyslec, niech sie przyczepia do producentow samochodow ze sprzedaja juz je z oponami, albo do apple ze w swoich telefonach dodaje playera

Teraz pis i ich poplecznicy beda kazdego krzyzowac za to ze gole panienki sobie ogladal albo zamiast byc w kosciele czytal wolna "prase"
_________________
 
 
KeFaS 
ultra master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1286
Wysłany: 23-11-2009, 18:04   

egefege, Twoje posty są świetne do poprawienia sobie humoru. :lol: Nie ma to jak poczytać "znawcy" w tematach. :P

Hipokrytami to jest właśnie cały Microsoft, bo już o dawien dawna wiadomo, że pozwalają różnym agencjom inwigilować użytkowników, którzy jeszcze za to płacą (sic!).
I nie widzę tu żadnej teorii spiskowej, po prostu to oczywista oczywistość (zajefajny zwrot :D ).
Jeszcze dorzucić do tego ostatnie działania mające na celu cenzurę Internetu no i Panie i Panowie, wracamy do PRL-u. :P
 
 
egefege 
plus master

Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 508
Skąd: Warszawa (Gocław-Iskra)
Wysłany: 23-11-2009, 18:53   

KeFaS napisał/a:
egefege, Twoje posty są świetne do poprawienia sobie humoru. :lol: Nie ma to jak poczytać "znawcy" w tematach. :P


za to ty jestes the best i znasz sie na wszystkim, alfa i omega hahaha, jakis fenomen na skale swiatowa
znasz komputery i sieci w MON, kod zrodlowy windows i jego limity itd. itp. jest cos na czym sie nie znasz ?

spytaj mamy a najlepiej kolegow kto to jest hipokryta potem sie wypowiadaj

tak tak hipokryto player i przegladarka juz dodana do dystrybucji linuksa ci nie przeszkadza

zinwigilowal cie microsoft ? a moze twoich kolegow ? opowiedz mi swoja historie :) - a kosmici cie nie zinwigilowali :P

cenzurowac internet chca tacy jak ty a zamiast internetu kosciol, zdaje sie ze najwiecej krzyczales jak upc tv trwam wycofalo kupiles juz zestawik ? to sobie ogladaj ale nie narzucaj innym, nie zawsze to co jest najlepsze dla ciebie jest tez dobre dla mnie, ziemia jest dalej plaska co ?
_________________
Ostatnio zmieniony przez egefege 23-11-2009, 19:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-11-2009, 19:09   

Cytat:
no widzisz jaki ty jestes hipokryta, czemu google, apple nie ? bo sie przyznali to mozna ich nie szykanowac

Przyznali się więc sprawa jest jasna - trzeba na nich uważać, bo mogą w każdej chwili zrobić co im się podoba.
Zdecydowanie nie są w porządku. Ale o czym tu więcej pisać ?
Cytat:
uczepili sie tego microsoftu jak rzep psiego ogona,

Uczepili się bo nie dość, że zostawiają backdory (i zostali już na tym kilka razy złapani) to zawsze się tego wypierają. Można długo zgadywać co wymyślili tym razem.
Cytat:
albo do apple
Nie od dzisiaj wiadomo jest ze apple pod względem podejścia do klienta jest jeszcze gorszy od microsoftu, ale to nie znaczy, że mamy zacząć lubić microsoft.
  marekd@jabberpl.org
 
egefege 
plus master

Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 508
Skąd: Warszawa (Gocław-Iskra)
Wysłany: 23-11-2009, 19:18   

Cytat:
Nie od dzisiaj wiadomo jest ze apple pod względem podejścia do klienta jest jeszcze gorszy od microsoftu, ale to nie znaczy, że mamy zacząć lubić microsoft.


mhm i wszyscy maja go nie lubic bo ty ich nie lubisz ? zdaje sie ze mielismy to juz w polsce przed 1989 rokiem, tak sledze postulaty linuksiarzy i wychodzi na to ze tak, raz pomysly sa niczego sobie raz sa debilne i czasami sie zastanawiam czy ci ludzie maja mozg bo o ile pani zosi w ksiegowosci office nie jest potrzebny bo i tak nie wykorzysta wszystkich jego funkcji i mozna go zastapic OO - tylko czy ten sam OO jest darmowy dla firm ? i urzedow, to co im przeszkadza wbudowany IE i player w windowsa natomiast w distro linuska juz nie ? idea jest taka co jest dobre dla nas jest dobre dla was tylko szkoda ze nie przyznaja sie ze zadnych rewelacji nie oferuja, prubowalem niejednokrotnie przelamac sie do linuksa ale zawsze cos poszlo nie tak,czlowiek styrany po przyjsciu z pracy chce miec sprawny komp a nie myslec czemu grub error 17 zaraz po instalacji, czemu system z automatu nie potrafi sie zainstalowac, czemu botowalne ubuntu nie widzi raid 0 a moze nie widzi bo raid 0 to ntfs, tych czemu jest duzo wiecej, czyli jesli ten system nie bedzie tak latwy w obsludze jak windows brak obslugi gier, multimediow to nadal bedzie mial te 2% czy 3% rynku, zamiast siedziec miesiac i kompilowac system, rozwiazywac problemy wole windowsa zainstalowac w jeden dzien, kazdy upgrade kernela najprawdopodobniej = kompilacja od nowa, mnogosc dystrybucji oraz znikomy udzial w rynku budzi niechec u producentow sprzetu - nie wydaja sterownikow - bo pewnie im sie nie oplaca ach ta ekonomia, to ze ja go sobie sciagne za darmo czy nawet wysla mi plyte nie znaczy ze system linuks w efekcie koncowym bedzie darmowy wystarczy w google wpisac klopoty z windows i klopoty z linuks i widac co sprawia wiecej problemow a same one sie nie rozwiaza czas, prad, nerwy tez kosztuja
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: