Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak skonfigurować router Linksys WRT54G?
Autor Wiadomość
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 20-01-2008, 14:31   Jak skonfigurować router Linksys WRT54G?

Witam. Zwracam się z ogromną prośba do wszystkich, co znają się na routerach Linksys WRT54G o pomoc. Chciałbym, aby ktoś opisał krok po kroku jak skonfigurować router tak, aby można było podłączyć jeden komp kablem a drugi bezprzewodowo. Proszę o bardzo dokładny opis krok po kroku. Z góry wielkie dzięki!
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-01-2008, 14:32   Re: Jak skonfigurować router Linksys WRT54G?

Incrediboy napisał/a:
Witam. Zwracam się z ogromną prośba do wszystkich, co znają się na routerach Linksys WRT54G o pomoc. Chciałbym, aby ktoś opisał krok po kroku jak skonfigurować router tak, aby można było podłączyć jeden komp kablem a drugi bezprzewodowo. Proszę o bardzo dokładny opis krok po kroku. Z góry wielkie dzięki!


Jaki dokładnie model WRT54 ?
 
 
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 20-01-2008, 14:37   

Taki WRT54G-EU
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-01-2008, 16:34   

Incrediboy napisał/a:
Taki WRT54G-EU


Dokładnie jaka wersja WRT54G-EU która wersja sprzętowa v ?
Podaj numer seryjny.
 
 
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 20-01-2008, 17:58   

WRT54G-EU ver.7
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-01-2008, 19:04   

Incrediboy napisał/a:
WRT54G-EU ver.7


Spróbuj zapoznać się z instrukcją szybkiej instalacji.
http://tinyurl.com/34rvpp
Napisz czego dokładnie nie rozumiesz, jakie masz pytania.
 
 
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 20-01-2008, 19:52   

Doszedłem do momentu gdzie udało mi się podłączyć neta przez router kablem. Problem jest tego typu, że nie wiem, co mam wpisać w zakładkach ustawień routera, żeby Internet pojawił się na drugim kompie gdzie jest karta bezprzewodowa. Nie wiem jak wypełnić Basic Setup i inne zakładki oraz pola a także, jak mają być ustawione karty sieciowe ( czy adres IP ma być uzyskiwany automatycznie czy może trzeba go ustawić w inny sposób. Potrzebuje pomocy, co gdzie i w jakiej zakładce ma być wpisane. Mój angielski jest na tyle słaby, że trudno mi połać się w angielskiej instrukcji.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-01-2008, 20:26   

Incrediboy napisał/a:
Doszedłem do momentu gdzie udało mi się podłączyć neta przez router kablem. Problem jest tego typu, że nie wiem, co mam wpisać w zakładkach ustawień routera, żeby Internet pojawił się na drugim kompie gdzie jest karta bezprzewodowa. Nie wiem jak wypełnić Basic Setup i inne zakładki oraz pola a także, jak mają być ustawione karty sieciowe ( czy adres IP ma być uzyskiwany automatycznie czy może trzeba go ustawić w inny sposób. Potrzebuje pomocy, co gdzie i w jakiej zakładce ma być wpisane. Mój angielski jest na tyle słaby, że trudno mi połać się w angielskiej instrukcji.



Basic Setup:

Automatic Configuration - DHCP
MTU: Auto
Time Setting: (GMT+01:00

Nic więcej nie musisz zmieniać w domyślnych ustawieniach w tej zakładce.

Dalej przechodzisz do zakładki Wireless i dalej:

Basic Wireless Settings ustawiasz:

Wireless Network Mode: Mixed
Wireless Network Name (SSID): (tu wpisz nazwę swojej sieci bezprzewodowej domyślnie jest linksys, lecz lepiej jest wprowadzić własną)
Wireless Channel: (domyślnie jest 6 proponuje np. 10 uniknie się kolizji z innym linksysem)
Wireless SSID Broadcast: Enable

I klikasz Save Settings

Dalej przechodzisz do Wireless Security
(tu ustawisz zabezpieczenie swojej sieci bezprzewodowej)
Ponieważ nie wiem jakiej klasy masz kartę bezprzewodową stąd zaczniemy od minimum.

Security Mode: WPA Personal
WPA algorithm: TKIP
WPA Shared key: (tu wpisz własny klucz który będzie konieczny do wprowadzenia aby połączyć się z Twoją siecią bezprzewodową. Wpisz cyfry lub litery minimum 8 znaków).

i Save Settings.

Teraz na liście sieci na komputerze z kartą bezprzewodową odszukaj swoją nazwę sieci i kliknij połącz. Pojawi się pytanie o klucz, wprowadź swój.

Powinno zadziałać :)
 
 
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 20-01-2008, 21:06   

Orion ukłony dla Ciebie zadziałało!!!. Mam jeszcze pytanie odnośnie zabezpieczenia sieci. Z tego, co słyszałem najlepszym zabezpieczeniem jest system WEP. Czy zabezpieczenie sieci tym sposobem jest wystarczające, aby ktoś nie włamał się nam do sieci? Czy może trzeba jeszcze chronić siec po MACu?
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 20-01-2008, 21:49   

Cytat:
Z tego, co słyszałem najlepszym zabezpieczeniem jest system WEP.
nie to przestarzały szyfr do złamania w ciągu kilku minut - ale na dzieciaki wystarcza aby nie przeszkadzały.
Cytat:
Czy może trzeba jeszcze chronić siec po MACu?
MACów nie da się w żaden sposób wykorzystać do ochrony - to tylko numer, jest zawsze publicznie widoczny i każdy może sobie ustawić jaki mu się podoba.
  marekd@jabberpl.org
 
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 21-01-2008, 00:15   

A jest jakiś skuteczny sposób zabezpieczenia sieci?
 
 
Xantus 
easy master

Dołączył: 19 Cze 2007
Posty: 46
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 21-01-2008, 07:49   

Można próbować jeszcze wyłączyć 'Wireless SSID broadcast' czyli pokazywanie przez router nazwy sieci. Im mniej osób wie, że masz sieć bezprzewodową w domu tym mniejsza szansa, że ktoś będzie starał się włamać.
Zabezpieczenie: Security Mode: WPA Personal; Encryption: TKIP; Key renewal: 60 sekund
Na stronce routera Wireless MAC filter:
Enabled
Permit PCs listed below to access the wireless network
-adres MAC swojego komputera, ewentualnie adresy MAC znanych użytkowników dodatkowych

Można dodatkowo popróbować zmienić na stronce Setup:
Maximum Number of DHCP Users: 1
Wtedy tylko jeden komputer będzie mógł się łączyć z routerem.

A więc:
łączyć może się tylko jeden komputer o określonym adresie MAC, znający nazwę sieci oraz typ szyfrowania i hasło

No ale jak mają dwa komputery się łączyć to Maximum Number of DHCP Users: 2
No i adresy MAC obydwu komputerów dopuszczone.
SSID wyłączone, a dodatkowo może to być nazwa w formie hasła - czyli nielogiczny ciąg liter i cyfr znany tylko osobom upoważnionym do korzystania z sieci.

Jeżeli SSID zostanie wyłączone to trzeba na komputerze łączącym się bezprzewodowo dodać sieć, z którą ma się łączyć ręcznie - zgodnie z ustawieniami routera
Czyli SSID, typ szyfrowania oraz hasło
 
  A co to jest Jabber??
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-01-2008, 09:15   

Incrediboy napisał/a:
Orion ukłony dla Ciebie zadziałało!!!. Mam jeszcze pytanie odnośnie zabezpieczenia sieci. Z tego, co słyszałem najlepszym zabezpieczeniem jest system WEP. Czy zabezpieczenie sieci tym sposobem jest wystarczające, aby ktoś nie włamał się nam do sieci? Czy może trzeba jeszcze chronić siec po MACu?


WEP jest metodą zabezpieczenia z początków systemu WiFI, która w prosty sposób może być złamana przy użyciu narzędzi dostępnych w Internecie. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć swoją siec bezprzewodową proponuje zastosować zabezpieczenie WPA2 Personal oraz kodowanie z algorytmem AES.
Przed tym należy dokonać aktualizacji systemu Windows XP poprawiając wydajność przy zastosowaniu WPA oraz umożliwiając korzystanie z WPA2 z kodowaniem AES.
W tym celu należy pobrać poprawkę MS http://support.microsoft.com/kb/893357
Przy pobieraniu pliku należy zwrócić na wersje językową zgodną z wersją systemu.
Po zastosowaniu zabezpieczenia WPA2 Personal oraz metody kodowania AES nie ma potrzeby wprowadzania filtracji MAC adresów.

Jeszcze nikomu nie udało się złamać WPA2 + AES.

Dla paranoika najlepszym zabezpieczaniem jest siekiera ;)
 
 
Incrediboy 
easy master

Dołączył: 10 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: 21-01-2008, 10:34   

Orion a możesz opisać na jakich zasadach działa WPA2 oraz jaki klucz należy zastosować tzn. z ilu cyfr i liter ma się on składać. Opisz dokładnie jak ma wyglądać taka konfiguracja. Będe bardzo wdzięczny.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-01-2008, 11:27   

Incrediboy napisał/a:
Orion a możesz opisać na jakich zasadach działa WPA2 oraz jaki klucz należy zastosować tzn. z ilu cyfr i liter ma się on składać. Opisz dokładnie jak ma wyglądać taka konfiguracja. Będe bardzo wdzięczny.


Materiałów w sieci na temat bezpieczeństwa sieci wifi jest mnóstwo.
http://www.chip.pl/arts/a...ion_115713.html
Artykuł nieco starszawy lecz dla mniej zaawansowanych użytkowników dających ogólny przegląd problematyki zabezpieczeń wifi.

Zaawansowany opis dla profesjonalistów
http://www.hsc.fr/ressour...in9_wifi_PL.pdf

Jeśli masz na myśli konfiguracje swojej sieci to po zainstalowaniu poprawki opisanej w poprzednim poście powinieneś zmienić ustawienia w routerze WRT54GL na:

Zakładka Wireless => Wireless Security

Security Mode: WPA2 Personal
WPA algorithm: AES
WPA Shared key: (Tu wpisz własny klucz który będzie konieczny do wprowadzenia aby połączyć się z Twoją siecią bezprzewodową. Wpisz cyfry i litery minimum 8 znaków maksimum 63 bez polskich znaków. Najlepiej jeśli będzie to fraza nie zwierająca wyrazów słownikowych. Im dłuższa tym lepiej jednak w pewnych sytuacjach wydłużenie klucza może powodować spowolnienie efektywnej transmisji danych. Problem może się pojawić w przypadku większej ilości użytkowników podłączonych do tego access pointa a wykorzystujących długi klucz WPA. W warunkach domowych klucz o długości 16 znaków literowo cyfrowych jest wystarczający.)

Save Settings

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek to sieć bezprzewodową będziesz miał zabezpieczoną najlepszą dostępną metodą.

Dodatkowo pamiętaj o zmianie domyślnego hasła dostępu do routera:

Zakładka Administration => Management
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,64 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: