Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Udostępnianie łącza - prośba o jasną poradę
Autor Wiadomość
tomaszka 
Klikacz

Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: 05-04-2005, 22:46   Udostępnianie łącza - prośba o jasną poradę

Witajcie. Przejrzałem chyba wszystkie posty w tym forum, ale mój problem pozostał, dlatego zdecydowałem się napisać posta :]

Otóż mam chello w wersji najtańszej (a więc chyba light), w każdym razie w wersji, w której nie ma możliwości oficjalnego korzystania z więcej niż 1 kompa jednocześnie.
Ponieważ od dziś mam 2 kompy, a czasem moja dziewczyna korzysta z tego, który jest podłączony do chello, miło byłoby, jakbym w tym samym czasie mógł także korzystać z netu na drugim komputerze...a więc można przyjąć, że zawsze ten "podstawowy" komp jest włączony, jeśli chcę korzystać z drugiego.

No i sobie pomyślałem, że może jakbym miał w podpiętym obecnie komputerze drugą kartę sieciową, którą bym na stałe skonfigurował, aby miała stały adres IP np. 192.168.0.1, a w drugim komputerze ustawiłbym stały adres IP np. 192.168.0.2 i bramę 192.168.0.1 ...oraz dodatkowo na pierwszym komputerze włączyłbym winrouta, to powinno działać....czy tak będzie ok i zadziała? czy coś specjalnego musiałbym ustawić w winroute?

Druga rzecz, to czy może jest jakieś inne rozwiązanie (ale interesuje mnie z przyczyn oczywistych takie w którym nie musiałbym kupować routera). Myślałem na początku, że jeśli połączę kompy switchem i odpalę na jednym z nich winroute, i w drugim ustawię gateway na tego pierwszego to będzie ok, ale pojawił mi się problem jakie IP mam przypisać temu drugiemu komputerowi, bo jeśli mu przypiszę z puli chello, to przecież chyba od razu coś się spieprzy.

Bardzo proszę o możliwie czytelny opis, bo naprawdę starałem się znaleźć na forum jakieś informacje, ale mi się nie udało - a może po prostu nie zrozumiałem tego co jest napisane w niektórych wątkach :/

Pozdrawiam,
Tomek
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-04-2005, 23:00   

tomaszka napisał/a:
Otóż mam chello w wersji najtańszej (a więc chyba light)

Śmiem sądzić, że nie jest to light, lecz easy.

tomaszka napisał/a:
czy tak będzie ok i zadziała? czy coś specjalnego musiałbym ustawić w winroute?

Zakładając, że wiesz, że oficjalnie regulamin tego nie popiera (delikatnie rzecz ujmując), to z teoretycznego punktu widzenia będzie to działać :)

tomaszka napisał/a:
ale pojawił mi się problem jakie IP mam przypisać temu drugiemu komputerowi

Komputer udostępniający ma 2 adresy IP: jeden chellowy, drugi z sieci lokalnej, np: 192.168.0.1
Komputer któremu udostępniasz połączenie, może mieć np: 192.168.0.2

Jacek
 
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 05-04-2005, 23:04   Re: Udostępnianie łącza - prośba o jasną poradę

tomaszka napisał/a:
No i sobie pomyślałem, że może jakbym miał w podpiętym obecnie komputerze drugą kartę sieciową, którą bym na stałe skonfigurował, aby miała stały adres IP np. 192.168.0.1, a w drugim komputerze ustawiłbym stały adres IP np. 192.168.0.2 i bramę 192.168.0.1 ...oraz dodatkowo na pierwszym komputerze włączyłbym winrouta, to powinno działać....czy tak będzie ok i zadziała? czy coś specjalnego musiałbym ustawić w winroute?

Zadziała, a w "winroute" będziesz musiał oczywiście zdefiniować "regułki routujące" 8)
Ja miałem większą styczność z Kerio Winroute i w nim można to wyklikać ;)

Cytat:
Druga rzecz, to czy może jest jakieś inne rozwiązanie (ale interesuje mnie z przyczyn oczywistych takie w którym nie musiałbym kupować routera). Myślałem na początku, że jeśli połączę kompy switchem i odpalę na jednym z nich winroute, i w drugim ustawię gateway na tego pierwszego to będzie ok, ale pojawił mi się problem jakie IP mam przypisać temu drugiemu komputerowi, bo jeśli mu przypiszę z puli chello, to przecież chyba od razu coś się spieprzy.

Dokładnie się nie orientuję, ale chyba bramka musi być w tej samej podsieci...
 
 
tomaszka 
Klikacz

Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: 05-04-2005, 23:04   

Dzięki za informacje!

Jacek napisał/a:
Komputer udostępniający ma 2 adresy IP: jeden chellowy, drugi z sieci lokalnej, np: 192.168.0.1
Komputer któremu udostępniasz połączenie, może mieć np: 192.168.0.2


...ale rozumiem, że aby przypisać 2 adresy IP potrzebne jest, aby w komputerze tym były zainstalowane 2 karty sieciowe, czy tak?

Tomek
 
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 05-04-2005, 23:10   

tomaszka napisał/a:
...ale rozumiem, że aby przypisać 2 adresy IP potrzebne jest, aby w komputerze tym były zainstalowane 2 karty sieciowe, czy tak?


Tak - Jacek Cię wprowadził w błąd, bo oczywiście jak będziesz miał w jednym
kompie dwie sieciówki to switch będzie zbędny...
 
 
tomaszka 
Klikacz

Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: 05-04-2005, 23:19   

SiNuS napisał/a:
Tak - Jacek Cię wprowadził w błąd, bo oczywiście jak będziesz miał w jednym
kompie dwie sieciówki to switch będzie zbędny...


OK. Dzięki. To jeszcze tylko jedna prośba o informację - czy istnieje jeszcze jakiś inny sposób na podział łącza zgodny z opisanymi przeze mnie na początku potrzebami, np. w oparciu o switcha i 2 komputery, z których każdy ma tylko 1 kartę sieciową?

Tak może trochę fantazjuję, ale ponieważ wydaje mi się, że problem leży w tym, że nie można do jednego interfejsu przypisać dwóch IP, mogę sobie wyobrazić oprogramowanie, które instaluje się na 2 komputerach i które tworzy "wirtualną" sieć w oparciu np. o MAC adresy kart sieciowych, a nie o IP i zapewnia komunikację wewnętrzną oraz routing do interfejsu sieciowego na kompie z podłączonym chello...a komunikacja z tego kompa na zewnątrz jest normalnie. :-)
 
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 05-04-2005, 23:26   

tomaszka,
ja bym Ci polecał jednak router, bo aż tak wiele więcej nie wydasz
- najtańszy switch ~= 50zł
- router ze switchem (D-Link DI-604) ~= 130zł
 
 
tomaszka 
Klikacz

Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: 05-04-2005, 23:32   

OK, faktycznie nie jest to wiele...tak pytam, ponieważ switcha to akurat mam i nie musiałbym go kupować...zastanowię się jeszcze, bowiem rozwiązanie z 2 kartami sieciowymi wydaje się być także atrakcyjne w moim przypadku...szkoda, że się nie da prościej :]

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam i dzięki. Przepraszam administratora, za "naciągnięcie" regulaminu forum :)

Tomek
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-04-2005, 23:53   

SiNuS napisał/a:
Tak - Jacek Cię wprowadził w błąd, bo oczywiście jak będziesz miał w jednym kompie dwie sieciówki to switch będzie zbędny...

Chwila - czy ja napisałem cokolwiek o switchu? Nie wmawiaj mi ;)
Może mieć, ale wcale nie musi posiadać ani switcha/routera ani 2 sieciówek w komputerze.
Przykład:
1 komp: modem podłączony przez usb i 1 sieciówka
2 komp: 1 sieciówka
Łączysz sieciówki i będzie wszystko działać. Inna sprawa, że usb jest (wg mnie) mało stabilnym interfejsem sieciowym i lepiej mieć w "1 komp" 2 sieciówki.

Jacek
 
 
FlashMan 
classic master


Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 157
Skąd: Szczecin
Wysłany: 06-04-2005, 00:17   

Dokładnie Jacku, masz świętą rację ;)
_________________
 
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 06-04-2005, 00:53   

Jacek napisał/a:
Chwila - czy ja napisałem cokolwiek o switchu? Nie wmawiaj mi ;)

Ty nie, ale fragment, który zacytowałeś był z akapitu, w którym było mowa o switchu. 8)
A ja sam w ogóle zapomniałem już, że te modemy mają jeszcze USB ;)
 
 
Ario 
easy master


Dołączył: 21 Mar 2005
Posty: 24
Skąd: 54°34'N 18°34'E
Wysłany: 06-04-2005, 15:26   

Jeżeli mnie pamięć nie myli to swich i hub odpadają w jednym przypadku (asci art)

Skróty użyte na schemacie :
CM - Cable Modem
R - Router
K- Komputer
S - Swich/Hub(przełącznik/koncentrator)

TAK może być

CM
|
K (on spełnia funkcje routera) - Allways On
|
S-----K
|
K

Tak Nie zadziała

CM
|
S-----K
|
K

Ponieważ swiche i huby nie patrzą na pakiet tylko przesyłaja go - hub: do wszystkich podłączonych użadzeń, Swich tylko do uządzenia do którego sygnał jest adresowany.
Jednakże Hub/Swich jest urządzeniem które sie tyczy 1 warstwy modelu osi (dotyczy to tylko przesyłania i kierowania danych - Adresy ip nie są zmieniane a adresy mac wszystkich urządzeń są "widoczne") Swiche, hub'y nie posiadają adresu mac, i nie można im przypisać ip.

Wyobraźmy sobie że zaczynasz korzstać z internetu (załóżmy adres mac tego komputera jako 00-00-00-00-00-02 ), ale twoja dziewczyna już w nim siedzi (Modem zarejestrował Adres mac jej komputera - 00-00-00-00-00-01), to modem nagle zaczyna odbierać pakiety od urządzenia o adresie 00-00-00-00-00-02 (twój komputer) i 00-00-00-00-00-01 (twojej dziewczyny) i włącza się zabezpieczenie bo modem "widzi" że coś nie tak, że do linii jest podpięty wiecej niż 1 komputer, i z moich doswiadczeń wynika ze modem odmawia posłuszeństwa (bo on umie pracować tylko z jednym mac'iem chyba, że chello plus (ale inny modem chyba sie wtedy dostaje z wbudowanym swichem).

Nie polecam tobie też zmieniać adresów mac (mac spoofing) bo jeżeli są dwa urządzenia o tym samym adresie mac to część pakietów idzie do jednego a częsc do drugiego (dzięki czemu pakiety sa gubione i internet nie działa na obydwu komputerach.

PS: Za braki polskich ogonkow przepraszam ale mam za daleko do klawisza [ ALT ] :P
 
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 06-04-2005, 16:29   

Ario napisał/a:
PS: Za braki polskich ogonkow przepraszam ale mam za daleko do klawisza [ ALT ] :P

Nie masz za daleko, tylko jesteś analfabetą wtórnym, i tyle (delikatnie mówiąc).
Zerknij do słownika jak się pisze (np.) "uządzenie" i przyklej sobie na monitorze
zółtą karteczkę z tym wyrazem, abyś zapamiętał to do końca życia. 8)
 
 
tomaszka 
Klikacz

Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: 06-04-2005, 18:31   

Ario napisał/a:
CM
|
K (on spełnia funkcje routera) - Allways On
|
S-----K
|
K


...i tak właśnie zdecydowałem się zrobić! :-) DZIĘKI!

Tomek
 
 
lukasz_lo 
Klikacz

Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 2
Wysłany: 19-08-2005, 14:45   

tomaszka napisał/a:
Ario napisał/a:
CM
|
K (on spełnia funkcje routera) - Allways On
|
S-----K
|
K


...i tak właśnie zdecydowałem się zrobić! :-) DZIĘKI!

Tomek



hmm... a moge zrobić tak?

CM
|
R----K
|
K

sorki ale pogłubiłem sie juz i dlatego pytam:P z góry thx za odp.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: