Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzielenie chello przez router bezprzewodowy
Autor Wiadomość
dingo12 
easy master

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 25
Wysłany: 28-02-2005, 08:26   Dzielenie chello przez router bezprzewodowy

Chciałbym się pdzilić z wami możliwością podzielenia chello łączem bezprzewodowym. Router linksys karta sieciowa bezprzewodową, którą kupiłem w Vobis'ie za 299zł z routerem, okazał się świetnym rozwiązaniem. Modem chello i router położone są na parapecie (zasięg obejmuje cały dom i podwórko oraz jak się okazało 6 kolejnych domów po lini prostej. Tak więc chello podzieliłem z sąsiadem i z moimi 2 kompami + czasami laptop. Sąsiadowi zablokowałem porty p2p więc nie nabija mi niepotrzebnych GB :) . Pomiędzy nami jest sieć jan więc mogę się wymieniać plikami lub grać z kolegą.
Jak mówiłem 1 komp jest podłączony przez karte sieciowa bezpzrewodową (mój), a ten kolo routera przez zwykłą kartę sieciową. Łącze dzielone jest badzo dobrze. Zamierzamzrobic testy z innymi sąsiadami w czasie deszczu lub, jeżeli bedzie padał śnieg to też zamierzam zrobić testy i zapytac się czy będą chciali takie łącze. W tedy kupie chello Plus. Kolega teraz płaci 65zł a ma łącze 1.5mbit (jak mnie nie ma). Naprawde dobre rozwiązanie. Nigdzie nie wisą kable. Nikt cie nie przyłapie. Dane są szyfrowane. Jednym słowem jest super.

Router zasięg do 300m
W budynku: 50m
Max osób przez kabel: 4
Max osób przez bezprzewodówke: 42

Jak checie też bezprzewodowe łącze to podziele się zdobytymi informacjami.

Dingo12, dzikuje za wysłuchanie moich wrażeń z posiadania łącza bezprzewodowego:oops:.
P.S. Laptop (z wbudwaną kartą sieciową) sięga na końcu ulicy (200m) z siłą sygnału 2/5.
Pobiera plik z szybkością 60kb/s :) .
 
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 28-02-2005, 12:13   

dingo12 napisał/a:
Dane są szyfrowane.

Co do tego jednego muszę Cię ostrzec abyś nigdy nie polegał na szyfrach wep które stosowane są sieciach bezprzewodowych, złamanie takiego szyfru jest dziecinnie proste, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie powinieneś zastosować jakieś szyfrowanie programowe. W domowych zastosowaniach nie jest to konieczne no chyba, że ktoś zacznie się podłączać na lewo do twojej sieci.
  marekd@jabberpl.org
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-02-2005, 23:18   

Marek napisał/a:
złamanie takiego szyfru jest dziecinnie proste

Nie chcę przekłamać (bo nie mam wifi), ale bodajże wystarczy do tego kilka godzin (coś mi się kojarzą 2 godziny).
Stąd również klucze WEP powinny być odpowiednio często zmieniane.

Jacek
 
 
dingo12 
easy master

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 25
Wysłany: 02-03-2005, 10:21   

A mozecie mi powiedziec wlasnie jak zabezpieczyc sie przez wlamaniami do sieci jak nie dac komus sie podpiac??

[ Dodano: 02 Mar 2005 07:19 ]
Mam jeszce pytanie czy ktoś się mugł podłaczyc bo od niedawana co 6-12 godzin musze resetowac modem chello (bo spada transfer).

Prędkość Twojego łącza
379.3 kbps
Test rozpoczęty: 1109787082139
Test zakończony: 1109787103654
Czas pobierania: 21.515
Wielkość pliku w tysiącach bajtów: 1000
Przepustowość lącza w kilobitach na sekundę (kbps): 379.3
Przepustowość w kilobajtach na sekundę (kB/s): 46.5

Jak zabezpieczyć router przed podlaczeniem sie do niego (chciaz nie wydaje mi sie zeby ktos sie podlaczyl :| )
 
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 02-03-2005, 20:26   

Cytat:
A mozecie mi powiedziec wlasnie jak zabezpieczyc sie przez wlamaniami do sieci jak nie dac komus sie podpiac??

To temat rzeka można by pisać i pisać pierwsza wskazówkę już dostałeś czesto zmieniać klucze (i to nie co 2 godziny bo to jest średni czas potrzebny na jego złamanie czasem udaje się szybciej czasem wolniej, zależy od ilości przesyłanych danych i szczęścia), aby zabezpieczyć się prze podłączaniem na lewo trzeba by wprowadzić jeszcze jakieś dodatkowe uwierzytelnianie, aby zabezpieczyć przed podsłucham danych przesyłanych między komputerami stosować bezpieczne protokoły z własnym pewnym szyfrowaniem np sftp zamiast ftp.
Była kiedyś taka gazetka, hakin9 się to nazywało, w numerze 3/2003 było bardzo ładnie opowiedziane o sieciach bezprzewodowych i ich zabezpieczaniu oraz przystępny opis dla osoby niezorientowanej w temacie jak łatwo jest się do nich włamać. Nie wiem czy można jeszcze kupić/zamówić tak stare numery bo miało to jakiś śmieszny nakład, tak tylko piszę na wypadek jak byś trafił w jakiejś bibliotece.
  marekd@jabberpl.org
 
dingo12 
easy master

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 25
Wysłany: 03-03-2005, 15:07   

Marek napisał/a:
Cytat:
A mozecie mi powiedziec wlasnie jak zabezpieczyc sie przez wlamaniami do sieci jak nie dac komus sie podpiac??

To temat rzeka można by pisać i pisać pierwsza wskazówkę już dostałeś czesto zmieniać klucze (i to nie co 2 godziny bo to jest średni czas potrzebny na jego złamanie czasem udaje się szybciej czasem wolniej, zależy od ilości przesyłanych danych i szczęścia), aby zabezpieczyć się prze podłączaniem na lewo trzeba by wprowadzić jeszcze jakieś dodatkowe uwierzytelnianie, aby zabezpieczyć przed podsłucham danych przesyłanych między komputerami stosować bezpieczne protokoły z własnym pewnym szyfrowaniem np sftp zamiast ftp.
Była kiedyś taka gazetka, hakin9 się to nazywało, w numerze 3/2003 było bardzo ładnie opowiedziane o sieciach bezprzewodowych i ich zabezpieczaniu oraz przystępny opis dla osoby niezorientowanej w temacie jak łatwo jest się do nich włamać. Nie wiem czy można jeszcze kupić/zamówić tak stare numery bo miało to jakiś śmieszny nakład, tak tylko piszę na wypadek jak byś trafił w jakiejś bibliotece.


To jak mam się zabezpieczyć przed podpieciem nieznajomego:?:?:
 
 
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 10-03-2005, 21:51   

Ostatnio zmieniony przez SiNuS 24-06-2005, 13:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11-03-2005, 08:42   

SiNuS napisał/a:
Ja bym zaczął od nadawania IP kompom przez DHCP
i ustawienia filtrowania dostępu do Internetu po MAC-ach
sieciówek Cool

to nic nie da w kewstii bezpieczeństwa, zupełnie nic, tylko dodatkowa robota.
  marekd@jabberpl.org
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 11-03-2005, 14:34   

Ostatnio zmieniony przez SiNuS 24-06-2005, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11-03-2005, 15:07   

Cytat:
Dlaczego?

bo każdy może sobie posłuchać jakie numery mac mają osoby korzystające z sieci a następnie ustwić na swojej karcie taki jak mu się podoba.
Cytat:
No strasznie dużo tej roboty... w klikanych routerach kilka minut dla kilku kompów.

Napewno więcej jest roboty z ustawieniem tego niż z zmienieniem sobie potem maca.
  marekd@jabberpl.org
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 11-03-2005, 15:23   

Ostatnio zmieniony przez SiNuS 24-06-2005, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2005, 16:11   

SiNuS napisał/a:
No ale podsłuchiwaczowi pewnie będzie zależeć na tym, aby jak nadłużej
nikt się nie zorientował o jego działaniu, więc przy MACowym filtrowaniu
będzie musiał dodatkowo uważać, aby komp z "oryginalnym" MACiem
nie został włączony, bo wtedy user dostanie jakiś komunikat przy włączaniu
windy i grzecznie powiadomi administratora.

Nie powiadomi bo o niczym się nie dowie, jaki to niby komunikat twoim zdaniem dostanie ten nieszczęsny user pod którego się ktoś podepnie ?
znalazłem jakiś artykuł wyjaśniający kilka najważniejszych pojęć z zakresu bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych
http://cc-team.org/index....rtykuly&show=57
trochę to mało ale na początek zawsze lepsze to niż nic jeśli jeszcze coś znajdę to dam znać, w ostateczności mogę zeskanować kilka bardziej obszernych papierowych opracowań na ten temat jakie posiadam.
  marekd@jabberpl.org
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 12-03-2005, 17:10   

Ostatnio zmieniony przez SiNuS 24-06-2005, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2005, 19:33   

SiNuS napisał/a:
Chętnie bym zacytował, ale nie pamiętam, a i wygoglać nie mogę ALE
chcesz powiedzieć, że bez żadnego problemu serwer DHCP przydzieli
drugi raz ten sam IP dla tego samego MAC'a?

tak właśnie na tej zasadzie działa dhcp, gdy ten sam komputer (lub wiele komputerów o tym samym mac) zapyta się o ip wiele razy dostanie wiele razy odpowiedź czyli to samo ip. Po drugie nie trzeba wcale z dhcp korzystać aby się podłączyć wystarczy ustawić sobie wszystko ręcznie na podstawie informacji zawartych w nagłówku dowolnego podsłuchanego pakietu.

Jako ciekawostkę dodam, że jeśli osoba podpinająca się zachowa niezbędną ostrożność (czyli ustawii swój komputer tak aby nie reagował na nic co przychodzi z zewnątrz, będzie wykorzystywać tylko te porty o których wie, że są zablokowane na komputerze osoby pod która się podpina...) mogą być 2 osoby na tym samym adresie mac (i ip) i w dalszym ciągu o ile ofiara nie prowadzi jakiegoś monitoringu sieci to się nie połapie, że się ktoś podpioł pod nią.
  marekd@jabberpl.org
 
SiNuS 
plus master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 375
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-03-2005, 11:40   

Ostatnio zmieniony przez SiNuS 24-06-2005, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: