Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Porty, porty, porty...
Autor Wiadomość
marcinz19 
Klikacz

Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 2
Wysłany: 08-09-2007, 10:17   Porty, porty, porty...

Dobra, przyznaję się, że komputery do niedawana omijałem szerokim łukiem. Ale niedawno to się zmieniło i odkryłem też dobrodziejstwa sieci p2p. Mam chello easy, a do pobierania torrentów używam uTorrent - transfery mam rzędu 15-20 kB/s - nie wiem czy to dużo, czy mało, ale mnie satysfakcjonuje. W każdym bądź razie nie oto chodzi, tylko o te porty! Nigdy nie udało mi się pozytywnie przejść testu portów ani w eMule, ani w UTorrent (wyświetla mi ip zaczynającę się od 87. - jeśli to może pomóc). W poszukiwaniu odpowiedzi przekopałem się przez kilka forum, ale to mi jeszcze bardziej namieszało.
Routera jakby co, nie posiadam, tylko taki modem, który przyniósł pan zakładający mi Internet :)

Dobra, teraz pytanie główne i prosił bym o odpowiedź w miarę prostym językiem: czym są te porty, do czego służą, od czego zależy czy są zamknięte, czy otwarte i jak można je otworzyć u mnie?

P.S. Zapobiegliwie napiszę, że maczanie w tym palców przez firewalla wykluczyłem :)
 
 
patgaw 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 287
Skąd: WWA
Wysłany: 08-09-2007, 12:43   

niemozliwe zebys nie mial routera ani firewalla a mial problemy z portami, prawdopodobnie masz wlaczona zapore sytemu windows.
 
 
marcinz19 
Klikacz

Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 2
Wysłany: 08-09-2007, 20:43   

Nie mam routera - mam tylko modem. Mam firewalla - ale on odpada bo nawet gdy jest wyłączony, to problem zostaje. Zaporę systemową mam wyłączoną.
Będę wdzięczny za rozjaśnienie kwestii portów :)
 
 
KeFaS 
ultra master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1286
Wysłany: 08-09-2007, 23:57   

Ostatnio tłumaczyłem koleżance co to są porty i bardzo dobrze to zrozumiała:
Porównaj sobie porty sieciowe do prawdziwych portów do których przybijają statki :P Załóżmy, że w internecie krążą statki (usługi/programy innych użytkowników sieci) i co chwila zawijają do jakiegoś portu (usługi/programu), który musi być otwarty u innego użytkownika. Statki te są załadowane specjalnymi pakietami (danymi, informacjami, itp), które rozładowują w porcie i odpływają i tak co chwila. Porty są ponumerowane, ale nie jest tak, że każda usługa musi chodzić na tym samym porcie. Często jednak jest tak, że każdy użytkownik, czy administrator serwera może sobie zablokować dowolny port firewallem i przez to uniemożliwia wpłynięcie statku (pakietów, informacji, danych) do jego komputera. Robi się to po to, żeby zapobiec popularnym "włamaniom" do dziurawego systemu, który wykorzystują źli hackerzy (crackerzy) :P No i wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że firewall nie przepuszcza zupełnie nic (bo jeszcze chyba nikt nie wymyślił "inteligentnego" firewalla) i dla tego ściągając lub wysyłając coś przez uTorrenta na zablokowanym jest się "niedostępnym" dla niektórych użytkowników i przez to prędkości są mniejsze. Dlatego jedyna rada to odblokowanie (czy raczej przekierowanie w przypadku routera) jakiegoś jednego portu (zaleca się stosować wysokie numery) zarezerwowanego u siebie tylko dla klienta P2P. Wtedy taki port jest otwarty na wszystkie połączenia przychodzące. Oczywiście zawsze jest ryzyko, że ktoś dowie się o tym porcie (przeskanuje inny system) i wykorzysta go do "włamania", ale jest to mało prawdopodobne, jeżeli często uaktualnia się system i klienta P2P.
Mam nadzieję, że rozumiesz już mniej-więcej co to są porty. Jeżeli nie to poczytaj o tym na wikipedii lub poszukaj informacji na googlach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: