Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obciążenie łącza
Autor Wiadomość
net34 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 149
Skąd: W-wa
Wysłany: 21-05-2006, 23:17   Obciążenie łącza

Mam takie pytanie - czy rzeczywiście jest tak, że gdyby chello (albo tepsa czy ktokolwiek z limitami) pozbyło się tych limitów to siec rzeczywiscie byłaby bardziej obciazana, byłoby wiecej awarii itp?? A druga sprawa - skoro oni uwazaja ze jednak tak jest to czemu nie ma limitu na wysyłanie, przeciez nawet w chello light da się (oczywiscie to przypadek ekstremalny ale zawsze) ponad 40gb uploadu wyciagnac.. i jak to sie ma do 15gb limitu na sciaganie??
_________________
 
 
suck 
classic master

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Paź 2005
Posty: 253
Wysłany: 22-05-2006, 08:14   

nie ma limitu na upload bo statystycznie ludzie duzo mniej wysylaja i dlatego i dodatkowo te lacza sa asynchroniczne wiec upload idzie duzo wolniej,
a co do downloadu to nie uwazam, aby nie posiadala infrastruktura, ktora nie bylaby w stanie uciagnac obciazenie lacza bez limitow
 
 
net34 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 149
Skąd: W-wa
Wysłany: 22-05-2006, 12:22   

Nie chodfzi mi o limit na upload, tylko o to, ze jak wysle z 20-30gb na tym łaczu i pobiore powiedzmy 10gb co daje sumaryczy przeływ ok 30-40gb to jest ok. Ale jak juz pobiore 17gb i wysle 3 co daje raem 20gb przeplywu to juz mi mowia ze nadmiernie obciazam łącze. Ja po prostu chce rzeby mi ktos to wytłumaczył bo to jest ponad moje siły :P :P
_________________
 
 
leszek1979 
light master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 75
Wysłany: 22-05-2006, 13:59   

net34 napisał/a:
Nie chodfzi mi o limit na upload, tylko o to, ze jak wysle z 20-30gb na tym łaczu i pobiore powiedzmy 10gb co daje sumaryczy przeływ ok 30-40gb to jest ok. Ale jak juz pobiore 17gb i wysle 3 co daje raem 20gb przeplywu to juz mi mowia ze nadmiernie obciazam łącze.

W każdej sieci kilkadziesiąt procent ruchu (do klienta) to jest WWW - a w WWW upload jest wielokrotnie niższy niż download (no chyba że byś wyłącznie pocztę przez WWW wysyłał). Tak więc przestawiona przez Ciebie jednostkowa sytuacja że ktoś więcej wysłał niż ściągnął nie przekłada się na stosunek downloadu do uploadu liczony dla całej sieci.

net34 napisał/a:
Ja po prostu chce rzeby mi ktos to wytłumaczył bo to jest ponad moje siły :P :P

To jest po prostu strategia marketingowa i jedyna rzecz do zrozumienia jest taka że każda normalna firma ma taką stategię żeby osiągnąć jak największe zyski.
Jeżeli np. tam gdzie mieszkasz jest tylko jedna sensowna oferta odstępu do Internetu to Twój wybór jest taki że z niej skorzystasz albo nie w zależności od tego czy Cię na to stać. A operator ustali taką cenę żeby osiągnąć jak największy zysk a nie taką żeby jak najwięcej osób miało dostęp do Internetu.
Asymetria łącza też jest elementem strategii. Np. taka kablówka oferując łącze asymetryczne musi ponieść mniejsze nakłady na urządzenia obsługujące kanał zwrotny. Poza tym operator oferujący łącze asymetryczne potrzebuje mniejszego łącza do Internetu - bo na asymetrycznym łączu owszem strony internetowe, FTP czy poczta mogą się ściągać z maksymalną prędkością ale p2p już niekoniecznie.
Tak więc operator mający taką samą liczbę klientów i dysponujący takim samym łączem do Internetu może zaoferować klientom albo łącze symetryczne o określonej przepuustowości albo łącze asymetryczne o większej prędkości ściągania niż w symetrycznym, ale o mniejszej prędkości wysyłania.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 22-05-2006, 15:06   

Cytat:
a co do downloadu to nie uwazam, aby nie posiadala infrastruktura, ktora nie bylaby w stanie uciagnac obciazenie lacza bez limitow
w większości miejsc jednak jest w stanie uciągnąć skoro oferują tam bardzo szybkie ultra bez limitu, moim zdaniem to kwestia tylko i wyłącznie pieniędzy, gdyby nie było limitów wszyscy przesiedli by się na easy albo light, jedynie nieliczni najbardziej wymagający zamawiali classic który jest już tak szybki że naprawdę do domowego użytku więcej prędkości nie trzeba, najdroższych pakietów nie sprzedali by wcale.

Cytat:
W każdej sieci kilkadziesiąt procent ruchu (do klienta) to jest WWW
najwyżej kilka %, www bardzo mało obciąża łącza, strony mają po kilkanaście najdalej kilkadziesiąt kB, oglądając stronki przez godzinę zużywamy góra kilka MB - to jest tyle co nic.
  marekd@jabberpl.org
 
net34 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 149
Skąd: W-wa
Wysłany: 22-05-2006, 15:23   

Marek napisał/a:
Cytat:
a co do downloadu to nie uwazam, aby nie posiadala infrastruktura, ktora nie bylaby w stanie uciagnac obciazenie lacza bez limitow
w większości miejsc jednak jest w stanie uciągnąć skoro oferują tam bardzo szybkie ultra bez limitu, moim zdaniem to kwestia tylko i wyłącznie pieniędzy, gdyby nie było limitów wszyscy przesiedli by się na easy albo light, jedynie nieliczni najbardziej wymagający zamawiali classic który jest już tak szybki że naprawdę do domowego użytku więcej prędkości nie trzeba, najdroższych pakietów nie sprzedali by wcale.


To w takim razie jak radza sobie sieci typu Aster (gdzie przeciez nie ma limitów) czy osiedlowe? Czy moze chodzi tu tylko o to ze chello chce bez wiekszego nakladu czy wisilku zgarniac mase $$, która wspomaga biednych prezesów i członków rady nadzorczej? :P :P
_________________
 
 
Hand 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2005
Posty: 373
Skąd: warszawa, goclaw
Wysłany: 22-05-2006, 17:26   

Marek napisał/a:
najwyżej kilka %, www bardzo mało obciąża łącza, strony mają po kilkanaście najdalej kilkadziesiąt kB, oglądając stronki przez godzinę zużywamy góra kilka MB - to jest tyle co nic.

a teraz wroc na ziemie i zwroc uwage na strony posiadajace jakiekolwiek obrazki ;)
_________________
 
 
leszek1979 
light master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 75
Wysłany: 22-05-2006, 17:32   

Marek napisał/a:
Cytat:
W każdej sieci kilkadziesiąt procent ruchu (do klienta) to jest WWW
najwyżej kilka %, www bardzo mało obciąża łącza, strony mają po kilkanaście najdalej kilkadziesiąt kB, oglądając stronki przez godzinę zużywamy góra kilka MB - to jest tyle co nic.

Ale weź pod uwagę że zasysaczy p2p nie ma wcale tak dużo jak by się mogło wydawać. Ja np. wyciągam średnio 4~5GB miesięcznie i szacuję że jakieś 90% to WWW - oczywiście do WWW wliczam też większe pliki ściągnięte ze stron, np. programy czy dokumenty. Myślę że sporo osób korzysta z Internetu tak jak ja, np. TP jak wprowadziła limity to podawała że 95% klientów nie przekracza 7GB. Z danych które znam dotyczących sieci mającej kilka tysięcy użytkowników wynika że WWW to 30% ruchu przychodzącego.

net34 napisał/a:
To w takim razie jak radza sobie sieci typu Aster (gdzie przeciez nie ma limitów) czy osiedlowe?

Na trzy sposoby:
1. Tak jak już pisałem - czyli asymetrią - pełną prędkość ściągania wyciągniesz tylko na WWW, FTP i poczcie - o ile druga strona na to pozwala. Natomiast w przypadku p2p (eMule, Torrent) to ile ściągniesz zależy od tego ile wyślesz - a na asymetrycznym łączu raczej niewiele wyślesz - niewiele to oczywiście pojęcie względne ;P.
2. Odpowiednie sterowanie ruchem - czyli najniższe priorytety dla p2p - przecież i tak do końca nie zweryfikujesz tego czy słabo Ci się ściągją Torrenty dlatego że operator coś blokuje czy druga strona wolno wysyła.
3. W sieciach osiedlowych najczęściej brak zewnętrznego IP - czyli na p2p jesteś passive, lowid itp...

net34 napisał/a:
Czy moze chodzi tu tylko o to ze chello chce bez wiekszego nakladu czy wisilku zgarniac mase $$, która wspomaga biednych prezesów i członków rady nadzorczej? :P :P

To też :mrgreen: .
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 22-05-2006, 20:14   

Cytat:
Ale weź pod uwagę że zasysaczy p2p nie ma wcale tak dużo jak by się mogło wydawać.
a co to ma do rzeczy przecież internet się na www i p2p nie kończy.
  marekd@jabberpl.org
 
///BMWAndDriver 
easy master

Dołączył: 29 Maj 2006
Posty: 42
Skąd: Wawa / Bemowo
Wysłany: 05-06-2006, 14:49   

Najlepiej to wytłumaczył leszek1979 .

To wszystko to marketing i ogromna pazerność UPC :)

Nie wierzę w te "przeładowania sieci", tylko tu chodzi po prostu o wyciągnięcie
możliwie dużej kasy od N klientów. Tak żeby się nie narobić i dużo zarobić.

Gdyby nie było limitów, to niewiele osób by kupiło plus, a ultra pewnie nikt,
a tak łoją niezłą kasę na tysiącach biednych użytkowników.

Limity są piętą Achillesa chello i Neostrady, jedyne co pozostajhe to poczekać na prawdziwą konkurencję, kiedy wejdą na rynek kolejne firmy i zaoferują usługi wysokiej jakośći za rozsądne pieniadze.
 
 
Rafi_Z 
easy master

Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 26
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 05-06-2006, 19:25   

suck napisał/a:
ludzie duzo mniej wysylaja i dlatego i dodatkowo te lacza sa asynchroniczne wiec upload idzie duzo wolniej,


To technologia DSL wymusza mniejszy Upload :P
Oczywiście stosunek wysyłania do pobierania bywa taki i siaki ale naie zapominaj że ten stosunek ma też wpływ na odległość klienta od centrali i jakości kabli :) Oczywiście jestem za większym uplodem ale jak widac trzeba za to dopłacac co jest czystym marketingiem jak to poprzednik ocenił.
_________________
 
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 05-06-2006, 23:38   

Cytat:
To technologia DSL wymusza mniejszy Upload

chello to nie jest DSL.
Wprawdzie technologia DOCSIS również jest z założenia nieco asymetryczna ale różnica między maksymalnym downloadem a upladem jest tu zdecydowanie mniesza (stosunek down do up gdzieś jak 5:2 )
A modemy które mamy potrafią wysyłać dane z szybkością 10Mbitów. Więc technologia nie jest tutaj przeszkodą, dla szybszego wysyłania.
  marekd@jabberpl.org
 
egefege 
plus master

Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 508
Skąd: Warszawa (Gocław-Iskra)
Wysłany: 06-06-2006, 06:12   

no dobra ale czemu robia nas w ch... gdy w takiej austri nie ma limitow a u nas byly jeszcze 15 giga, co to za tlumaczenie ze kiepska infrastruktura to niech zainwestuja a nie okradaja nas i robia w ch...
_________________
 
 
maxkali1 
light master

Dołączył: 07 Wrz 2005
Posty: 61
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 06-06-2006, 17:20   

Większy upload = większe zużycie downloadu ;) kochane p2p. Infrastruktura UPC bardzo często pamięta czasy PTK, a w takim przypatku nie ma co liczy na jakieś ekstremalne osiągi. W przypatku UPC limity + przepustowowśc to czysty marketing. Żeby rzeczywiście znieśc limity (co obecne w Polsce jest chyba nie możliwe) trzeba byłoby zwiększyc upload aby móc osiągac takie prętkości jakie obecnie oferuje chello. Dodatkowo mimo limitów UPC w wielu miejscach nie może sobie poradzic z bezproblemowym dostarczaniem usługi.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-06-2006, 04:40   

Co wy się ciągle o jakąś infrastrukturę boicie ?
Myślicie że jak to wszystko działa ? Co niby miało by się zapchać ?
Co z tego, że kable w domach są stare jeśli modem może się połączyć ze stacją bazową może też przesyłać dane z taką szybkością jak się połączył, spokojnie wyciągnie kilka Mbitów uploadu i 20kilka Mbitów downloadu, każdy modem może pracować na innej częstotliwości więc nie ma problemu, że wszyscy w bloku będą ciągnąć/wysyłać na raz, od stacji bazowej dalej idą już tylko światłowody tych raczej łatwo nie da się zapchać.

Limit jest tylko po to aby zmusić do kupienia droższego pakietu, oraz w niektórych przypadkach zapobiegać podziałowi.

Jeśli już coś miało by się zapchać to łącza międzynarodowe ale one też słabe nie są a idzie na nie tylko jakaś części ogólnego ruchu.
  marekd@jabberpl.org
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: