Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie z gatunku banalnych ;)
Autor Wiadomość
marteenez
Klikacz

Dołączył: 26 Sty 2005
Posty: 3
Skąd: Szn
Wysłany: 26-01-2005, 19:16   Pytanie z gatunku banalnych ;)

Witam!

Jestem to nowy, ale po pobieżnym przejrzeniu forujm widze ze sa tu osoby ktore bedą mogły mi pomóc;)

Mam kilka pytan:

1. Obecnie posiadam usługe chello classic, i w zwiazku z tym ze posiadam własnego kompa, zamierzam zmienic ja na chello plus i poprowadzic net na dwa kompy. Z tego co wiem, nalezy to zrobic za pomoca switcha, interesuje mnie w jaki sposob bedzie dzielona przepustowosc łacza na te dwa komputery?
2. Nie ukrywam ze zamierzam wykjorzystywac chello do sciagania, i P2P, natomiast komputer "rodzinny" jest wykorzystywany do usług www, online games, email oraz sporadycznie do sieci P2P. Jesli tak to czy obciazenie łacza podczas korzystanie z programow typu emule, dc++ i kazaa, bedzie mialo wpływ na jakosc polaczenia na drugim kompie??
3. No i jak mozna ustalic parametry podzialu lacza i (procentowo np. 50/50 lub 60/40) i kto to ew. ustawia: provider czy sam uzytkownik??
I czy wystarczy do tego zwyklu 4 portowy switch czy konieczny bedzie router??

Pytanie te zadałem wpierw obsłudze technicznej ale mnie zlali ;( , wiec pozwole sobie prosic uzytkownikow forum o pomoc;). Jesli ktos obeznany w temacie jest w stanie odpowiedziec na moje pytania to bardzo prosze;).
(W sprawach technicznych jesli chodiz o net, nadal jestem "beginner: ;) )

Do moderatorow: Jesli umiescilem temat w zlym dziale to przepraszam;) i prosze o przeniesienie go we wlasciwe miejsce...z gory dziekuje!
 
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 26-01-2005, 20:11   Re: Pytanie z gatunku banalnych ;)

marteenez napisał/a:
1. Obecnie posiadam usługe chello classic, i w zwiazku z tym ze posiadam własnego kompa, zamierzam zmienic ja na chello plus i poprowadzic net na dwa kompy. Z tego co wiem, nalezy to zrobic za pomoca switcha, interesuje mnie w jaki sposob bedzie dzielona przepustowosc łacza na te dwa komputery?

Nic bardziej mylnego. Switch nie jest potrzebny. Równie dobrze można rozdzielać łącze na hubie, a w przypadku tylko dwóch komputerów - wystarczy jedna karta sieciowa więcej i tzw kabel scrossowany. Przepustowość łącza jest dzielona "jak leci" - zajmuje się tym ruter. Ten też moze być kupiony osobno lub jeden z komputerów może spełniać tą rolę. Tak więc to wszystko jest otwarta kwestia, która zależy tylko od Ciebie i tego, jakie środki zamierzasz w to włożyć (no i na ile jesteś obeznany z tematem, aby to wykonać w praktyce).
marteenez napisał/a:
Jesli tak to czy obciazenie łacza podczas korzystanie z programow typu emule, dc++ i kazaa, bedzie mialo wpływ na jakosc polaczenia na drugim kompie??

Tak, w głównej mierze wysyłanie będzie "muliło" łącze, co do prędkości w Twoją stronę nie powinieneś się obawiać.
marteenez napisał/a:
I czy wystarczy do tego zwyklu 4 portowy switch czy konieczny bedzie router??

Zawsze jest Ci potrzebny router (patrz wyżej). Provider nie jest w stanie priorytetowaćruchu w ten sposób. W FAQ pl.comp.networking powinieneś znaleźć więcej informacji.
 
  maciej@lebkowski.info
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 26-01-2005, 22:48   

Z tego co słyszałem przy tylko dwóch komputerach, od biedy nie potrzeba nic poza jedną kartą sieciową, kawałkiem skrętki (które najprawdopodobniej już posiadasz) i kabelkiem usb, po prostu podłanczasz jeden komputer przy pomocy usb drugi przez kartę sieciową. Trochę będą problemy z przesyłaniem danych między komputerami ale jeśli nie planujesz przesyłać między nimi gigabajtów to wystarczy.

Z tego co piszesz o wykorzystaniu tego rodzinnego komputera wnioskuje, że być może wystarczyło by Ci inne tańsze rozwiązanie z którego sam korzystam, (zaznaczam, że jest to legalne rozwiązanie). Umowa na chello classic, podobnie jak i light pozwala na podłączenie tylko jednego komputera ale nigdzie nie jest napisane ile osób z tego komputera może korzystać jednocześnie. Więc do najlepszego komputera jaki posiadam podpiołem jeszcze cztery słabsze jako terminale (oprócz funkcji terminalowej spełniają one jeszcze inne zadania ale to nie ma związku więc nie będę się rozpisywał) więc teraz gdy ktoś chce skorzystać z interntu a główne stanowisko przy moim komputerze jest zajęte odpala sobie terminal w swoim pokoju i pracuje tak jak by siedział bezpośrednio przy moim komputerze, bardzo wygodna sprawa zwłaszcza, że mając na biurku 486 pracuje się komfortowo na trzy gigahercowym athlonie. Nie jest to może rozwiązanie dla całkiem początkujących ale z pewnością jest prostsze niż budowa klastra (klaster to inne również legalne rozwiązanie bardziej optymalne dla osób które posiadają kilka komputerów o podobnych parametrach).
  marekd@jabberpl.org
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 26-01-2005, 22:54   

Właśnie, to o czym Marek mówi jest bardzo wygodne. Cena? Monitor + około 40PLN za komputer. :) Nawet dysk twardy nie jest potrzebny. ;-)
 
  maciej@lebkowski.info
 
FlashMan 
classic master


Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 157
Skąd: Szczecin
Wysłany: 26-01-2005, 23:12   

Puck napisał/a:
Właśnie, to o czym Marek mówi jest bardzo wygodne. Cena? Monitor + około 40PLN za komputer. :) Nawet dysk twardy nie jest potrzebny. ;-)

Dokladnie, sa nawet dystrybucje linux ktore umozliwiaja w dosyc prosty sposob stworzyc domowy lan korzystajac wlasnie z jednego mocnego komputera i kulku slabych.

Ja osobiscie, udalo mi sie zainstalowac LTSP (Linux Terminal Server Project -> www.ltsp.org) na Debianie i dziala rewelacyjnie! Ten LTSP na Debianie to serwer terminalowy do ktorego mozna sie podlaczyc z kompa (czyli terminalu) bez twardego dysku bo ten glowny komp (Debian) przejmuje jego funkcje (innymi slowy za niego laduje system) i mozna pracowac. W wolnym czasie wprowadze ten "projekt" w zycie do kafejki dla studentow Akademii Rolniczej (w Szczecinie) bo obecnie te kompy sa niewydajne (pracuja w linux RedHat, Pentium 166MHz z 64MB RAM). Narazie czekam na fundusze na zakup mocnego niekoniecznie nowego kompa i dokupic uzywane slabe kompy. Bo w kafejce ma byc conajmniej 10 komputerow (a sa tylko 4 w tym jeden z zepsutym twardym dyskiem) :)

W kazdym razie jest mnostwo mozliwosci ograniczona funduszami i wyobraznia :)

Pozdrawiam.
_________________
 
 
ZyGmUnT
easy master

Dołączył: 26 Sty 2005
Posty: 47
Wysłany: 27-01-2005, 00:56   

1. Numer z terminalami - dla chello plus nie powinno być problemu z kilkoma kompami - jeśli chcesz pozostać przy classicu i mieć możliwość działania na dwóch kompach w necie niestety chello się wycwaniło i zwykłe udostępnianie połączenia internetowego już nie wystarczy. Na głównym kompie ( tym podpiętym do neta ) musisz mieć system, który będzie potrafił robić coś co nazywa się transmisją NAT ( jakis linuks bądź Windows server 2000 lub 2003 ), ostatecznie możesz próbować skombinować sobie jakiś router cz switch, który będzie to robił, będzie miał wtyczke rj na wejście neta i.t.d, i.t.d, i.t.d. ( czytaj - nie sprawdzone, problemy ze zdobyciem takiego sprzętu, który by się nadał ).

2. Ja bym tak zwykłego HUB'a nie polecał ze względu na half-duplex ( czyli transmisja leci albo od albo do a nigdy w obie strony naraz ). Dołuż kilka zeta i kup switch'a ( a dokładniej switchinghuba bo prawdziwego switcha raczej tak na łepka nie dostaniesz :wink: )

3. Numer z drugą sieciówką w kompie podpiętym do neta na plusie powinien się sprawdzić ale żebyś ty miał neta tamten komp musi być włączony. Pozatym jak chcesz odblokować jakiś port to musisz dymać dwa razy, i.t.d, i.t.d., i.t.d. ( czytaj kup switcha )

4. Nie polecam podpinania modemu pod USB jeśli dysponuje się kompem słabszym niż Pentium IV lub Athlon XP i standartem USB 2.0 ( mimo iż modem chodzi na USB 1.1 ). A to dlatego, że możesz doświadczyć strat pakietów, lossów i wysokich pingów spowodowanych obsługą tych wspaniałych portów przez procesor ( no chyba, że macie te lepsze procki wtedy to dla kompa prawie bez różnicy )

p.s. FlashMan dzięki za linka - właśnie czegoś takiego szukkałem bo mnie znajomy wykładowca z polibudy prosił :]
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 27-01-2005, 08:59   

Dlaczego zwykłe udostępnianie nie działa? Czy ono jest jakieś inne niż NAT? Możesz napisać o tym więcej?
Modem pod USB - no nie, walnąłeś wielką bzdurę. u mnie chodziło swobodnie na Pentium III 600Mhz, teraz modem jest podłączony do Celerona 400. Nie mam żadnych objawów, które wymieniłeś.
 
  maciej@lebkowski.info
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-01-2005, 14:09   

ZyGmUnT napisał/a:
1. Numer z terminalami - dla chello plus nie powinno być problemu z kilkoma kompami - jeśli chcesz pozostać przy classicu i mieć możliwość działania na dwóch kompach w necie niestety chello się wycwaniło i zwykłe udostępnianie połączenia internetowego już nie wystarczy. Na głównym kompie ( tym podpiętym do neta ) musisz mieć system, który będzie potrafił robić coś co nazywa się transmisją NAT ( jakis linuks bądź Windows server 2000 lub 2003 ), ostatecznie możesz próbować skombinować sobie jakiś router cz switch, który będzie to robił, będzie miał wtyczke rj na wejście neta i.t.d, i.t.d, i.t.d. ( czytaj - nie sprawdzone, problemy ze zdobyciem takiego sprzętu, który by się nadał ).

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś, ten numer z terminalami jest właśnie po to aby nie trzeba było cokolwiek udostępniać dalej co w cllasicu jest nielegalne (jak i w plusie również gdy podłączamy w sumie ponad 3 komputery). Chodzi o to aby było tanio, legalnie, szybko i działo bez problemów. Co do systemu to potrzebny jest dowolny na którym możliwa jest praca wielu osób jednocześnie czyli nadają się wszystkie systemy unixopodobne jak i z tego co słyszałem to byćmoże win 2003 server ale nie sprawdzałem z resztą jest to tak droga zabawka, że nie mogło by być mowy o jakiejkolwiek oszczędności.

ZyGmUnT napisał/a:

4. Nie polecam podpinania modemu pod USB jeśli dysponuje się kompem słabszym niż Pentium IV lub Athlon XP i standartem USB 2.0 ( mimo iż modem chodzi na USB 1.1 ). A to dlatego, że możesz doświadczyć strat pakietów, lossów i wysokich pingów spowodowanych obsługą tych wspaniałych portów przez procesor ( no chyba, że macie te lepsze procki wtedy to dla kompa prawie bez różnicy )

Podpinanie urządzeń USB 1.1 pod USB 2.0 nie daje żadnego wzrostu prędkości ani wydajności, jedyne co może mieć znaczenie to kilka urządzeń na jednym kontrolerze usb, dlatego należy starać się aby do kontrolera do którego podłącza się modem nie podłączać niczego więcej (osoby posiadające tylko jeden kontroler mają pecha)
  marekd@jabberpl.org
 
ZyGmUnT
easy master

Dołączył: 26 Sty 2005
Posty: 47
Wysłany: 27-01-2005, 18:13   

Puck napisał/a:
Dlaczego zwykłe udostępnianie nie działa? Czy ono jest jakieś inne niż NAT? Możesz napisać o tym więcej?
Modem pod USB - no nie, walnąłeś wielką bzdurę. u mnie chodziło swobodnie na Pentium III 600Mhz, teraz modem jest podłączony do Celerona 400. Nie mam żadnych objawów, które wymieniłeś.


Faktycznie popełniłem w tekście pare błedów ale byłem maksymalnie zmęczony kiedy to pisałem.

Tak transmisja NAT różni się od zwykłego udostępniania połączenia internetowego znanego z Windowsa. U.p.i w Windowsie bardzo łatwo namierzyć i zablokować. Już dawno temu zrobił to Aster a wczoraj przekonałem się, że od niedawna musiało wprowadzić to chello gdyż wczoraj kumpel przyniósł do mnie kompa bo potrzebował z netu parę rzeczy i w momencie gdy tylko go podpiołem net mi stanął. To sprowokowało mnie do kilku prób i testów i przynajmniej u mnie tak sprawa z chello wygląda, że ta usługa jest plokowana. Co do nat zapraszam tutaj i to raczej działa.

Co do modemu na USB to powiem szczeże, że nie ma na to jasnej reguły. Jednym działa dobrze - innym nie. U mojego kolegi, który posiada płytę Abita na chipsecie BE6-II ( Usb 1.1 albo 2.0 nie pamiętam ale napewno nie
1.0 ) Połączenie z netem zaczyna się ostro pluć. Dla interesanta poniżej dodam, że to jest jedyne urządzenie podpięte do kontrolera usb. Nie oznacza to oczywiście iż nie wieżę ci, że tobie działa dobrze - to po prostu jest wypadek losowy.

Cytat:
Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś, ten numer z terminalami jest właśnie po to aby nie trzeba było cokolwiek udostępniać dalej co w cllasicu jest nielegalne (jak i w plusie również gdy podłączamy w sumie ponad 3 komputery). Chodzi o to aby było tanio, legalnie, szybko i działo bez problemów. Co do systemu to potrzebny jest dowolny na którym możliwa jest praca wielu osób jednocześnie czyli nadają się wszystkie systemy unixopodobne jak i z tego co słyszałem to byćmoże win 2003 server ale nie sprawdzałem z resztą jest to tak droga zabawka, że nie mogło by być mowy o jakiejkolwiek oszczędności.


Masz rację trochę sie zaplątałem. Rozumiem, że masz kompa zwanego serwerem podpiętego do neta i sieć bezsystemowych komputerów (terminali) logujących się do tegoż servera i pracujących tak naprawdę na nim ?? Okej ale dla twórcy topicu to raczej chyba nie będzie dobre rozwiązanie mimo wszystko ze względu na ( jak mi się wydaje ) całkowicie samodzielnego komputera do p2p, gier sieciowych, i.t.d. A komputer "rodzinny" po to ma być dalej rodzinny żeby wszyscy domownicy potrafili go obsłużyć, chodziarz do samego www i ewentualnie jakichś dokumentów to praktycznie jakiś graficzny linuks tyż by się nadał i nie powinien sprawiać problemów ( a nata można na nim włączyć ). Wymieniając systemy takie jak Windows Server miałem na myśli to, że one tyż to potrafią, a jeśli jakimś cudem posiada taki 8) to po prostu może z niego korzystać.

Do wszystkich, którzy mieliby jakieś wątpliwości nie jestem jakimś super hiper informatykiem programistą, tylko zwykłym użytkownikiem komputerów, który czasem po prostu interesuję sie tym tematem więc szczerzę przyznaję, że w wielu dziedzinach mogę nie mieć racji a swoje wypowiedzi opieram o doświadczenia jakie miałem.
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 27-01-2005, 18:17   

Okay, nadal nie widzę różnicy pomiędzy NATem (tak, wiem jak działa NAT), a ICS (internet connection sharing). Jak dla mnie te dwie rzeczy po prostu się inaczej nazywają.
 
  maciej@lebkowski.info
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-01-2005, 20:16   

ZyGmUnT napisał/a:
Rozumiem, że masz kompa zwanego serwerem podpiętego do neta i sieć bezsystemowych komputerów (terminali) logujących się do tegoż servera i pracujących tak naprawdę na nim ??

Tak właściwie to poza jednym "terminale" posiadają własne dyski i systemy i można je wykorzystywać jako komputery niezależne, dopiero gdy zachodzi potrzeba skorzystania z internetu lub uruchomienia czegoś na co dany komputer jest za słaby uruchamiane jest to zdalnie komputerze głównym. Ale to tylko takie szczegóły techniczne, pomysłów na szczegółowe rozwiązanie tego mnóstwo, u mnie np. wszystkie komputery posiadają własne xserwery a to czy dany proces uruchomiony jest zdalnie czy lokalnie jest zupełnienie niewidoczne.
ZyGmUnT napisał/a:

Okej ale dla twórcy topicu to raczej chyba nie będzie dobre rozwiązanie mimo wszystko ze względu na ( jak mi się wydaje ) całkowicie samodzielnego komputera do p2p, gier sieciowych, i.t.d. A komputer "rodzinny" po to ma być dalej rodzinny żeby wszyscy domownicy potrafili go obsłużyć, chodziarz do samego www i ewentualnie jakichś dokumentów to praktycznie jakiś graficzny linuks tyż by się nadał i nie powinien sprawiać problemów.

A co za problem odpalić dodatkowego klienta p2p na komputerze głównym i jedynie potem ściągnięte w ten sposób pliki przegrać sobie na komputer rodzinny. Jest to znacznie prostsze niż stawianie nata forwardowaniae portów itd. a do tego wygodniejsze bo komputer główny jest włączony praktycznie przez cały dzień bez przerwy.
ZyGmUnT napisał/a:

Do wszystkich, którzy mieliby jakieś wątpliwości nie jestem jakimś super hiper informatykiem programistą, tylko zwykłym użytkownikiem komputerów, który czasem po prostu interesuję sie tym tematem

Do tego wcale nie trzeba być nie wiadomo kim, to jest proste rozwiązanie właśnie dla zwykłych użytkowników. Ma nawet więcej zalet niż mogło by się wydawać przykładowo jeśli na jednym z terminali zainstalujemy windowsa a na głównym komputerze będziemy mieli linuksa użytkownik siedzący przy terminalu będzie mógł korzystać z programów pod 2 różne systemu jednocześnie, takich przykładów rzeczy które dostajemy przy okazji można by wymienić mnóstwo. Aby skorzystać wystarczy otworzyć się na nowe pomysły i nie bać się zrobić czegoś samemu inaczej niż mają inni.
Ostatnio zmieniony przez Marek 04-02-2005, 14:42, w całości zmieniany 2 razy  
  marekd@jabberpl.org
 
ZyGmUnT
easy master

Dołączył: 26 Sty 2005
Posty: 47
Wysłany: 27-01-2005, 23:09   

Puck napisał/a:
Okay, nadal nie widzę różnicy pomiędzy NATem (tak, wiem jak działa NAT), a ICS (internet connection sharing). Jak dla mnie te dwie rzeczy po prostu się inaczej nazywają.


to niech będzie taka, że ICS jest odrazu wykrywane przez providerów i automatycznie jest blokowane połączenie z netem a przy NAT'cie nie. Szczegółów technicznych ci niestety nie podam, bo sie na tym nie znam ale wiem, że tak jest :].


A wracając do głównego wątku tematu to chyba już zostało podane bardzo dużo możliwości z serii 2kompy i modem UPC :D
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 28-01-2005, 06:58   

No właśnie coś mi się nie chce wierzyć, że tak jest, ale nie chce mi się też szukać, jak to było z tym asterem. Nie ważne zatem.
 
  maciej@lebkowski.info
 
TankeR 
easy master

Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 31
Skąd: W-wa Bródno
Wysłany: 04-02-2005, 04:29   

Cytat:
to niech będzie taka, że ICS jest odrazu wykrywane przez providerów i automatycznie jest blokowane połączenie z netem a przy NAT'cie nie.
Dokładnie tak właśnie jest.
Najlepiej nie komplikować. Kupić router i problem z głowy 8)
 
 
malkovich 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 56
Wysłany: 04-02-2005, 10:00   

Puck napisał/a:
Właśnie, to o czym Marek mówi jest bardzo wygodne. Cena? Monitor + około 40PLN za komputer. :) Nawet dysk twardy nie jest potrzebny. ;-)


I zajęty kawałek miejsca - szara skrzynka, dmuchający wiatrak w zasilaczu, kable, stary monitor - włączone wszystko 24h/7d i ssanie prądu bez potrzeby - D-LINK DI604 kosztuje 150zł jest malutki i niewiele pobiera prądu. Myślę, że jest to różnica ok 50~80zł na KORZYŚĆ!!!! wielkiej magicznej skrzynki!!!!

RUTER!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: