Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór operatora na światłowodzie Tauron - Dolnyśląsk
Autor Wiadomość
KoKa 
Klikacz

Dołączył: 21 Gru 2023
Posty: 3
Wysłany: 21-12-2023, 20:06   Wybór operatora na światłowodzie Tauron - Dolnyśląsk

Potrzebuję pomocy w wyborze operatora, który dostarczył by mi internet na światłowodzie Taurona.

Tauron udostępnia tabelkę dostępnych operatorów, jednak nie wiem czy iść z jakimś ogólnopolskim czy jednak celować w lokalnego dostawcę.
(Załącznik)
Szare są z poza dolnośląskiego gdzie mieszkam a te z żółtym znaczkiem możliwie nie oferują usług na moim przyłączu.

Widziałem na forum, że Netia, T-Mobile i Orange były polecane w tej kolejności.
Mój adres został niedawno dodany do listy więc znajduje się na liście "wykaz adresów – dogęszczanie komercyjne" a nie na liście POPC, z tego co rozumiem oznacza to, że np Netia nie wchodzi w grę bo w tabelce przy Netii w kolumnie "adresy dodatkowe" jest czerwony x.

Moje doświadczenie z T-Mobile oraz Orange pochodzi tylko z użytkowania LTE. Mam LTE z Orange dla firm oraz LTE T-Mobile, oba na takich samych modemach. T-Mobile praktycznie nie działa, a Orange leci nawet po 110Mbps.

Domyślam się, że T-Mobile po światłowodzie miało by zupełnie inną jakość niż to co oferuje po LTE, jednak dodatkowo przy T-Mobile wspomniane było brak publicznego IP. Nieraz potrzebuję postawić jakiś serwer więc mi brak publicznego IP nie odpowiada.

O Orange wyczytałem, że ma słaby routing i wysokie pingi i faktycznie mam do warszawy ping 25-30ms na LTE, nie wiem czy zeszło by to < 10ms na światłowodzie.

Trochę googlowałem za opiniami niektórych dostawców z listy.

Dolnet/Limonka - znalazłem tlyko negatywne opinie
Euler-Soft - strona przekierowuje na Alsen, i ogólnie znajdowałem tylko negatywne opinie dotyczące sklepu komputerowego ale nie znalazłem nic o internecie, oferta też konczy się na 600Mbps w cenie 1000 u innych operatorów, ale jeśli był by to internet stabilny i pingi niskie to 600Mbps by mi nie przeszkadzało.
Stimo - mieszane opinie, ale część negatywnych dotyczy internetu radiowego, w oferciemają 1000/300 ale nie wiem czy na swiatle od Taurona może iść coś więcej niż 1000/100 bo taki max mam przy swoim adresie. Gdzieś na jakiejś liście PLIX (Equinix) znalazłem wpis o stimo więc może mają dobry routing.
Gigafiber - Nie znalazłem zbyt wiele opinie, ale 3 które znalazłem są pozytywne :P , w ofercie wymieniają publiczny IP.
MultimediaHD - Podobnie do limonka bardzo dużo negatywnych opinie, znajomy mówi, że były okresy gdzie przez 2 miesiące nie bylo tygodnia bez 1-2 dniowej przerwy w działaniu internetu.

Jeśli Netia to faktycznie jest godna polecenie to będę obserwował i dopytywał ich czy może jednak dadzą radę podłączyć mnie do siebie, a jak nie to może macie jakąś wiedze o operatorach z tabelki.

gVXDMBc.png
Plik ściągnięto 51 raz(y) 112,92 KB

 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 22-12-2023, 08:35   

Szczerze mówiąc analizowałem to forum i inne strony. Sam stoję przed wyborem internetu i krótko mówiąc odradzam t-mobile mimo tego, że mam u nich abonament komórkowy. Podobno są częste awarie plus mają słabe routingi. Dużo ludzi poleca Netia/Inea więc można powiedzieć, że to dwie słuszne sieci. Gdzieś tutaj wyczytalem, że Inea ma +10-15 ms bo wszystkie główne serwery ma w Poznaniu i nie ważne skąd, ale wszystko tam najpierw leci. Ja zastawiam się czy brać Netie 600/100 czy Inea 600/600. Nie wiem czy wykorzystam to wysyłanie na poziomie 600 Mb/s i czy aż tyle trzeba, ale wiadomo im więcej tym lepiej na przyszłość niby. Z drugiej strony staram się dowiedzieć czy Netia ma dużo lepsze trasy i czy warto w to iść bo jak są podobne dość to wiadomo, że symetryk lepszy. Ale niestety brak konkretów w każdym z wątków. Sugerując się samym speedtestem no to wygrywa inea,jeśli chodzi o Ping, pobieranie nie licząc Orange. Tutaj Netia pokazuje średnią o 4 ms więcej i słabsze pobieranie względem Orange czy Inea.
 
 
gabrychu 
classic master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 196
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 22-12-2023, 09:15   

Walim łącze od Orange 600/100 działa bardzo dobrze, nie ma porównania do niedawnego adsl.

Kolejność Netia potem Orange.
_________________
 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 22-12-2023, 09:49   

gabrychu napisał/a:
Walim łącze od Orange 600/100 działa bardzo dobrze, nie ma porównania do niedawnego adsl.

Kolejność Netia potem Orange.


Zawsze to stawiają na Netia potem Inea.
 
 
KoKa 
Klikacz

Dołączył: 21 Gru 2023
Posty: 3
Wysłany: 22-12-2023, 16:39   

Przeczytałem jeszcze, że oferta światłowodu Plusa to też Netia, w takim razie będę dopytywał Netie/Plusa czy dadzą rade mnie podłączyć mimo, że nie obsługują adresów dodatkowych, a jeśli to nie wyjdzie to pozostaje Orange lub jakiś lokalny dostawca.

Edit: nie mam jak zedytować już głównego postu, ale opinie o multimiedia to raczej inna firma "Multimedia Polska" o "MultimediaHD" nie znajduje niczego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: