Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Play światłowód - czy to naprawdę taka padaka
Autor Wiadomość
Damiano94 
Klikacz

Dołączył: 06 Gru 2023
Posty: 13
Wysłany: 07-12-2023, 00:03   Play światłowód - czy to naprawdę taka padaka

Witam,
Mam od tygodnia internet światłowodowy z play 600Mbit/s na infrastrukturze orange. Router Kaon AR2140 (czarny). Do tego tv internetowa, wychodzi 75zł więc bardzo fajna oferta jeśli by nie było takich cyrków.
Mam jeszcze tydzień na rezygnację. Problem polega na tym że odczuwalne jest gorsze działanie internetu względem poprzedniego LTE (też z play dlatego jestem mega zdziwiony jakością internetu światłowodowego).
Cyrki były przez niedzielę i każdy dzień mniej więcej między 17 a 23. Mianowicie speedtest wykonany do serwerów play pokazuje prawie zawsze DL 500-600Mbit/s i UL 80-100Mbit/s, wystarczy zmienić serwer na inny i wtedy pokazuje się prawdziwy obraz sytuacji, udało mi zarejestrować nawet UL 1,5Mbit/s, trwało to jakieś 10 minut, restarty routera nic nie dawały. DL też potrafi spaść np do 10Mbit/s. Zauważyłem również, że w tym czasie wykonanie pingu często kończy się utratą co najmniej jednego pakietu.Telewizja w aplikacji Play Now zacina się, co chwilę doczytuje, sprawdzone na mi boxie i smartfonie. Będę jeszcze musiał sprawdzić na tym ich dekoderze ale wątpię żeby tam działało lepiej.
Mam skrypt który co 10min wykonuje speedtest więc mam wszystko ładnie w formie wykresów, ewidentnie między 17 a 23 coś się dzieje niedobrego.
Mam możliwość wzięcia światłowodu jeszcze z orange i tmobile, co radzicie? Minimalna deklarowana prędkość z umowy to 240/40, a tu takie są spadki że radiówka lepiej by działała.
 
 
jookra 
easy master

Dołączył: 02 Cze 2023
Posty: 45
Wysłany: 08-12-2023, 11:23   

U mnie problemy zaczęły od 11 października, Play ma poważne problemy z "IP Transit", co oznacza, że wszystko co jest poza siecią Play, nie będzie działał w momencie przeciążenia sieci szczególnie w godzinach szczytu
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1263
Skąd: Warszawa

Wysłany: 08-12-2023, 11:45   

Na pewno niepokojące są liczne zgłoszenia dotyczące utraty pakietów, powodów może być wiele od oszczędności finansowych po słabo przygotowaną rozbudowę i integrację sieci Play i UPC, nie znamy szczegółów ale utraty pakietów to ewidentny brak pasma a to znaczy że zespół nieprzygotował tego starannie lub została podjęta decyzja że pasmo będzie powiększane ad hoc w zależności od potrzeb, trochę zaskakują te problemy, nie świadczą one dobrze o Play…można przypuszczać że Play z czasem rozwiąże te problemy ale straty wizerunkowe już są duże
 
 
Damiano94 
Klikacz

Dołączył: 06 Gru 2023
Posty: 13
Wysłany: 08-12-2023, 22:01   

Dzisiaj (8.12.2023) dzwoniłem do obsługi klienta, opisałem problem, kazali mi wysłać screen z pro.speedtest.pl, wysłałem im na maila. Zarejestrowali zgłoszenie i póki co brak dalszej odpowiedzi. Jednak dzisiaj zero problemów z internetem, w godzinach 17-23 wyciągam 600/100 Mbit/s czyli max. Nie wiem czy coś zrobili czy w piątek ludzie nie korzystają z internetu tylko imprezują :P Zero utraconych pakietów, internet ani na moment nie zwolnił. Zobaczymy jak wypadnie sobota i niedziela.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 09-12-2023, 12:46   

Damiano94 napisał/a:
Nie wiem czy coś zrobili...

Oczywiście, że zrobili.
Co najmniej 50 osób zajęło się Twoim problemem i braki w przepustowości zostały usunięte w parę godzin :lol:
 
 
Pielgrzym 
light master


Dołączył: 08 Paź 2018
Posty: 77
Skąd: Lublin
Wysłany: 09-12-2023, 13:33   Re: Play światłowód - czy to naprawdę taka padaka

Damiano94 napisał/a:
Witam,
Mam od tygodnia internet światłowodowy z play 600Mbit/s na infrastrukturze orange. Router Kaon AR2140 (czarny). Do tego tv internetowa, wychodzi 75zł więc bardzo fajna oferta jeśli by nie było takich cyrków.


Masz publiczne czy prywatne IP w takiej konfiguracji ? ( bo że zmiennie to zdaj sobie sprawę ) Czyli tak jak piszesz... infra ORANGE ale światło od Play...
I dwa... IPV4 czy IPV6 ?
_________________
 
 
Damiano94 
Klikacz

Dołączył: 06 Gru 2023
Posty: 13
Wysłany: 10-12-2023, 23:50   Re: Play światłowód - czy to naprawdę taka padaka

SuperGod napisał/a:
Damiano94 napisał/a:
Nie wiem czy coś zrobili...

Oczywiście, że zrobili.
Co najmniej 50 osób zajęło się Twoim problemem i braki w przepustowości zostały usunięte w parę godzin :lol:


Pewnie masz racje ale internet wciąż działa bez zarzutu i nie ma innego wyjaśnienia :p

Pielgrzym napisał/a:
Damiano94 napisał/a:
Witam,
Mam od tygodnia internet światłowodowy z play 600Mbit/s na infrastrukturze orange. Router Kaon AR2140 (czarny). Do tego tv internetowa, wychodzi 75zł więc bardzo fajna oferta jeśli by nie było takich cyrków.


Masz publiczne czy prywatne IP w takiej konfiguracji ? ( bo że zmiennie to zdaj sobie sprawę ) Czyli tak jak piszesz... infra ORANGE ale światło od Play...
I dwa... IPV4 czy IPV6 ?


Prywatne ip 10.x.x.x, ipv6 nie przydziela. Po ustawieniu vlan 35 na routerze openwrt i adresu mac bez problemu przydziela ip po dhcp (ale to był tylko test, na codzień używam routera z Playa).
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 11-12-2023, 14:29   Re: Play światłowód - czy to naprawdę taka padaka

Damiano94 napisał/a:
SuperGod napisał/a:
Damiano94 napisał/a:
Nie wiem czy coś zrobili...

Oczywiście, że zrobili.
Co najmniej 50 osób zajęło się Twoim problemem i braki w przepustowości zostały usunięte w parę godzin :lol:

Pewnie masz racje ale internet wciąż działa bez zarzutu i nie ma innego wyjaśnienia :p

Ależ jest... mniejsze przeciążenie sieci i/lub pakiety lecą inną trasą.
 
 
Damiano94 
Klikacz

Dołączył: 06 Gru 2023
Posty: 13
Wysłany: 11-12-2023, 16:20   

To nagle ludzie przestali używać internetu w godzinach 17-23?
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 11-12-2023, 18:24   

Oczywiście, że nie, ale ruch jest dynamiczny, zmienny w całej Polsce.
Napisz po miesiącu czy się poprawiło, naiwnością jest wierzyć, że nagle specjalnie Tobie necik "naprawili" po jednym zgłoszeniu w parę godzin.
Ja np. nie narzekam na prędkość, ale straty pakietów.
Zgłaszać trzeba i można, tylko, że takie rzeczy nie naprawią od ręki jeśli jest to niedobór pasma.
Bywają dni, że straty pakietów wieczorami są na poziomie 0.06-1.5%, a są dni, że 11%
Generalnie Play nie przygotował się do przejęcia i ssie.
 
 
Damiano94 
Klikacz

Dołączył: 06 Gru 2023
Posty: 13
Wysłany: 12-12-2023, 17:16   

Naiwność czy nie, internet nadal działa bezproblemowo. W ich interesie to było, inaczej bym zrezygnował i stracili by klienta. Jeśli chodzi o utratę pakietów to u mnie póki co nie ma (wcześniej było bardzo dużo), być może sposób pomiaru jest zły i nie wychwycam np tych 0.06% o których piszesz. 4 pingi do serwera 8.8.8.8 co 30s. Do tego speedtest co 10 min, więc nakłada się z pingiem 6 razy na godzinie, wtedy też nie ma utraty pakietów.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 12-12-2023, 17:59   

Takie pingowanie co 30s to zabawa, speedtest?
OK, OK. Od tego jest iperf, tam wyjdą wszystkie kwiatki.
Dobra, zmierzając do konkluzji... Poczekaj z miesiąc, dwa i wtedy się okaże.
Jeśli po tym czasie będzie dobrze, to tym bardziej będzie pewne, że te problemy były wtedy chwilowe.
Myślę, że nie zrobiłoby to na nich wrażenia nawet jeśli byś odszedł, smutna prawda.
 
 
Damiano94 
Klikacz

Dołączył: 06 Gru 2023
Posty: 13
Wysłany: 13-12-2023, 23:52   

Jaki serwer iperf używasz i w jaki sposób wykonujesz testy?
 
 
Mysiul 
Klikacz

Dołączył: 17 Lis 2023
Posty: 6
Wysłany: 23-12-2023, 06:11   

No to ja muszę uzupełnić, że Play na łączach Inei to jest petarda UP/DL większy niż zadeklarowany... :)
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 24-12-2023, 09:47   

Damiano94 napisał/a:
Jaki serwer iperf używasz i w jaki sposób wykonujesz testy?

Sorry, że tak późno odpisuje, życie.

Z publików, pierwszy z brzegu:
TCP download: iperf3 -c speedtest.iway.ch -p 5201 -V -t 180 -4 --get-server-output -R
TCP upload: iperf3 -c speedtest.iway.ch -p 5201 -V -t 180 -4 --get-server-output
UDP: dodaje -u -b bitrate, itd...

Mamy pełno własnych serwerów prywatnyh do sprawdzania.
Jak play ssie to szybko wychodzi np. wieczorem:

iperf3 -c NASZ_SERWER -p 5201 -V -t 30 -4 --get-server-output -b 20M -u
Kod:
Accepted connection from xxx.xxx.xxx.xxx, port 9741
[  5] local xxx.xxx.xxx.xxx port 5201 connected to xxx.xxx.xxx.xxx port 50992
[ ID] Interval           Transfer     Bitrate         Jitter    Lost/Total Datagrams
[  5]   0.00-30.03  sec  71.5 MBytes  20.0 Mbits/sec  0.638 ms  3696/52807 (7.047%)

Jak jest te np. 7% strat, to możemy sobie zapomnieć o streamie... a to tylko bidne 20Mbit
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: