Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Netia internet 2Gb/s
Autor Wiadomość
Bartol96 
Klikacz

Dołączył: 21 Lis 2023
Posty: 2
Wysłany: 21-11-2023, 10:11   Netia internet 2Gb/s

Witam. Za 3 miesiące kończy mi się umowa w Netii, obecnie posiadam światłowód w Netii 1000/300, na dzierżawionym łączu od INEI, i zauważylem ze jest na stronie w ofercie 2Gb/s, lecz pisze ze max 1Gb/s na urządzenie. Mam w związku z tym dwa pytania. Po pierwsze czy jest mozliwosc takiego łącza skoro Netia dzierżawi od INEI?, oraz drugie pytanko, gdyby jednak była opcja na te 2Gb/s, to czy da się to jakoś zrobić żeby te 2Gb/s było dostepne? A nie tylko 1Gb/s max, wiem że napewno czekałaby mnie wymiana karty sieciowej w komputerze, ale gdzieś czytałem że router tez by trzeba miec swój? Pozdrawiam i liczę na pomoc.
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 21-11-2023, 10:17   Re: Netia internet 2Gb/s

Bartol96 napisał/a:
Witam. Za 3 miesiące kończy mi się umowa w Netii, obecnie posiadam światłowód w Netii 1000/300, na dzierżawionym łączu od INEI, i zauważylem ze jest na stronie w ofercie 2Gb/s, lecz pisze ze max 1Gb/s na urządzenie. Mam w związku z tym dwa pytania. Po pierwsze czy jest mozliwosc takiego łącza skoro Netia dzierżawi od INEI?, oraz drugie pytanko, gdyby jednak była opcja na te 2Gb/s, to czy da się to jakoś zrobić żeby te 2Gb/s było dostepne? A nie tylko 1Gb/s max, wiem że napewno czekałaby mnie wymiana karty sieciowej w komputerze, ale gdzieś czytałem że router tez by trzeba miec swój? Pozdrawiam i liczę na pomoc.


ad.1 Skoro u Ciebie jest dostepne takie łącze to chyba jest możliwe.

ad.2 Aby na kompie wykorzystac te 2 gb/s to musisz ich router zastąpic swoim ONT np. Leox http://xbest.pl/index.php...e-1xgpon-sc-apc następnie połaczyć go ze swoim routerem który posiada porty co najmniej 2,5 gb/s oraz mieć w kompie kartę sieciową 2,5 gb/s. Czyli jest to możliwe ale trzeba zainwestować.
_________________
  darknes
 
Bartol96 
Klikacz

Dołączył: 21 Lis 2023
Posty: 2
Wysłany: 21-11-2023, 10:32   

Czyli musiałbym ogarnac tego ONT z wyjsciem 2.5Gb/s, pozniej dalej router z wyjsciem 2.5Gb/s a nastepnie karte sieciowa w kompie 2.5Gb/s? Obecnie mam tak że, ze sciany wychodzi swiatlowod i jest wpięty w jakąś taką puszkę "NOKIA", nastepnie z tego idzie RJ45 do routera i z rputera RJ45 do kompa. Na poprzednim mieszkaniu także od Netii miałem inny router do którego bezposrednio wpięty był światłowód i nie było tej puszki NOKII, czy nie można tu zrobic tak samo? Po co tyle urządzeń?
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 21-11-2023, 13:37   

Bartol96 napisał/a:
Czyli musiałbym ogarnac tego ONT z wyjsciem 2.5Gb/s, pozniej dalej router z wyjsciem 2.5Gb/s a nastepnie karte sieciowa w kompie 2.5Gb/s? Obecnie mam tak że, ze sciany wychodzi swiatlowod i jest wpięty w jakąś taką puszkę "NOKIA", nastepnie z tego idzie RJ45 do routera i z rputera RJ45 do kompa. Na poprzednim mieszkaniu także od Netii miałem inny router do którego bezposrednio wpięty był światłowód i nie było tej puszki NOKII, czy nie można tu zrobic tak samo? Po co tyle urządzeń?


Bo chciałes miec 2 gb/s na kompie. :)

Pomyśl trochę. Router operatora ma na wejściu SCP 2,5 gb/s. Ale porty lan ma już 1 gb/s. Więc odp. brzmi, możesz mieć sam router operatora ale wtedy masz na urządzeniach podpiętych po lan tylko 1 gb/s. A ty pytałeś o rozwiązanie które dałoby ci możliwość dostępu z kompa do 2 gb/s .
_________________
  darknes
 
Johhan 
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2023
Posty: 5
Wysłany: 30-11-2023, 22:37   

Chciałbym dołączyc do w/w tematu:
Oferta Netii „nieziemskie przyspieszenie do 2 Gb/s” (2000Mbps/1000 Mbps) jest nieuczciwym chwytem marketingowym. Przy zawieraniu umowy nie było mowy o faktycznych parametrach tej przepustowości i nikt nie mówi ze te 2Gb to faktycznie 2x 1Gb na LAN, a wynika to z parametrów rutera Netii Hwawei OptiXstar HG82456x-10. Optimum LAN z tego rutera to 1000/1000 Mbps (faktyczne to ok 920/940). Myślę że znalazłem rozwiązanie które umożliwia uzyskanie 2 Gb/s na komputerze to: karta sieciowa Tp-linkTX201PCI Express 2,5Gb/s; kabel sieciowy UGREEN Cat 7U/FTP NW106 (10Gb) oraz ruter Huawei EchoLife HN8255Ws 10G PON ONT który posiada wejście światłowodu i port Ethernet 4 x GE + 1 x 10 GE. Chciałbym uzyskać informację czy ta konfiguracja jest poprawna i zapewni mi uzyskanie na komputerze przepustowości do 2000Mbps/1000Mbps.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 01-12-2023, 00:13   

Owszem, pod warunkiem, że uda ci się uruchomić usługę na tym ONT
Jeśli nie potrzebujesz portu 10Gbit, to lepiej kupić sprawdzonego Leoxa

Dodam tylko od siebie, że gdzieś z tyłu głowy musisz pamiętać, że któregoś dnia
mogą ci wyłączyć Internet i zerwać umowę.

Podmiana ONT nie jest zgodna z umową, także jeśli stracisz net, to nie miej do nikogo pretensji.

Oni o tym wiedzą, że ludzie tak robią.
To, że nic z tym (na razie) nie robią, to inna sprawa.

Robisz to zawsze na własne ryzyko.
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 01-12-2023, 09:54   

Johhan napisał/a:
Chciałbym dołączyc do w/w tematu:
Oferta Netii „nieziemskie przyspieszenie do 2 Gb/s” (2000Mbps/1000 Mbps) jest nieuczciwym chwytem marketingowym. Przy zawieraniu umowy nie było mowy o faktycznych parametrach tej przepustowości i nikt nie mówi ze te 2Gb to faktycznie 2x 1Gb na LAN, a wynika to z parametrów rutera Netii Hwawei OptiXstar HG82456x-10. Optimum LAN z tego rutera to 1000/1000 Mbps (faktyczne to ok 920/940). Myślę że znalazłem rozwiązanie które umożliwia uzyskanie 2 Gb/s na komputerze to: karta sieciowa Tp-linkTX201PCI Express 2,5Gb/s; kabel sieciowy UGREEN Cat 7U/FTP NW106 (10Gb) oraz ruter Huawei EchoLife HN8255Ws 10G PON ONT który posiada wejście światłowodu i port Ethernet 4 x GE + 1 x 10 GE. Chciałbym uzyskać informację czy ta konfiguracja jest poprawna i zapewni mi uzyskanie na komputerze przepustowości do 2000Mbps/1000Mbps.


Co ty tam widzisz nieuczciwego w tej ofercie ? Właśnie, że oferta jest bardzo dobra. W zasadzie chyba najlepsza na rynku. Ta oferta jest po prostu skierowana do dużych rodzin, gdzie jest więcej urządzeń w domach oraz po części do tych którzy na co dzień przesyłają dużo materiałów przez net. Dlaczego twierdzisz, że nikt nie mówi, że nikt nie mówi, że ta oferta to w realu 2x1 gb/s ? Przecież masz to wyraźnie napisane w ich ofercie internetowej.

Co do tego routera co podałeś, pamiętaj, że każdy router czy ONT musi się autoryzować u operatora. Póki co wiemy, że prywatne ONT Leoxa czy Huaweia można do tego zaprogramować. Tego routera co podałeś nikt jeszcze chyba nie próbował autoryzować. Więc tu jest pewne ryzyko.
_________________
  darknes
 
Johhan 
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2023
Posty: 5
Wysłany: 01-12-2023, 18:17   

Do Darknes
Widzę ze mam do czynienia z zagorzałym fanem, a może i rzecznikiem Netii. W swoim dotychczasowym długim życiu miałem do czynienia z wieloma operatorami multimedialnymi i ich ofertami usługi internetu. Dlatego wiem co pisze i mam prawo do swojej opinii. Wszyscy są po „jednych pieniądzach” podczas zawierania umowy wszystko potrafią obiecać lub przemilczeć istotne mankamenty swojej oferty, które z czasem wychodzą na jaw podczas użytkowania. Dotyczy to TP-Sa, UPC, Vectry, Multimediów, Dialogu(Netii-Polsatu) itd. Z wszystkimi miałem „przyjemność”. Dlatego w sposób realistyczny oceniam oferty handlowe w/w.
A teraz do sedna:
Jestem użytkownikiem usługi Netii (TV4K/internet) od 2021 roku obecnie światłowód. Ilość reklamacji o niedociągnięcia tego operatora w dostarczanej usłudze jest ogromna nie wracajmy do historii.
W dniu 03-11-2023 zawarłem umowę na odległość z eBOK , w przesłanym pakiecie umowy wraz z załącznikami nie było w załączniku dotyczącym „Parametrów jakościowych usługi dostępu do internetu” rozdz.I pkt.2 „Osiągane przepustowości w usłudze dostępu do internetu w technologii ETTH, HFC, PON, BSA(GPON)” nie była ujęta oferowana przepustowość MAX 2000 PON. Dopiero po kilku monitach do eBOK o dostarczene mi tych parametrów przesłano mi je 24-11-2023!!! Oczywiście z klauzulą że „prędkości dla usługi MAX 2000 osiągane są jako suma prędkości na co najmniej dwóch urządzeniach podłączonych do internetu przez porty LAN lub WiFi”. Nie wspomnę już o łączonej ze zmianą umowy usługą WiFi6! która miała być „gratis”, a mnie gdy się o nią spytałem poinformowano ze będzie osobno płatna. Dlatego nie opieram się nigdy na tym co gdzieś ktoś pisze, a na dokumentach formalnych drogi kolego. Pisać można wiele, a rzeczywistość częstokroć bywa odmienna. Netia ma to brzemię że korzysta z serwerów Polsatu i jest za nim technologicznie lekko z tyłu. Moim zdaniem oferta handlowa powinna jasno określać parametry oferowanej usługi, a nie wprowadzać w błąd potencjalnego klienta jeżeli MAX1000 to 1000/300 to MAX2000 to nie 2000Mbps/1000Mbps tylko 2x1000/1000 a nie jakieś *** i [klauzula][ drobnym druczkiem.
Jeżeli chodzi o wymieniony ruter Hwawei to pragnę zwrócić uwagę że właśnie Netia posiada większość sprzętu tej firm i z nią w tej dziedzinie współpracuje, myślę że w następna generacja ruterów to ten wymieniony w moim poście, zresztą zobaczymy co pojawi się w Polsacie który jest praktycznie właścicielem Netii. Pozdrawiam i życzę dalszego trwania w przekonaniu ze jest to bardzo dobra oferta skierowana do dużych rodzin……. A jeżeli chodzi o ryzyko to zawsze jest ono jakąś opcją w życiu
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 01-12-2023, 18:34   

Cytat:
Oczywiście z klauzulą że „prędkości dla usługi MAX 2000 osiągane są jako suma prędkości na co najmniej dwóch urządzeniach podłączonych do internetu przez porty LAN lub WiFi”.


No przecież masz tą informację podaną na tacy. Więc o co bijesz pianę ? Czemu twierdzisz, że to jakiś chwyt marketingowy ?

Konkludując, ja nie odnosiłem się w swoim poprzednim poście do jakości usług Netii jako całej firmy. Tylko do tej konkretnej usługi. Tak, masz prawo do swojej opinie, ja również. I twierdzę, ze ta konkretna usługa jest bardzo dobra. Rzecz jasna dla tych którzy takiej potrzebują. A dotychczas nie mieli takiej oferty na rynku.

Co do routera, dostałeś tylko informację od nas, że potrzebna będzie autoryzacja tego sprzetu na OLT operatora. Pytałeś się czy to będzie funkcjonować, więc dostałeś po prostu odpowiedź, że jak będziesz potrafił go autoryzowac na sieci operatora to będzie funkcjonować.
_________________
  darknes
 
Johhan 
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2023
Posty: 5
Wysłany: 01-12-2023, 20:03   

Ok!
Chodzi mi tylko o to że tą "klauzulę" otrzymałem po monicie po 21 dniach od podpisania umowy a nikt nie lubi być nabijany w butelkę, ty chyba też. Gdyby przedstawiono mi te informacje moja decyzja byłaby świadoma. A tak umowa podpisana a tu niespodzianka. Robię test a tu 1000/1000, monit do operatora i pojawia się "klauzula" wg mnie to draństwo i wbrew etyce handlowej. A mnie potrzebne jest 2000Mbps. Ale w tej firmie to norma. ;)
Pozdrawiam
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 01-12-2023, 21:22   

No ale w ofercie na ich stronie też była informacja.
_________________
  darknes
 
Johhan 
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2023
Posty: 5
Wysłany: 02-12-2023, 11:47   

Informacje na stronie operatora nie są ofertą handlową w rozumieniu przepisów prawa. Wszystkie parametry powinna zawierać przedstawiona umowa, a nie zawierała. W czasie uruchamiania promocji nie było precyzyjnych danych dotyczących tej usługi operowano tylko pojęciem „prędkość pobierania do 2000Mbps”. Konsultant z którym zawierałem umowę nie posiadał wiedzy na temat parametrów i tej oferty. Amatorszczyzna i dyletanctwo.
Przykład: informacja ze strony: operator deklarował że cena w promocji dla obecnych klientów to(+20 zł) i ze oferują WiFi6 „gratis” zaś mnie próbowano wcisnąć ze trzeba za to płacić, a po tym wszystkim otrzymałem fakturę (+68zł). Oczywiście reklamowałem z pozytywnym skutkiem, ale po co te monity i nerwy. Jakiś kompletny chaos. Dlatego też nigdy nie polegam na deklaracjach z oferty na stronie, a opieram się na faktach w realu. Całe szczęście ze rozmowy są nagrywane….
Konkludując jest lepiej niż było (poprzednio 1000/300) ale nie tak jakbym chciał! Obecnie stabilne 960/947Mbps.
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 02-12-2023, 13:31   

Cytat:
Konsultant z którym zawierałem umowę nie posiadał wiedzy na temat parametrów i tej oferty. Amatorszczyzna i dyletanctwo.


No to tak się zastanawiam, po co chłopie brałeś tą usługę ? Ja, jeśli na etapie konsultanta, stwierdziłbym, że to "amatorszczyzna i dyletanctwo" to zrezygnowałbym z usługi.

Piszesz, że konsultant nie miał wiedzy co ci oferuje, a mimo to wziąłeś tą usługę. Trudno to zrozumieć.
_________________
  darknes
 
Johhan 
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2023
Posty: 5
Wysłany: 02-12-2023, 18:49   

Jeśli nie widzisz chłopie że obnażam zmanipulowany mechanizm sprzedaży usługi tego operatora który jest nieobcy i innym polskim firmom z tej branży to przeczytaj cały wątek raz jeszcze o nie moralizuj. Ale to nasza polska przypadłość. Poza naszymi granicami firmy dbają oswoją renomę i markę, nie manipulują są rzetelne, a u nas to tak jak pisałem.... Obiecają wszystko aby tylko podnieść wskaźnik sprzedaży. Podczas zawierania umowy oferta brzmiała 2000/1000 a dyletanctwo I amatorszczyzny to wnioski post factum. I to jest żałosne.
PISZE TO KU PRZESTRODZE!!!!
 
 
seb235 
Klikacz

Dołączył: 22 Cze 2018
Posty: 15
Wysłany: 02-12-2023, 20:36   

Dla osób które tutaj piszą że super łącze dla dużej rodziny itd ... Polecam routery które robią statystki dla wybranego przez użytkownika interfejsu bo można się delikatnie mówiąc zdziwić.

Czy zdecydujecie się na łącze 100Mbps czy 2000Mbps przy normalnym korzystaniu z Internetu przed domowników różnica będzie zerowa. Sam obserwuje statystyki swojego interfejsu WAN i tak na prawdę łącze 50Mbps spokojnie by wystarczyło i to z sporym zapasem. Sytuacje kiedy faktycznie przydaje się szybsze łącze to gdy potrzebujemy np. pobrać grę z steam która waży 250GB i tutaj faktycznie przy słabszych łączach trwa to bardzo długo. Dla operatora czym wyższy pakiet tym lepsza sytuacja klient płaci a w sumie z tego i tak nie korzysta bo co by miał niby robić aby codziennie wysycać łącze 2Gbps.

Trzeci aspekt techniczny o którym troszkę wspomniał darknes aczkolwiek nie wyjaśnił wszystkiego. Łącza które oferują operatorzy dla klienta który chce płacić te 50 - 70zł/mc działają w technologii GPON. Działa to tak że urządzenie po stronie operatora (OLT) ma port 2,5Gbps / 1,25 Gbps i do tego portu podłącza się maksymalnie 128 klientów (Do ONT które ma port 2,5Gbps down / 1,25Gbps up). Duże pakiety powodują iż każdy pobiera to co potrzebuje w miarę krótkim czasie przez co małe prawdopodobieństwo aby wszyscy w tym samym czasie zaczęli pobierać i wysycili port - co za tym idzie każdy w teorii ma zakupioną przez siebie prędkość. Co do oferty 2Gbps możliwe że jest już oferowana w nowszej technologi tzn GXPON która ma już porty 10 Gbps / 10 Gbps co może i robi wrażenie ale zanim operatorzy zmienią sprzęt po swojej stronie to łącze 1Gbps nie będzie już niczym wyjątkowym.

Parametry przy usłudze dla użytkownika domowego? Nie wiem które masz na myśli bo jeżeli przepływność to ... dupa nie parametr. Miałem opera gdzie przy światłowodzie gdzie nie dało rady oglądać żadnej transmisji live (YT / TTV / FB) gdzie łącze 15Mb/s z netii (ADSL) nie miało z tym żadnych problemów. A prędkości pobierania plików, speedtesty zawsze wychodziły lepiej niż na umowie.

Co do firm poza granicami kraju nie jestem w stanie wystawić opinii bo nie miałem przyjemności testować. Z opinii na internecie widziałem iż np w USA przy internecie stacjonarnym masz limit GB / mc jak przekraczasz to masz spory problem, ewentualnie płacisz kosmiczne sumy. W Australii infrastruktura słaba i dominują usługi ADSL / VDSL a do tego limit iż nie podłączą Ci drugiego łącza do lokalu za żadną cenę. Jak masz dostępne 7Mbps to masz po prostu problem. Wielka Brytania w dalszym ciągu rozwija sieć miedzianą G.fast itd ... W mniejszym stopniu sieć światłowodowa i tutaj korzystają z technologii aktywnej a nie pasywnej co też ma liczne minusy. Tak więc nasi polscy operatorzy nie są tacy najgorsi, oczywiście poziom usług jest różny i trzeba mieć tego świadomość przy podpisywaniu umowy.

Tak na koniec z jednej strony polecam ochłonąć bo walka o te Mb/s zwyczajnie nie ma sensu i udowadnianie sobie że się przyda - to takie trochę okłamywanie samego siebie. Oczekując super obsługi bierzcie pod uwagę ile płacicie za usługę, nikt za te grosze nie będzie nikogo super hiper traktował bo nie ma to sensu i nie taki jest cel tej branży. Klient domowy płaci 70zł/mc za 1Gbps, następnie zgłosi się firma które potrzebuje łącze 300Mbps i za te łącze będzie płacić 500zł/mc i wtedy faktycznie mowa o umowie które precyzuje parametry usługi. Nie wspominam o usługach transmisji danych etc ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,39 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: