Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ont vs ont-combo - Netia
Autor Wiadomość
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 21-08-2023, 17:18   

Właśnie od kilku dni jestem klientem Netii jeśli chodzi o internet 1000/300 mbit/s. Otrzymałem od nich ONT Combo czyli Router Huawei HG8245Q2. Sam router niby zły nie jest bo działa dobrze. Problem w tym, ze miałem na swoim Asusie poustawiane VPN-y i inne przydatne mi funkcje których w tym ich routerze nie uświadczysz. Więc poprzez panel na Netia on-line napisalem do nich prośbę aby wymienili mi ten router na samo ONT. I ku mojemu zdziwieniu odpisali, że w ciągu 48 godzin któryś z techników mi go dostarczy. :shock:

I teraz pytanie, mam u nich wykupione stałe publiczne IP. Czy jak zmienię ten router na ich ONT to zmieni mi się IP czy pozostanie to co mam aktualnie ? No i czy ruszy to na moim Asusie ASUS RT-AC68U ? Wiem, że trzeba wklepać login, hasło na PPPoE i ustawić vlan na 35. No i czy trzeba autoryzować nowy sprzęt na infolinii czy przyjdzie już zautoryzowany ?
_________________
  darknes
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 539
Wysłany: 21-08-2023, 23:10   

darknes napisał/a:
Wiem, że trzeba wklepać login, hasło na PPPoE i ustawić vlan na 35

to wszystko juz powinno byc ustawione na ONT, ty podpinasz wan i ma dzialac
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 22-08-2023, 10:01   

januszmk napisał/a:
darknes napisał/a:
Wiem, że trzeba wklepać login, hasło na PPPoE i ustawić vlan na 35

to wszystko juz powinno byc ustawione na ONT, ty podpinasz wan i ma dzialac


Nie no, tak prosto to to nie jest. :) To nie jest modem kablowy od UPC.

Musisz wklepać swoje dane w swoim routerze podłączając się do ich ONT. Inaczej nie załapiesz połączenia pomiędzy ONT a swoim routerem na WAN-ie.
_________________
  darknes
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-08-2023, 11:42   

Konfig standardowy vlan35 haslo i login pppoe i powinno banglac. Rowniez mam netie i stale ip, oni to przypisuja do twojego loginu pppoe.
_________________
  WiZaR5789
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 22-08-2023, 12:44   

WiZaR5789 napisał/a:
Konfig standardowy vlan35 haslo i login pppoe i powinno banglac. Rowniez mam netie i stale ip, oni to przypisuja do twojego loginu pppoe.


Dzięki za info, czyli po zamianie routera na terminal ONT IP powinno zostać to co mam obecnie. O to mi właśnie chodziło.
_________________
  darknes
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 25-08-2023, 10:06   

A próbował tutaj ktoś podłączyć światło GPON z Netii bezpośrednio pod swój router ? Np Fritz Box 5530 Fiber ? Podobno jest to możliwe.

https://fritz-shop.eu/Jak-podlaczyc-router-do-swiatlowodu-blog-pol-1670511417.html


_________________
  darknes
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-08-2023, 11:52   

darknes napisał/a:
A próbował tutaj ktoś podłączyć światło GPON z Netii bezpośrednio pod swój router ? Np Fritz Box 5530 Fiber ? Podobno jest to możliwe.

https://fritz-shop.eu/Jak-podlaczyc-router-do-swiatlowodu-blog-pol-1670511417.html


Obrazek


To też się da ale to już nie jest do końca legalne więc znajdziesz mało osób które mówią o tym publicznie. Najwięcej o tym znajdziesz na trzepaku w temacie o orange.
_________________
  WiZaR5789
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 26-08-2023, 18:15   

W Netii da się wydębić sam ONT, więc zabawa niewarta zachodu i kasy przy obecnym łączu 1Gbit
Sytuacja może ulec zmianie, gdy wprowadzą szybsze łącza (1GBit+) z bieda ruterem 4x1Gbit, tak jak zrobiła to durna oranżada w opcji 2000/600
Chociaż jeden port 2.5Gbit to absolutne minimum na takie łącza.
 
 
Rumcaj5 
Klikacz

Dołączył: 07 Wrz 2023
Posty: 3
Wysłany: 07-09-2023, 11:06   

Orientuje się może czy na tych routerach co teraz Netia daje do światłowodu, Huawei HG8245Q2 lub HG8245X6 to jest opcja ustawienia sieci dla gości (Guest Wi-Fi)?
I czy da rade wyłączyć Wi-Fi WPS?
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 07-09-2023, 14:05   

Rumcaj5 napisał/a:
Orientuje się może czy na tych routerach co teraz Netia daje do światłowodu, Huawei HG8245Q2 lub HG8245X6 to jest opcja ustawienia sieci dla gości (Guest Wi-Fi)?
I czy da rade wyłączyć Wi-Fi WPS?


Wyłączyć WiiFii można, nawet przyciskiem na obudowie. Na pewno w tym HG8245Q2. Bo tego miałem. Generalnie jednak sa to rouetry niskobudżetowe. Dla klikaczy internetu wystarczające. Ale jak ktoś chce mieć jakies usługis woje to te routery się nie nadają.

Jak chcesz brać internet z Netii to od razu zamawiaj samo ONT Hiuweia. Pod niego podłączysz każdy router xDSL który obsługuje sesję na protokole PPPoE. I tu uwaga w Netii nie trzeba konfigurować żadnych dodatkowych portów vlan. W przeciwieństwie do Orange.
_________________
  darknes
 
Rumcaj5 
Klikacz

Dołączył: 07 Wrz 2023
Posty: 3
Wysłany: 07-09-2023, 15:16   

@darknes Jak bym chciał ten światłowód w pakiecie z telewizja to też będzie to działać jak podepnę dekoder pod swój router i tylko ONT z Netii?
Będę teraz podpinał światłowód pod dom zamiast zwykłego DSL. Mam do wyboru Orange, Netie lub TM ale czytałem, że w Netii najlepsze pingi maja i z TV tylko 5zł więcej kosztuje. Rozkminiam teraz jakie oni te routery w Netii dają. Max speed jaki mi oferują to 600/100. Myślałem że ten router od nich by starczył, tylko chciałem wyłączyć generowanie PIN WPS i ustawić guest network tak jak u Orange w Funboxie można.
Ten HG8245X6 to Wi-Fi6 ma ale ciężko znaleźć jakie ustawienia są dostępne. Bo się martwię, że jak dam własny router to przy używaniu TV będą mi pingi wzrastać albo coś?
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 07-09-2023, 16:10   

Rumcaj5 napisał/a:
@darknes Jak bym chciał ten światłowód w pakiecie z telewizja to też będzie to działać jak podepnę dekoder pod swój router i tylko ONT z Netii?
Będę teraz podpinał światłowód pod dom zamiast zwykłego DSL. Mam do wyboru Orange, Netie lub TM ale czytałem, że w Netii najlepsze pingi maja i z TV tylko 5zł więcej kosztuje. Rozkminiam teraz jakie oni te routery w Netii dają. Max speed jaki mi oferują to 600/100. Myślałem że ten router od nich by starczył, tylko chciałem wyłączyć generowanie PIN WPS i ustawić guest network tak jak u Orange w Funboxie można.
Ten HG8245X6 to Wi-Fi6 ma ale ciężko znaleźć jakie ustawienia są dostępne. Bo się martwię, że jak dam własny router to przy używaniu TV będą mi pingi wzrastać albo coś?


TV lata normalnie na swoim routerze. To nie Orange gdzie trzeba konfigurować specjalnie vlan-y. Ping o ile ci wzrośnie to 1 góra 2 ms. Nie ma to na nic wpływu. A już na pewno nie ma to żadnego wpływu na ich TV.

Ja trafiłem na promocję w Netii gdzie za łączę 1000/300 +podstawowy pakiet TV płace 60 pln. Gdzie pierwsze trzy miesiące są gratis. TV nie chciałem bo mam swoją sat ale powiedzieli, że ta promocja obejmuje pakiet i dali z urzedu ichny palyer TV. Który po wypróbowaniu trafił do szafy. :)

Oczywiście jak nie potrzebujesz żadnych swoich dodatkowych usług na routerze to bierz od nich tego HG8245Q2. A jak ci się nie sprawdzi to potem możesz sobie kupić swój ONT np. Leoxa czy Huweia, wklepać SN ichnego routera i podłączyć swój router do swojego ONT. Taki jaki ci pasuje. Pod tym względem Netia bije konkurencję na głowę. Możesz też za 10 pln wykupić swój stały publiczny IP.
_________________
  darknes
 
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-09-2023, 16:55   

darknes napisał/a:

to bierz od nich tego HG8245Q2. A jak ci się nie sprawdzi to potem możesz sobie kupić swój ONT np. Leoxa czy Huweia, wklepać SN ichnego routera i podłączyć swój router do swojego ONT.

czyli majac HG8245Q2 wpisuje SN HG8245Q2 do ... ONT?
darknes napisał/a:

Taki jaki ci pasuje. Pod tym względem Netia bije konkurencję na głowę. Możesz też za 10 pln wykupić swój stały publiczny IP.

mysle nad wykupem IP ale czy to coś da w zmniejszeniu pingu? nie wiem inne trasy bedą moze?
_________________
  RobZon
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 07-09-2023, 17:24   

RobZon napisał/a:
darknes napisał/a:

to bierz od nich tego HG8245Q2. A jak ci się nie sprawdzi to potem możesz sobie kupić swój ONT np. Leoxa czy Huweia, wklepać SN ichnego routera i podłączyć swój router do swojego ONT.

czyli majac HG8245Q2 wpisuje SN HG8245Q2 do ... ONT?
darknes napisał/a:

Taki jaki ci pasuje. Pod tym względem Netia bije konkurencję na głowę. Możesz też za 10 pln wykupić swój stały publiczny IP.

mysle nad wykupem IP ale czy to coś da w zmniejszeniu pingu? nie wiem inne trasy bedą moze?


ad 1. Tak, tu nawet nie jestem pewien czy trzeba w ogóle wklepywać ten SN ich sprzętu. Ich technik twierdzi, że nie trzeba. Ale tego nie sprawdzałem. Po prostu w Netii cała weryfikacja to login i hasło do protokołu PPPoE. Rzecz jasna tu trzeba brać pod uwagę lokalizację abonenta i infrastrukturę na której działa światłowód. U mnie jest infrastruktura po Dialogu jeszcze czyli dzisiaj właścicielem jest Netia. U ciebie może to być na infrastrukturze innego operatora który np. dzierżawi łacze Netii. Stąd mogą wynikać różnice, ze u jednych trzeba wklepywać SN sprzetu operatora a w innym miejscu w kraju nie trzeba. Wszystko zależy od tego jak ma ustawioną weryfikację na OLT miejscowy operator.

ad.2 Publiczne IP dynamiczne (zmienne) lub stałe nie ma żadnego wpływu na PING-i. I tak dostajesz je z ogólnej puli operatora. Stałe IP bierze się wtedy kiedy ktoś potrzebuje mieć swoje usługi w domu. Czyli np VPN, FTP, itd. A nie chce się dodatkowo bawić w DDNS. Wtedy takie stałe publiczne IP ułatwia człowiekowi znacznie życie.

Reasumując, dość długo byłem w UPC (ok 12 lat) gdzie musiałem zagrozić im wypowiedzeniem aby dostać ich modem kablowy cisco zamiast ich routera. I tylko fakt, że te ich IP zmieniało się bardzo rzadko (raz na jakieś 6-8 miesięcy) utrzymywał mnie tam. Rok temu przeniosłem się do miejscowego lokalnego dostawcy bo ten oferował stały IP a UPC już zaczęło u mnie szwankować. Niestety ale ten lokalny miejscowy dostawca nie wyrabia ze swoją infrastrukturą. Wieczorami i w weekendy prędkość netu spadała tragicznie. W tym roku zdecydowałem się na Netię. Bo oni jako jedyni oferują to co chciałem, czyli stabilne łącze światłowodowe prosto do mieszkania, stałe IP publiczne oraz możliwość korzystania ze swojego sprzętu. Sprawdzałem jak to wygląda w T-Mobile i w Orange. Tam już nie jest tak różowo, mają większy kaganiec na sprzęt klienta.

I tu jedna uwaga. Jeśli ktoś nie ma pojęcia jak skonfigurować swój sprzęt do netu to niech lepiej zostanie na sprzęcie operatora. Bo jak coś się zepsuje to wtedy na infolinii umywają ręce. Bo najczęściej jest tak, że abonent sam nie umie zdiagnozować gdzie jest problem, czy na łączy operatora (do ONT włacznie) czy na swoim routerze lub sieci lokalnej. W takim przypadku infolinia sprawdzi zdalnie, że do ich ONT wszystko jest OK. A reszta ich po prostu nie interesuje i jest to problem abonenta któy musi sam sobie rozwiązać.
_________________
Ostatnio zmieniony przez darknes 07-09-2023, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  
  darknes
 
Rumcaj5 
Klikacz

Dołączył: 07 Wrz 2023
Posty: 3
Wysłany: 07-09-2023, 17:39   

darknes napisał/a:
TV lata normalnie na swoim routerze. To nie Orange gdzie trzeba konfigurować specjalnie vlan-y. Ping o ile ci wzrośnie to 1 góra 2 ms. Nie ma to na nic wpływu. A już na pewno nie ma to żadnego wpływu na ich TV.

Okey, dzięki za info. Zamówię chyba z oddzielnym ONT i dam własny router. Z tego co wyczytałem to powinna być najlepsza opcja.
RobZon napisał/a:
mysle nad wykupem IP ale czy to coś da w zmniejszeniu pingu? nie wiem inne trasy bedą moze?

Do pingu to raczej nie ma znaczenia bo trasy to Netia ma bezpośrednio do serverow Valve i Valorant w Warszawie, a w Orange to lecą przez Niemcy i się później dopiero wracają do Wwy dlatego u nich pingi większe.

Tylko jedyne co, to nie wiem co ile się zmienne IP resetuje w Netii, może ktoś z was się orientuje? Bo w Orange to jest co 11 dni, kolega mi mówił, że musi sobie router resetować co 10 dni żeby mu neta nie wywaliło. Jak masz stałe IP to nie ma tego problemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: