Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa telewizorów
Autor Wiadomość
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 08-01-2009, 20:15   

Cytat:
Otóż dlatego że w ekranach LCD najlepszą jego jakość uzyskamy pracując w rozdzielczości natywnej, wtedy jeden punkt sygnału z karty graficznej odpowiada dokładnie jednemu pikselowi na matrycy.

Ale to że najlepszy obraz jest w najwyższej rozdzielczości, już wiemy, to jest oczywiste, na wszystkich monitorach. Im wyższa rozdzielczość tym bardziej ostry obraz.

Cytat:
A że ekran LCD jest urządzenia cyfrowym czyli działa tak że albo cos jest albo nie ma, muszą one zostać wyświetlone. I wtedy jeden piksel z karty graficznej będzie wyświetlany jako kilka pikseli na ekranie monitora. Chcemy wyświetlić rozdzielczość 800x600 a i tak trzeba będzie wyświetlić tyle pikseli ile wynosi rozdzielczości natywna w tym wypadku 1024x768.

Nie tylko jest ich więcej zauważ też, że punkty ekranu znajdują się w innych miejscach niż punkty obrazu.
Mówiąc najściślej jak się da na podstawie wartości w punktach pierwszego zbioru obliczamy (interpolujemy) wzór funkcji opisującej obraz a potem do tego wzoru podstawiamy nowe punkty i wyliczamy jakie ta funkcja przyjmuje w nich wartości.

Cytat:
(Będziemy mieli rozdzielczość 800x600 a pikseli tyle ile w rozdzielczości 1024x768). Co skutkuje nieostrym obrazem

To też już pisałeś i to też jest oczywiste, (i dotyczy w jednakowym stopniu wszystkich rodzajów monitorów nie tylko LCD)
Cytat:
postrzępionymi krawędziami itp.

To jak już pisałem zdarza się tylko w monitorach starego typu które nie potrafią obrazu właściwie skalować, ze względu na zbyt niską moc obliczeniową stosowały jakieś sztuczki typu powielanie linii, obecnie tego typu problemy nie występują bo od ładnych paru lat nawet najtańsze układy potrafią przeskalować obraz jak należy (ale to detal.)

Jednak w dalszym ciągu się nie rozumiemy - to są tylko argumenty za tym, że obraz w wyższej rozdzielczości jest lepszy od obrazu w niższej a tego nikt nie kwestionuje, ile razy można powtarzać to samo. (większa ilość punktów dokładniej opisuje obraz jest więc bardziej szczegółowy, ale to nie ma żadnego związku z typem monitora)
Cytat:
A z tymi niedogodnościami próbuje walczyć coraz to nowsza elektronika

z niczym nie walczy realizuje tylko prosty algorytm
Cytat:
Na CRT nie ma tego problemu bo nie ma on z góry założonej rozdzielczości natywnej
Już pisałem, że każdy monitor kolorowy ma swoją rozdzielczość natywną, nawet dawałem link do zdjęcia monitora CRT w powiększeniu. Opisywałem jak działa monitor ale Ty nadal swoje.

Obraz w monitorze CRT również jest skalowany (zazwyczaj analogowo poprzez poszerzenie wiązki elektronów tak aby trafiała w kilka otworków na raz, ale efekt końcowy jest taki sam jak przy zwykłej interpolacji, rozmiary wiązki mają swoje ograniczenia więc w dużo niższych rozdzielczościach od natywnej stosuje się też powielanie linii, co właśnie może powodować nierówne krawędzie, matemtyczne skalowanie takich ograniczeń nie ma więc w takiej sytuacji monitor analogowy da nawet gorszy obraz).

Posumujmy:
1. Obraz o niższej rozdzielczości zawsze wyglada gorzej i jest mniej ostry od obrazu w wyższej rozdzielczości.

- Co do tego się zgadzamy więc nie powtarzaj tego w kółko.

2. Wszystkie monitory kolorowe posiadają swoją maksymalną rozdzielczość - wszystkie składają się z pewnej z góry określonej ilości punktów w 3 kolorach.

Jeśli kogoś zdjęcie nie przekonuje sugeruję aby wziął szkło powiększające i samodzielnie przyjrzał się z bliska.
W internecie jest aż nadto opisów na jakiej zasadzie działa kolorowy kineskop - wystarczy przeczytać dowolny aby dowiedzieć się skąd się biorą te punkty (sam również opisałem to na forum)

3. Powiększanie obrazu nie powoduje utraty jego jakości (za pomocą większej ilości punktów można obraz opisać tak samo dokładnie jak i przy pomocy mniejszej ich ilości) oczywiście poprawić też niczego to nie poprawia bo zapisujemy to samo tylko w innych punktach. Nic nie staje się przez to poszarpane ani zniekształcone.
(jeśli potrzeba mogę podać przykłady prostych obliczeń)
  marekd@jabberpl.org
 
Daniel 
classic master

Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 155
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 09-01-2009, 11:36   

Cytat:
To też już pisałeś i to też jest oczywiste, (i dotyczy w jednakowym stopniu wszystkich rodzajów monitorów nie tylko LCD)


W ekranach LCD spadek jakość będzie większy ponieważ będzie on nie tylko spowodowany niższą rozdzielczością ale tym że nie będzie to rozdzielczość natywna.

I napiszę jeszcze raz CRT nie ma rozdzielczości natywnej. Wystarczy ustawić na monitorze LCD rozdzielczość pulpitu inną niż natywna i już obraz nie jest ostry, a obiekty na nim wyświetlane mają nieco postrzępione krawędzie. Dlaczego tak się dzieje opisałem w poprzednim poście ale napiszę jeszcze raz.

„Mówiąc kolokwialnie zostaje nam w nadmiarze po zmieszeniu rozdzielczości ileś tam pikseli z którymi nie ma co zrobić . A że ekran LCD jest urządzenia cyfrowym czyli działa tak że albo cos jest albo nie ma, muszą one zostać wyświetlone. I wtedy jeden piksel z karty graficznej będzie wyświetlany jako kilka pikseli na ekranie monitora. Chcemy wyświetlić rozdzielczość 800x600 a i tak trzeba będzie wyświetlić tyle pikseli ile wynosi rozdzielczości natywna w tym wypadku 1024x768. (Będziemy mieli rozdzielczość 800x600 a pikseli tyle ile w rozdzielczości 1024x768).„

Piksele które zostały po zmniejszeniu rozdzielczość „ponakładają się na już wyświetlone” co skutkuje właśnie brakiem ostrości, postrzępionymi krawędziami itp. Elektronika do pewnego stopnia niweluje ten efekt ale nie całkiem. W zależności od modelu raz wygląda to lepiej a raz gorzej.

Natomiast na CRT nie ma tego problemu. Piksele które zostały po zmniejszeniu rozdzielczości po prostu nie zostaną wyświetlone. Oczywiście będzie pewna utrata jakości spowodowana zmniejszeniem rozdzielczości z 1024x768 do 800x600 ale piksele pozostałe po zmianie rozdzielczości „ nie zostaną nałożone na już istniejące” po prostu nie zostaną wyświetlone.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 09-01-2009, 13:32   

Cytat:
W ekranach LCD spadek jakość będzie większy ponieważ będzie on nie tylko spowodowany niższą rozdzielczością ale tym że nie będzie to rozdzielczość natywna.
A z czego to niby miało by wynikać ? Proces skalowania jaki przedstawiłem nie pogarsza jakości a daje w wyniku obraz w takiej rozdzielczości jak potrzeba.
Cytat:
I napiszę jeszcze raz CRT nie ma rozdzielczości natywnej.

Ma, kliknij wreszcie w ten link i obejrzyj zdjęcie albo doczytaj w końcu jak jest zbudowany kolorowy kineskop.
Cytat:
Wystarczy ustawić na monitorze LCD rozdzielczość pulpitu inną niż natywna i już obraz nie jest ostry,
Tak samo jak na każdym innym monitorze.

Cytat:
a obiekty na nim wyświetlane mają nieco postrzępione krawędzie.

a to jak pisałem jest wynikiem prymitywnych metod z czasów gdy elektronika stała jeszcze na zbyt niskim poziomie aby podołać normalnemu skalowaniu - obecnie nie występuje

Cytat:
Dlaczego tak się dzieje opisałem w poprzednim poście ale napiszę jeszcze raz.
Właśnie że nie opisałeś tylko w kółko powtarzasz to samo
Cytat:
Mówiąc kolokwialnie zostaje nam w nadmiarze po zmieszeniu rozdzielczości ileś tam pikseli z którymi nie ma co zrobić .
Nie - nie zostaje ponieważ przed wyświetlniem obrazu jest on skalowany - w wyniku tej operacji ma dokładnie tyle punktów ile potrzeba i w dokładnie tych miejscach co potrzeba.
Cytat:
I wtedy jeden piksel z karty graficznej będzie wyświetlany jako kilka pikseli na ekranie monitora.
Piksele z niższej rozdzielczości (te które wysyła karta graficzna) nie są wyświetlane wcale, ponieważ ich pozycje nie odpowiadają pozycjom tego co ma się znaleźć na ekranie.
Zamiast nich wyświetlany jest inny zupełnie nowy obraz. To co wysyła karta graficzna to jedynie dane wejściowe dla algorytmu skalującego, potem na ich podstawie oblicza się funkcję obrazu. Mając funkcję znajduje się wartości w nowych punktach - i to właśnie jest obraz wyjściowy który zostaje wyświetlony.
Cytat:
Elektronika do pewnego stopnia niweluje ten efekt ale nie całkiem. W zależności od modelu raz wygląda to lepiej a raz gorzej.
Elektronika (procesor graficzny) jest tylko środkiem do wykonania pewnego programu - to jest urządzenie cyfrowe albo potrafi wykonać program dostatecznie szybko albo nie. Jeśli potrafi to wszystko jest ok.
Jeśli nie trzeba stosować jakieś sztuczki (można takie o jakich pisałeś) ale to tylko wtedy gdy z góry wiemy, że sprzęt jest za słaby do skalowania.

Cytat:
Natomiast na CRT nie ma tego problemu. Piksele które zostały po zmniejszeniu rozdzielczości po prostu nie zostaną wyświetlone.

Proponuję zmniejszyć rozdzielczość i popatrzeć z bliska - zobaczysz że świecą się wszystkie pixele, monitor niczego nie opuszcza. Tak samo musi przeskalować obraz, w poprzenim poście opisałem w jaki dokładnie sposób to robi.
  marekd@jabberpl.org
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: