Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polaczenie dekodera standardowego z nagrywarka DVD
Autor Wiadomość
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 08-08-2008, 17:10   

Cytat:
z nagrywarki w Mediaboksie (jest taka opcja w tym urządzeniu).
Za której wynajem trzeba dodatkowo płacić i to niemało - w dodatku jest ona strasznie niewygodna w użyciu.
Podczas gdy większość osób ma już własne dużo lepsze nagrywarki.

Swoją drogą bardziej funkcjonalny jest już 16 letni magnetowid moich rodziców.
Cytat:
Potem możemy tak nagrany program przegrać do nagrywarki zewnetrznej DVD
Ale w tym celu trzeba ją całą rozebrać a potem poskładać, strasznie dużo roboty, no i potrzebny po drodze komputer.
Cytat:
UPC dostarcza w dalszym ciągu ok. 50 programów analogowo.
no to przecież pisałem, że jak się to urządzenie odłączy i podłaczy po staremu tak jak by go nie było to można korzystać po staremu. (tylko jeśli się z tego nie będzie wcale korzystać to po co za to dodatkowo płacić ? )
Zresztą jaki to ma związek z tematem tutaj jest mowa o szyfrowanych programach dodatkowo płatnych - ich mimo, że anlogowe sobie nie nagrasz (o ile jednocześnie nie oglądasz).
  marekd@jabberpl.org
 
roomster 
Klikacz


Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 5
Wysłany: 08-08-2008, 18:52   

Marek napisał/a:
Cytat:
"Potem możemy tak nagrany program przegrać do nagrywarki zewnetrznej DVD"

Ale w tym celu trzeba ją całą rozebrać a potem poskładać, strasznie dużo roboty, no i potrzebny po drodze komputer.


Właśnie przegrałem z nagrywarki w Mediabox-ie na stacjonarną nagrywarkę DVD/HD kawałek meczu. Nic nie musiałem rozbierać. Komputera nawet nie włączałem.
A tak wogóle czy Ty masz mediabox czy tylko teoretyzujesz?
 
 
clarkkent 
Moderator



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 1664
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-08-2008, 19:37   

Mam w takim razie pytanie:
- skoro oferta "cyfrowa" jest tylko z nazwy telewizją "cyfrową", czemu programy w HD (w szczególności) oraz SD (tu wiadomo, że nie aż tak) wyglądają o niebo lepiej niż w ofercie analogowej?
 
 
0bEiN 
plus master


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 408
Wysłany: 08-08-2008, 19:42   

Marek faktycznie coś tu strasznie kręcisz, a sprawa jest banalnie prosta. Jednocześnie masz podłączony do zewnętrznej nagrywarki z HDD sygnał z mediaboxa po SCART'cie i dodatkowo kabel antenowy od UPC z którego tuner nagrywarki czerpie sygnał analogowy. W takim układzie w sposób taki jak "po staremu" możesz nagrywać wszystko z analoga. Nic nie musisz odłączać i podłączać.

Z cyfry natomiast nagrywasz tylko to co daje na SCART dekoder. Przydaje się to gdy chcesz coś sobie zarchiwizować. Tak np. przed chwilą skończyłem nagrywać rozpoczęcie olimpiady (jednocześnie je oglądając). Możesz też podczas takiego nagrywania przełączyć się na dowolny kanał analoga, który dostarczasz kablem bezpośrednio do tv (wystarczy zmienić w tv ustawienie z av na tuner).

Jeśli chodzi o zaplanowane nagrywanie gdy np. nie ma nas w domu to do tego używa się nagrywarki wbudowanej w mediaboxa. Jeśli za pomocą 16 letniego magnetowidu możesz wejść w przewodnik TV i jednym klawiszem zaznaczyć program który ma zostać nagrany to pozostaje mi tylko pogratulować takiego magnetowidu :P Następnie jak chce się takie nagranie "wyciągnąć" z mediaboxa należy je odtworzyć i nagrać po SCART'cie na nagrywarke z HDD. Po takiej operacji ja osobiście nie widze jakiegoś drastycznego spadku jakości. Zupełnie nie wiem o jakim rozbieraniu, składaniu i komputerze po drodze piszesz... A za wynajem mediaboxa z nagrywarką dopłaca się około 6PLN/miesiąc w stosunku do opcji bez nagrywarki. To chyba jeszcze nie taka straszna kwota...

Tak czytając Twoje posty wydaje mi się, że albo niedokładnie rozumiesz co tutaj zostało napisane (nikt nie pisał o rozbieraniu mediaboxa i bawieniu się zawartością jego dysku) albo Twoje wypowiedzi to czyste teoretyzowanie nie mające za bardzo pokrycia z praktyką...
 
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 08-08-2008, 20:03   

Marek (jeśli dobrze rozumiem jego wypowiedzi na temat TV cyfrowej, które już od miesięcy tu konsekwentnie umieszcza) za TV cyfrową uznaje jedynie ofertę cyfrową od początku do końca, od nadajnika do TV. Jeśli gdzieś pomiędzy występuje element analogowy, to już na miano "cyfrowej" nie zasługuje. Jeśli tak podejść do tematu, to oczywiście nagrywanie przez SCART-a nie jest w pełni cyfrowe, bo to gniazdo takie nie jest i konwersja na analog tu następuje.

Ja aż tak rygorystycznie do tego nie podchodzę. Jakoś UPC musi ta ofertę odróżnić od starej - analogowej. Niech sobie nazywa cyfrową, bo to nazwa oferty, a nie technologii. Ze strony klienta widzę kanały HD, których po analogu bym nie miał. Widzę cyfrowy kabel HDMI pomiędzy TV i dekoderem. Wierzę, że od UPC do dekodera leci transmisja cyfrowa, bo nie upchali by tyle kanałów w analogu. Co się dzieje dalej niestety nie wiem i być może gdzieś tam na początku jakiś element analogowy występuje. Jeśli źle cię Marek zrozumiałem i pokręciłem, to sorry i może byś jeszcze raz ten wysiłek zrobił i jasno na białym napisał czemu "nie cyfrowa" :) .
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 08-08-2008, 22:20   

Cytat:
Komputera nawet nie włączałem.
A gdzie podłączyłeś dysk z dekodera ?

A może przypadkiem masz nagrywarkę DVD która obsługuje wszystko w takim samym formacie i można podłączyć do niej bezpośrednio ? - szczerze wątpię ale nawet jeśli tak jest to i tak trzeba to pudło rozebrać aby dysk wyjąć.
Cytat:
Jeśli za pomocą 16 letniego magnetowidu możesz wejść w przewodnik TV i jednym klawiszem zaznaczyć program który ma zostać nagrany to pozostaje mi tylko pogratulować takiego magnetowidu
Potrafi znacznie więcej - można wybrać nawet kilka programów które mają zostać nagrane. Co więcej w trakcie nagrywania można sobie przełączać programy i oglądać co innego niż się nagrywa.
To jeszcze nic bo można przegrać to co się nagrało na inne urządzenie w czasie znacznie krótszym niż długość nagranego materiału. (i jeszcze podczas takiego przegrywania oglądać jeszcze inną rzecz).
Takie przegrywanie oczywiście powoduje spadek jakości jednak jest on znacznie mniejszy niż 2 krotna stratna kompresja i 2 krotna konwersja analog/cyfra
Cytat:
Marek (jeśli dobrze rozumiem jego wypowiedzi na temat TV cyfrowej, które już od miesięcy tu konsekwentnie umieszcza) za TV cyfrową uznaje jedynie ofertę cyfrową od początku do końca, od nadajnika do TV.
Konkretnie tylko od nadajnika do komputera (bo telewizor/monitor tak czy inaczej jest analogowy, podobnie jak głośniki)
Cytat:
Jeśli źle cię Marek zrozumiałem i pokręciłem, to sorry i może byś jeszcze raz ten wysiłek zrobił i jasno na białym napisał czemu "nie cyfrowa" :) .
Dobrze zrozumiałeś, aby coś nazwać ofertą cyfrową musze mieć możliwość „policzenia” jedynek przesyłanych kablem (lub ich zapamiętania w niezmienionej postaci).

Dla mnie patrząc również z poziomu klienta liczy się więcej rzeczy.
1 cena - tak się składa że mam obok (analogową) kablówkę z lepszą ofertą programową niż w upc w której abonament kosztuje 6zł (sześć złotych w tym już wliczone HBO) za 20kilkazł mógł bym mieć prawdziwie cyfrową satelitę - tzn taką którą podłączę sobie do karty DVB w komputerze i nagram na dysku co tylko mi sie podoba bez psucia tego.

W upc zostałem tylko dlatego, że obecna cena TV to minus10 zł (to znaczy mam internet i TV razem za cenę o 10zł niższą niż gdybym miał sam internet), oferta programowa trochę niebardzo ale nie narzekam - kilka dobrych programów jeszcze zostało.

2 funkcjonalność, najlepiej aby żadnych dodatkowych urządzeń nie było i aby można było stosować własne takie jak się chce.
(swoją droga w analogu spokojnie starcza miejsca na 90programów nawet jak kilka odpadnie na internet i radio nadal zostaje w granicach 70-80 a mi do szczęścia wystarczy 20)

Funkcjonalność to ustawienie programów które lubię pod klawiszami plota które są mi wygodne (i to mojego pilota który służ też do innych rzeczy niż zmienianie programów a nie jakiegoś zastępczego), to program automatycznie pomijający reklamy (oczywiście w komputerze nie w samym telewizorze), to możliwość nagrania czegoś gdy nie ma mnie w domu albo gdy oglądam co innego, możliwość podglądu kilku kanałów na raz.
Również rzeczy których w tej chwili nie mam a by się przydały - jak możliwość szybkiego przesłania nagranego programu.

A co tu wiedzę za jeszcze wyższą cenę sporo niższa funkcjonalność. W dodatku coś reklamowane jako „cyfrowe” nie ma żadnej z zalet cyfrowego sygnału (czyli łatwości przetwarzania/składowania/przesyłania nagranego programu). W dodatku niższa jakość (kilkukrotna stratna kompresja tego samego, niepotrzebne przetwarzanie sygnału)

Może to już i jest pewne skrzywienie bo sporo zajmowałem, się algorytmami kompresji obrazu (zwłaszcza projektowaniem własnych) i widzę sporo niedoskonałości źle skompresowanego obrazu nawet gdy inne osoby go nie widzą (mimo, że mam dość kiepski wzrok) Gdy wiem, że lepiej się nie dało to jeszcze tak mi jakoś to nie przeszkadza niż gdy wiem, że coś źle wyglada bo zostało popsute z premedytacją.

Takie jest moje zdanie na ten temat - wiem, że może nietypowe i inni na pewno widzą to wszytko z trochę innej strony.
Niektórzy bez zastanowanie rzucają się na wszelkie nowości, są i tacy którzy biorą drogi rzeczy dla szpanu, choć większość zapewne podchodzi do tego typu spraw z rezerwą.

Pytanie w tym temacie było proste - czy z dekodera standardowego (nie hd i nie takiego z własnym dyskiem) da się nagrywać sygnał cyfrowy.
Udzieliłem prostej odpowiedzi: Nie da się, nie ma nawet cyfrowego wyjścia, ale można nagrywać analogowe programy jak dotychczas (z pominięciem dekodera).
Czy moja odpowiedź jest nieprawdziwa ?
Później jeszcze dodałem, że programów dodatkowo płatnych (tych z dekodera) nie można wcale nagrywać nawet analogowo jeśli się ich w tym samych czasie nie ogląda.
Czy ktoś twierdzi inaczej ?

Wywiązała się wielka dyskusja co dla kogo lepsze i jak se kto poradził. Ale zdecydowanie nie na temat.
  marekd@jabberpl.org
 
manseb45 
Klikacz

Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 3
Wysłany: 08-08-2008, 23:17   

sorry, jeżeli powtórzę pytanie, ale noszę się z zamiarem zainstalowania telewizji cyfrowej UPC, a nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem i chciałbym mieć jasność:
Czy jest możliwe zaprogramowanie (na czas np. nieobecności w domu) na dekoderze kilku pozycji z różnych programów dodatkowo płatnych (np. z pakietu premium - canal plus itd) i nagranie ich na zewnętrzną nagrywarkę dvd (nieważne czy to sygnał analogowy, czy cyfrowy), przy użyciu standardowego dekodera (tj, bez wewnętrznej nagrywarki), bądź czy musi to być dekoder z nagrywarką, czy też w ogóle to nie jest możliwe (albo jest możliwe tylko z tego kanału dodatkowo płatnego, który jest akurat ustawiony w dekoderze (czyli nie ma możliwości zaprogramowania zmiany kanału na dekoderze, tak żeby odpowiednio zmienił się sygnał na wyjściu dekodera, który jest potem podawany do nagrywarki. Jeżeli faktycznie nie ma takiej możliwości, to czy w takim razie jest możliwe zaprogramowanie nagrania takich programów w dekoderze z nagrywarką, a następnie, czy można z dekodera przegrać te programy do nagrywarki, np. przez złącze EURO?
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 08-08-2008, 23:32   

Cytat:
Czy jest możliwe zaprogramowanie (na czas np. nieobecności w domu) na dekoderze kilku pozycji z różnych programów dodatkowo płatnych (np. z pakietu premium - canal plus itd) i nagranie ich na zewnętrzną nagrywarkę dvd (nieważne czy to sygnał analogowy, czy cyfrowy), przy użyciu standardowego dekodera (tj, bez wewnętrznej nagrywarki),
Nie da się, dekoder przepuszcza tylko 1 kanał na raz.
Cytat:
(albo jest możliwe tylko z tego kanału dodatkowo płatnego, który jest akurat ustawiony w dekoderze
tak dokładnie
Cytat:
to czy w takim razie jest możliwe zaprogramowanie nagrania takich programów w dekoderze z nagrywarką, a następnie, czy można z dekodera przegrać te programy do nagrywarki, np. przez złącze EURO?

Jest możliwe, ale wiąże się to ze sporą utratą jakości z powodu 2 krotnej stratnej kompresji tego samego materiału i 2 krotnej konwersji analog/cyfra (poza tym weź pod uwagę ile to potrwa.)
  marekd@jabberpl.org
 
manseb45 
Klikacz

Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 3
Wysłany: 08-08-2008, 23:58   

Dzięki, za odpowiedź, z tym że co do jednego chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o zaprogramowanie kilku pozycji programowych w różnych porach (nie w tym samym czasie nadawanych), czy taki dekoder da się zaprogramować, żeby w ustalonym czasie zmienił program i tym samym następowała odpowiednia zmiana sygnału podawanego do nagrywarki dvd zewnętrznej (czy jest to możliwe w dekoderze bez nagrywarki, czy tylko z nagrywarką, czy w ogóle niemożliwe i nagrać można tylko ten kanał, który się pozostawiło ustawiony (chodzi cały czas o te kanały dodatkowo płatne, które muszą "przejść" przez dekoder, żeby się je dało oglądać).
 
 
0bEiN 
plus master


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 408
Wysłany: 09-08-2008, 00:57   

manseb45 napisał/a:
Dzięki, za odpowiedź, z tym że co do jednego chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o zaprogramowanie kilku pozycji programowych w różnych porach (nie w tym samym czasie nadawanych), czy taki dekoder da się zaprogramować, żeby w ustalonym czasie zmienił program i tym samym następowała odpowiednia zmiana sygnału podawanego do nagrywarki dvd zewnętrznej (czy jest to możliwe w dekoderze bez nagrywarki, czy tylko z nagrywarką, czy w ogóle niemożliwe i nagrać można tylko ten kanał, który się pozostawiło ustawiony (chodzi cały czas o te kanały dodatkowo płatne, które muszą "przejść" przez dekoder, żeby się je dało oglądać).

W sumie drugi raz zadajesz te same pytanie, ale dla pewności odpowiem jeszcze raz. W mediaboxie z nagrywarką możesz sobie ustawić dowolną ilość programów do nagrania o ile Ci tylko pojemności dysku starczy. Warunek jest jeden - nie można nagrywać paru pozycji jednocześnie. Jeśli tak zaprogramujesz mediabox od razu zwróci błąd, że dwie pozycje nakładają się na siebie i trzeba wybrać z nich jedną która będzie nagrana. Dodam jeszcze że nagrywanie na wewnętrzny dysk mediaboxa odbywa się niezależnie od tego co jest na nim aktualnie odtwarzane (możesz na wewnętrzny dysk mediaboxa nagrywać materiał jednocześnie oglądając inny niż ten z którego nagrywasz kanał cyfrowy). To wszystko tyczy się oczywiście mediaboxa z nagrywarką. Jeśli chodzi o model bez nagrywarki to istnieje opcja przypomnień o nadawanej audycji. Wtedy mediabox przełancza sie na dany kanał. Teoretycznie można by zaprogramować mediaboxa bez nagrywarki aby poprzez przypomnienia sam zmieniał kanały a zewnętrzną nagrywarkę zaprogramować oddzielnie żeby w tych godzinach nagrywała to co dostaje przez złącze SCART. Nigdy tego nie próbowałem ale teoretycznie jest to możliwe, tyle że sporo z tym było by zachodu. W mediaboxie z nagrywarką programujesz nagrywanie jednym przyciskiem bez podawania godzin startu i zakończenia programu, a materiał możesz zawsze zgrać poprzez SCART na nagrywarkę zewnętrzną poźniej.

Może dodam jeszcze swoje trzy grosze do dyskusji...

Marek napisał/a:
A może przypadkiem masz nagrywarkę DVD która obsługuje wszystko w takim samym formacie i można podłączyć do niej bezpośrednio ? - szczerze wątpię ale nawet jeśli tak jest to i tak trzeba to pudło rozebrać aby dysk wyjąć.

Z uporem maniaka powtórze Ci Marek jeszcze raz że mowa jest tu ciągle o przegraniu materiału z mediaboxa na nagrywarke HDD za pośrednictwem złącza SCART. Nikt nie mowi o wyciąganiu dysku z mediaboxa (tak prawde mówiąc to wiązało by się to pewnie z zapłaceniem niezłej kary umownej UPC za ingerencję w ich sprzęt)
Marek napisał/a:
0bEiN napisał/a:
Jeśli za pomocą 16 letniego magnetowidu możesz wejść w przewodnik TV i jednym klawiszem zaznaczyć program który ma zostać nagrany to pozostaje mi tylko pogratulować takiego magnetowidu
Potrafi znacznie więcej - można wybrać nawet kilka programów które mają zostać nagrane. Co więcej w trakcie nagrywania można sobie przełączać programy i oglądać co innego niż się nagrywa.

Nie wiem czy to Cie zaskoczy, ale mediabox potrafi dokładnie to samo... Rada ode mnie - zapoznaj się może najpierw z możliwościami sprzętu, który tak zajadle krytykujesz. Jedyna wada mediaboxów to faktycznie to że nie mają wyjść cyfrowych przez które można by wyciągnąć nagrany materiał w cyfrowej postaci... a może innaczej mają (USB) ale zablokowane. Ale tak jak już napisałem wcześniej przegranie czegoś za pośrednictwem SCARTa może i pogarsza w jakimś stopniu jakość cyfrowego zapisu, ale moje oko laika bynajmneij tego nie zauważa...
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 09-08-2008, 01:27   

Cytat:
Nikt nie mowi o wyciąganiu dysku z mediaboxa

Cytat:
Nie wiem czy to Cie zaskoczy, ale mediabox potrafi dokładnie to samo...
Zapomniałem dopisać, że tam kasety się łatwo zmienia - wystarczy nacisnąć guziczek i kaseta sama wyjeżdża, możemy z nią potem iść np do sąsiada i obejrzeć co się nagrało u niego bez kombinowania i rozkręcania komputera.
Tak jak pisałem - jest bardziej funkcjonalny pod każdym względem.
Cytat:
przegraniu materiału z mediaboxa na nagrywarke HDD za pośrednictwem złącza SCART.
A ja powtórzę raz jeszcze, że takich zniekształceń nie akceptuję.
Cytat:
Jeśli tak zaprogramujesz mediabox od razu zwróci błąd, że dwie pozycje nakładają się na siebie i trzeba wybrać z nich jedną która będzie nagrana.
Swoją drogą lepszy sprzęt wyświetli tylko ostrzeżenie, że programy się nakładają i jeśli mimo ostrzeżenia program nie zostanie zmieniony nagra tak dużo jak się da (tzn zabraknie jedynie początku rzeczy która zaczyna się później),
Cytat:
(tak prawde mówiąc to wiązało by się to pewnie z zapłaceniem niezłej kary umownej UPC za ingerencję w ich sprzęt)

Wątpię jeśli się poskłada to potem właściwie i odda niepopsute.
Zresztą sam prezes UPC pan Sowa zagwarantował, że będzie dostęp do jak to określił sygnału cyfrowego - zrobił to publicznie i nawet cytowały go potem gazety. Wyjęcie dysku to chyba jedyna możliwość dostępu do niego, bo w kablu wszystko ładnie zaszyfrowane leci a wyjść cyfrowych brak.
  marekd@jabberpl.org
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 09-08-2008, 01:34   

0bEiN napisał/a:
mediabox od razu zwróci błąd, że dwie pozycje nakładają się na siebie i trzeba wybrać z nich jedną która będzie nagrana

W instrukcji piszą, że przy nakładających się najpierw nagra do końca pierwszą, a potem zacznie nagrywać drugą opuszczając oczywiście jej początek.

0bEiN napisał/a:
Nigdy tego nie próbowałem ale teoretycznie jest to możliwe

Działa jak mówisz. Najpierw na aktualnym programie wyświetla zajawkę o przypomnieniu, ale jeśli nie wykonasz żadnej akcji, to sam przełącza kanał, więc można w ten sposób zsynchronizować z zewnętrzną nagrywarką.
 
 
0bEiN 
plus master


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 408
Wysłany: 09-08-2008, 01:46   

bulek napisał/a:
0bEiN napisał/a:
mediabox od razu zwróci błąd, że dwie pozycje nakładają się na siebie i trzeba wybrać z nich jedną która będzie nagrana

W instrukcji piszą, że przy nakładających się najpierw nagra do końca pierwszą, a potem zacznie nagrywać drugą opuszczając oczywiście jej początek.

Oczywiście, nieprecyzyjnie się wyraziłem - madiabox wyświetla ostrzeżenie o nakładających się pozycjach do nagrania i zaleca wybranie jednej z nich - a nie błąd jak napisałem. Jak ktoś chce może mieć połowę jednej i połowę drugiej audycji, ale po co :)

A Ciebie Marek przekonywał do cyfry nie będe bo widzę że Ty i tak wiesz swoje i szkoda na to mojego czasu... Lataj sobie z tymi VHSami do sąsiada... Ja tam wole nagrać materiał na DVD :)
 
 
manseb45 
Klikacz

Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 3
Wysłany: 09-08-2008, 09:16   

no właśnie, wyjaśniliście mi to, dzięki serdeczne.
Czy jeszcze może jakiś użytkownik mediaboxa bez nagrywarki mógłby napisać ile można takich przypomnień ustawić?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: