Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głosowanie wspólnoty dot. podłączenia światłowodu
Autor Wiadomość
dexter80 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 28
Skąd: Szczecin
Wysłany: 27-11-2023, 17:40   Głosowanie wspólnoty dot. podłączenia światłowodu

Witam,

Mam pytanie, mieszkam w ramach dość sporej wspólnoty, składającej się z +/-15 klatek schodowych (+/-10 mieszkań na każdej) mieszczących się na 3 ulicach, w której obecnie działa: po miedzi Orange i UPC.
W drodze głosowania chcielibyśmy zebrać głosy (w ramach corocznego zebrania) na podłączenie światłowodu, tak by mieszkańcy mogli wybierać z jakiego operatora chcą skorzystać...

i tu pojawiają się pytania:

1) czy można z racji istnienia infrastukrtury jednego z obecnych operatorów a dokladnie Orange, przegłosować podłączenie od tego operatora światłowodu? I po zebraniu sensownej liczby mieszkańców przekazać to do Orange?
2) czy przegłosowanie przykładowo Orange, pozwoli na podłączenie innych operatorów (po wygaśnięciu umów), na tym samym światłowodzie? Wiem, że było to narzucone przez odpowiednią ustawę, więc pomyślałem, że Orange nie będzie mógł tego zablokować??
3) czy jest jakaś inna opcja?


pozdr.
Robert
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 539
Wysłany: 27-11-2023, 21:35   

dexter80 napisał/a:
czy można z racji istnienia infrastukrtury jednego z obecnych operatorów a dokladnie Orange, przegłosować podłączenie od tego operatora światłowodu? I po zebraniu sensownej liczby mieszkańców przekazać to do Orange?


pytanie czy to zgoda wspolnoty blokuje podlaczenie swiatlowodu? bo zwykle jest tak ze jak operator nie chce podlaczyc, to dlatego ze sie poprostu nie oplaca
 
 
dexter80 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 28
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-11-2023, 14:43   

januszmk napisał/a:
pytanie czy to zgoda wspolnoty blokuje podlaczenie swiatlowodu? bo zwykle jest tak ze jak operator nie chce podlaczyc, to dlatego ze sie poprostu nie oplaca


Nikt ze strony mieszkańców wspólnoty nie blokuje póki co. Problemem jest to, że kilka mieszkań jest wynajmowanych i trudno skrzyknąć mieszkańców by dowiedzieć się kto co chce...

Stąd pomysł by przegłosować, problemem jednakże jest tylko co byłoby najlepsze, jeżeli chcemy pójść w kierunku instalacji światłowodowej?


Robert
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28-11-2023, 16:06   Re: Głosowanie wspólnoty dot. podłączenia światłowodu

dexter80 napisał/a:
Witam,

Mam pytanie, mieszkam w ramach dość sporej wspólnoty, składającej się z +/-15 klatek schodowych (+/-10 mieszkań na każdej) mieszczących się na 3 ulicach, w której obecnie działa: po miedzi Orange i UPC.
W drodze głosowania chcielibyśmy zebrać głosy (w ramach corocznego zebrania) na podłączenie światłowodu, tak by mieszkańcy mogli wybierać z jakiego operatora chcą skorzystać...

i tu pojawiają się pytania:

1) czy można z racji istnienia infrastukrtury jednego z obecnych operatorów a dokladnie Orange, przegłosować podłączenie od tego operatora światłowodu? I po zebraniu sensownej liczby mieszkańców przekazać to do Orange?
2) czy przegłosowanie przykładowo Orange, pozwoli na podłączenie innych operatorów (po wygaśnięciu umów), na tym samym światłowodzie? Wiem, że było to narzucone przez odpowiednią ustawę, więc pomyślałem, że Orange nie będzie mógł tego zablokować??
3) czy jest jakaś inna opcja?


pozdr.
Robert


ad.1 Wszystko można. pytanie co to da ? Jeśli wspólnota mieszkaniowa przegłosuje odpowiednią uchwałę to da się. Tyle, że jeśli np. Orange nie będzie zainteresowane inwestycją to taka uchwała bedzie nic nie warta.

ad.2 Wszystko zalezy od szczegółów, czyli kto bedzie inwestorem w waszym budynku ? Orange ? Jeśli tak to czy będą korzystali z dofinansowania np unijnego czy jakiegoś rządowego ? A wtedy nie będą mogli blokować innych operatorów.

ad.3 Oczywiście, ze jest inna opcja. Jako wspólnota przegłosowujecie odpowiednią uchwałę i sami ze swoich środków inwestujecie w sieć światłowodową w budynku. A wtedy operator robi przyłącze tylko do budynku. Ale już na waszych warunkach. I w ten sposób korzystać możecie z usług dosłownie każdego operatora który działa w mieście.
_________________
  darknes
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-12-2023, 23:46   

Mogę Ci powiedzieć jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej, że nikt nie potrzebuje uchwały na podłączenie światłowodu do budynku, jeżeli nie ma dodatkowego wydatkowania z budżetu wspólnoty.

Ja bym to raczej odbierał jako działanie na korzyść wspólnoty i jako zwykły zarząd wyrażenie takiej zgody.

Nie możesz zadecydować uchwałą, żeby przymusić Orange do tego, żeby przez ich światłowód szedł inny operator - no bez żartów.

dexter80 napisał/a:


i tu pojawiają się pytania:

1) czy można z racji istnienia infrastukrtury jednego z obecnych operatorów a dokladnie Orange, przegłosować podłączenie od tego operatora światłowodu? I po zebraniu sensownej liczby mieszkańców przekazać to do Orange?
2) czy przegłosowanie przykładowo Orange, pozwoli na podłączenie innych operatorów (po wygaśnięciu umów), na tym samym światłowodzie? Wiem, że było to narzucone przez odpowiednią ustawę, więc pomyślałem, że Orange nie będzie mógł tego zablokować??
3) czy jest jakaś inna opcja?



1/ NIE
2/ NIE
3/ NIE

Liczy się tylko dobra wola operatora czy chce się podłączyć czy nie, zgoda na uchwałe by była wtedy gdy np. operator by przyszedł i powiedział -> OK podłącze Wam, ale za 50000PLN. Wtedy musiałaby być uchwała klepnięta przez 51% mieszkańców na takie wydatkowanie i ogólna zgoda. Jak przyjdzie operator i mówi, hej podłącze Wam światłowody i nic za to nie zapłacicie - to żadna uchwała nie będzie nawet konieczna.
  F1le
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 539
Wysłany: 03-12-2023, 13:25   

Cytat:
2) czy przegłosowanie przykładowo Orange, pozwoli na podłączenie innych operatorów (po wygaśnięciu umów), na tym samym światłowodzie? Wiem, że było to narzucone przez odpowiednią ustawę, więc pomyślałem, że Orange nie będzie mógł tego zablokować??


dodam do tego, zeby bylo kilku operatorow, to trzeba sie bardziej starac zeby podlaczenie bylo przez np swiatlowod inwestycje, lub podobny
 
 
sebczak 
light master

Dołączył: 03 Sie 2019
Posty: 67
Skąd: Września
Wysłany: 23-02-2024, 19:45   

U mnie problem jest inny, to operator chce już od kilku lat podłączyc światłowód na swój koszt, ale zarząd wspólnoty nie zgadza się, ponieważ operator chce to zrobić najtańszym kosztem (powiedzmy mało estetycznym -listwy na klatkach). Zarząd upiera się, że ma być w szachtach i podwieszanym suficie, co generuje dodatkowe koszty budowlane dla wspólnoty. Do tego niestety potrzebna jest już uchwała, która nie znalazła aprobaty większości mieszkańców - mają już internet (HFC), po co m następny kabel, ktoś remontował mieszkanie i nie chce juz nic u siebie wiercić. Argumenty, że będzie można skorzystać z kilku operatorów, podlaczyć sie ewentualnie później niestety nie wszystkich przekonują.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 23-02-2024, 23:02   

Tylko Ci współczuje, pewnie sprawa utknie w miejscu.

Z innej beczki...

Jak to dobrze, że nie mam do czynienia z betonem pod tytułem wspólnota mieszkaniowa, tam gdzie mieszkam.
Mam na co dzień przy robocie takie akcje.

Ludzie zrobili się roszczeniowi, nic nie idzie załatwić, utrudniają jeden drugiemu, często zarząd to piękna patola.
Potem właśnie są takie jajca, że gówno zrobisz/załatwisz.

Inna grupa pluje np. na spółdzielnie mieszkaniowe i chcą się przekształcać do wspólnot.
Jak już to osiągną, to budzą się z ręka w nocniku, że "piniążków" na nic nie ma, a wymagania duże.

IMHO spółdzielnie nie są idealne, ale idzie coś załatwić, a większość i tak na nie pluje.
 
 
adrjannn 
light master

Dołączył: 27 Lut 2023
Posty: 85
Wysłany: 25-02-2024, 16:56   

@sebczak, operator Twój powinien zgłosić sprawę do UKE i UKE przeprowadzi analizę możliwości i "zmusi" wspólnotę jak będzie potrzeba :)
_________________
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 25-02-2024, 20:18   

Żadne UKE, tylko sąd, będzie szybciej, UKE i tak by to dalej podał do sądu ;)
Wspólnota dysponuje zdolnością prawną, więc można ich (zarząd) podać do sądu.

O ile nie jest to budynek zabytkowy albo operator nie wpływa na bezpieczeństwo budynku,
nie ma żadnej mowy by to co robią mogłoby być przyczyną odmowy.

Pytanie, czy operator będzie chciał się z tym bujać, minęło parę lat więc pewnie nie chcą się z tym babrać.
Najlepsza drogą jest ugoda ISP<>wspólnota, potem będzie tylko beton i szarpanie się.
 
 
patryk_85 
easy master

Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 22
Wysłany: 25-02-2024, 22:50   

Mieszkam i trochę działam w niedużej Spółdzielni Mieszkaniowej, ogólne to wszystko zależy od operatora. Samemu miałem problem aby dociągnęli światłowód, więc moje doświadczenia:
- rozmowa bezpośrednio z "lokalnym operatorem" - najważniejsze zdanie, które otrzymałem od głównego przedstawiciela firmy: "my i tak się do bloku podłączymy, mamy sposoby na SM". Finalnie nie podłączyli, bo prezes SM coś kombinował albo był nieudacznikiem (albo oba) - w podziękowaniu szybko wyleciał. Problemem mogło być też to, że nie ma tu już słupów energetycznych, na których mogą pociągnąć sieć.
- rozmowa z Orange (teraz ten dział przeszedł prawdopodobnie do Światłowód Inwestycje) - udało mi się wyciągnąć numer do głównej pani Inżynier, udało mi się jej podpowiedzieć aby nie szli drogim przewiertem pod ulicą tylko po działce innego bloku należącego do SM - jak to się udało załatwić, to wszystko potem poszło dość szybko.
- Netia ma kable miedziane (max 50mbit) - chcieli je wymienić na światłowód, ale ponieważ musieliby robić nowy przewiert (koszty) więc trwa to już 5 lat - ale właśnie kończą podłączać.
Jak widać, to nie problem wspólnoty/SM, ale problem aby zachęcić operatorów aby wykonali instalację na swój koszt. Oczywiście problemem może być tak jak podał przykład @sebczak jakiś szczegół techniczny, ale np u mnie Orange nie miał problemu, wręcz wolał wszystko zrobić w szachtach.
PS co podaje internet.gov.pl dla Twojego adresu? Jest tam coś planowane?
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 26-02-2024, 00:47   

Problemem zawsze są ludzie, sm/wspólnoty to tylko szczegół.
Operator jeśli chce wejść i dysponuje środkami lub jeśli widzi, że mu się to opłaci, to przystanie na warunki.
Często spółdzielnie potrafią przywalić ogromne koszty kaucji i operator może odstąpić albo się pożalić do UKE
Pozdrawiam pewną Panią księgową co sobie kaucje po 10-20K na budynek z palca wyssała :P
Robię przy tym na co dzień i przy pismach od decyzyjnych, głupich ludzi, często zarządu.
Temat jest dość złożony, ale zawsze rozchodzi się o kasę i durnych ludzi.
Warunki techniczne to nie jest problem gdy nie brakuje dobrej woli z obu stron.
Nie dziwie się, że nie chcą się szarpać operatorzy.
 
 
sebczak 
light master

Dołączył: 03 Sie 2019
Posty: 67
Skąd: Września
Wysłany: 26-02-2024, 22:45   

patryk_85 napisał/a:
PS co podaje internet.gov.pl dla Twojego adresu? Jest tam coś planowane?


Niestety planowanych inwestycji brak, aktualnie tylko dostępe HFC z UPC/Play do 700Mb/s oraz INEA do 300Mb/s
Połowa bloków z osiedla ma światłowód (wybudowane po 2014 roku, te starsze o 2 i 3 lata tylko HFC. Warunki do podłączenia bloków bez światłowodu są idealne, nie trzeba nic kopać, wystarczy położyć światłowód do bloków kanałami i studzienkkami gdzie lezy HFC.
Oczywiście w blokach gdzie INEA ma światłowód można skorzystać z kilku operatorów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: