Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeprowadzka i wybór światłowodu
Autor Wiadomość
ExEaZ 
Klikacz

Dołączył: 30 Paź 2023
Posty: 6
Wysłany: 30-10-2023, 18:04   Przeprowadzka i wybór światłowodu

Witajcie,

Prosiłym o pomoc obeznanych w temacie z doborem światłowodu do nowego domu. Za dwa dni się wprowadzamy a dotychczasowy własciciel miał internet radiowy 60mb który oczywiście odpada przy naszych potrzebach. Ja jako gracz online PC/konsola+częste pobieranie filmów oraz 2-3 TV z Netflixem i podobnymi, często równocześnie. 600/1000Mb.

Według GOV mam takie opcje(o wiele za dużo, dotychczas miałem tylko wybór Orange 10mb albo lokalny światłowód podpięty pod INEA więc problemu z wyborem nie było):
TELENETPL
P4 SPÓŁKA
RFC INTERNET
VECTRA S.A.
INEA
ORANGE POLSKA
POLKOMTEL
FIBERHOST
NETIA
RBM GROUP Robert Stasiak - ten radiowy 60mb max
T-MOBILE POLSKA S.A.

Nie jestem pewien jak sprawdzić kto montował światłowód podprowadzony pod płot oprócz tego że jest to chyba z projektu POPC, +20/30zł za dom jednorodzinny w niektórych ofertach.


- Czytając inne tematy natrafiłem na coś o nazwie ONT(dzięki, nie wiedziałem o tym) i będę się starał to zamontować przy okazji, może kiedyś wpadnie własny router a zawsze dobrze mieć taką opcję.
- Jako gracz to miałem kilkakrotnie problemy z typem NAT w różnych miejscach zamieszkania, często niestety nie mogłem się połączyć z innymi i inni nie mogli dołączać do mnie, jak dobrze wyczytałem można temu zaradzić mając publiczny adres IP czego nie oferuje każdy dostawca.
- Widzę że Inea ma opcję symetrycznego światłowodu który kusi(ale publiczny adres IP dodatkowo płatny lub już niedostępny) a za to często widzę że wielu poleca Netię mimo że symetryka chyba nie ma, nie wiem jak z publicznym adresem.

Z mnogości ofert, cóż tu wybrać?

Miałbym też bardziej techniczne pytanie jak wygląda podłączenie światłowodu który póki co jest podprowadzony tylko pod granicę działki a nie bezpośrednio do domu? Jak długi jest czas oczekiwania na montaż?
Dotychczasowy właściciel usprawiedliwiał się tym że tego nie ruszał gdyż „musieliby mi rozkopać ścieżkę pod trawnikiem i murem by schować wszystko w ziemi a nie chciałem się w to babrać bo radiówka wystarczyła”.
Faktycznie można to puścić tylko pod ziemią i jest przy tym tyle „zachodu” czy to raczej kwestia kilku godzin pracy oraz trawnika który trochę pocierpi?
Jest też chyba opcja przez słup gdzie kabel będzie wisiał, ktoś wie jak to wychodzi w praktyce?
 
 
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 30-10-2023, 20:06   Re: Przeprowadzka i wybór światłowodu

ExEaZ napisał/a:
Witajcie,
Według GOV mam takie opcje(o wiele za dużo, dotychczas miałem tylko wybór Orange 10mb albo lokalny światłowód podpięty pod INEA więc problemu z wyborem nie było):
INEA, ORANGE POLSKA, POLKOMTEL, FIBERHOST, NETIA, T-MOBILE POLSKA S.A.


wybrałbym Netie lub Orange, wydaje mi sie ze najlepiej wybrac net tego kto kładl fizycznie swiatłowód, SI w 49% nalezy do Orange.

ExEaZ napisał/a:

- Czytając inne tematy natrafiłem na coś o nazwie ONT(dzięki, nie wiedziałem o tym) i będę się starał to zamontować przy okazji, może kiedyś wpadnie własny router a zawsze dobrze mieć taką opcję.


ONT Optical Network Terminal, urzadzenie do ktorego podlacza sie swiatlowod i do ktorego wpina sie router. Router ktory mozna sobie zmienic bez pozwolenia dostawcy internetu.
W netii tak mozna, w orange dostaje router z wbudowanym ONT co powoduje ze jestes skazany na ich router.

ExEaZ napisał/a:

- Widzę że Inea ma opcję symetrycznego światłowodu który kusi(ale publiczny adres IP dodatkowo płatny lub już niedostępny) a za to często widzę że wielu poleca Netię mimo że symetryka chyba nie ma, nie wiem jak z publicznym adresem.

W netii mozna miec dynamiczny IP ktore sie nie zmieni dopóki nie zresetujesz router.
W orange router resetuje sie co 11 dni, z automatu, tym samym dostajesz inne IP.

ExEaZ napisał/a:

Miałbym też bardziej techniczne pytanie jak wygląda podłączenie światłowodu który póki co jest podprowadzony tylko pod granicę działki a nie bezpośrednio do domu? Jak długi jest czas oczekiwania na montaż?
Dotychczasowy właściciel usprawiedliwiał się tym że tego nie ruszał gdyż „musieliby mi rozkopać ścieżkę pod trawnikiem i murem by schować wszystko w ziemi a nie chciałem się w to babrać bo radiówka wystarczyła”.
Faktycznie można to puścić tylko pod ziemią i jest przy tym tyle „zachodu” czy to raczej kwestia kilku godzin pracy oraz trawnika który trochę pocierpi?
Jest też chyba opcja przez słup gdzie kabel będzie wisiał, ktoś wie jak to wychodzi w praktyce?

Takie duze firmy jak orange czy netia to przyslą Ci 2-3 ludzi ktorzy przyjmą od nich zlecenie "podlaczenia internetu do domu", czyli zrobią Ci wykop i wątpie zeby Ci uszanowali trawnik.
Takie praca trwają moze 2-4h zalezy od ekipy.
Potem przyjedzie technik ktory podlaczy Ci wspomniane ONT a wczesniej powinienes dostac kurierem router.
_________________
  RobZon
 
ExEaZ 
Klikacz

Dołączył: 30 Paź 2023
Posty: 6
Wysłany: 30-10-2023, 20:43   Re: Przeprowadzka i wybór światłowodu

RobZon napisał/a:

wybrałbym Netie lub Orange, wydaje mi sie ze najlepiej wybrac net tego kto kładl fizycznie swiatłowód, SI w 49% nalezy do Orange.

Dzięki za wszystkie informacje, rozmawiałem już wstępnie z Netią oraz Inea.
Netia stwierdziła że ONT wyśle Inea a oni tylko router także już wiem czyje te światłowody są, Inei. Inea daje ONT oraz router, proponuje za 90zł 600Mb i 100zł za 1Gb oraz publiczny adres za 10zł miesięcznie który mogę aktywować i zrezygnować z miesięcznym wypowiedzeniem.
Więc faktycznie chylę się ku Inei.
Są jakieś częste awarie/wysokie pingi czy urywanie internetu w Inei że nie jest tak często polecana co Netia?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: