Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pisownia na forum
Autor Wiadomość
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-12-2005, 13:32   Pisownia na forum

Wczoraj włosy mi się zjeżyły na głowie, jak ujrzałem w 1 krótkim poście 17 błędów ortograficznych!
Moi mili: rozumiem, że niektórzy z Was nie znają zasad ortografii, inni mają zaświadczenia różne - ale to tylko o Was źle świadczy.
Niektórych wypowiedzi nawet przeczytać się nie da.

Nowe przyciski i ikonka: Pisownia, pojawiła się:
- przy szybkiej odpowiedzi
- przy pisaniu tematu
- przy pisaniu prywatnych wiadomości
- przy przeglądaniu tematu (obok cytuj i edytuj).

Wszystkie błędy będą pojawiać się na czerwono. Klikając na czerwony wyraz (przy pisaniu własnego posta), pojawi się małe okienko z edycją słowa. Po wpisaniu, zostanie ono automatycznie poprawione.

Na początku niektórych słów może brakować w słowniku, ale macie obok link: "Dodaj do słownika".
Po takim dodaniu, słowo nie zostanie odznaczone od razu (pojawi się ono dopiero po zaakceptowaniu przeze mnie).

Mam nadzieję, że tego typu modyfikacja odniesie dużo większy skutek, niż wstawiania na stronę bannera:


Jeśli chcecie, możecie również zainstalować do przeglądarki pasek google z opcją sprawdzania pisowni.
http://toolbar.google.com/firefox/index.html (dla przeglądarki Firefox)
http://toolbar.google.com/index_2 (dla Internet Explorera)
 
 
andrzej 
light master

Dołączył: 10 Lut 2005
Posty: 118
Skąd: warszawa
Wysłany: 02-12-2005, 11:03   

uwazam, że chyba nie każdy może pisac profesjonalnie, są osoby niepełnosprawne, któe maja kłopoty z piusaniem poprawnym ma klawiaturze, związku z tym prosze o ewentualne zrozumienie takich osób. Mam niedowład palców, dlatego też moge niezbyt dobrze pisać, moge błędy robiś zarówno ortograficzne jak i gramatyczne, dlatego uważam, ze nie powinno się tym przejmować, ale jeśli moderatorzy są tacy profesjonalni pisarze, więc moze zafundują takim osobom niepełnosprawnym kurs poprawnego pisania.

Taka jest moja propozycja, a na forum może wejść każda osoba, bez względu na to czy jest to osoba pełnosprawna czy też niepełnosprawna
 
 
 
Michal 
Jr Admin



Pomógł: 40 razy
Dołączył: 05 Lis 2004
Posty: 1332
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-12-2005, 11:13   

Andrzej, nikt z nas nie jest doskonały i absolutnie nie chodzi nam o dyskryminowanie osób, które mają z tym problem. Sam osobiście przez ponad 15 lat walczę u siebie z czymś takim, jak dysortografia, ale:
a) nie mówię o tym głośno
b) używam przy swoich wypowiedziach 2 słowników (Google SpellCheck oraz tego z forum) przed kliknięciem wyślij.
Uważam, że przez to, jak piszę, niektórzy mogą źle na mnie patrzeć.

Z doświadczenia też wiem, że mimo, iż staramy się każdemu pomóc, w przypadku dużej ilości błędów i/lub niejasno sformułowanych zdań, jest to dla nas trudniejsze.

A co do "fundowania kursu" uważam, że to delikatnie mówiąc przesada, bo z tego, że prowadzimy tą stronę i forum, nic poza satysfakcją nie mamy, a co do względów finansowych - wręcz przeciwnie - drobne, ale trzeba dołożyć, żeby strona działała. Jako jej administracja mamy prawo ustalać własny regulamin i wysuwać prośby o korzystanie z modułu pisowni, jak ta.

 
 
andrzej 
light master

Dołączył: 10 Lut 2005
Posty: 118
Skąd: warszawa
Wysłany: 02-12-2005, 11:23   

dzięki za informację, zrozumiałem, być może dobrze ci chodzi o taką poprawną pisownię, sam walczę z tym, ale nie od 10 lat, tylko może mniej, bo Internet mam dopiero od jakiś 3 lat, także być może to jest zachętą do poprawnego pisania, sam z tym walczę, ale niestety już przechodziłem nie jedne kursy komputerowe, oczywiście bezpłatne, dla osób niepełnosprawnych i stwierdzono, że nie każdy może pisać poprawnie.
Dlatego też zostałem zmuszony do napisania takiej informacji, bo już kiedyś chyba otrzymałem upomnienie od jakiegoś moderatora, tylko nie pamiętam od którego, ale to już nie ważne
 
 
 
lorens 
easy master

Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 28
Wysłany: 02-12-2005, 23:54   

takie pytanie czy nieuzywanie polskich znakow uwaza sie za bledy ortograficzne czy cos takiego?? bo ja wole pisac bez bawienia sie w ALT+S by napisac Ś to daje S i wtedy szybciej pisze cos
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-12-2005, 00:22   

lorens, jeśli piszesz bez alta, to jeszcze umiem to zrozumieć. Sam czasami piszę (głównie na IRCu) bez polskich liter, ale staram się pisać poprawnie ortograficznie.

Ale jeśli już widzę gdzieś "urzytkownik" zamiast "uzytkownik", to już jest to ewidentnie błąd ortograficzny.

Czasami i polonista potrafi popełnić błąd. Ale niech to będą (jeśli już się trafią) pojedyncze błędy a nie po kilkanaście :)
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 03-12-2005, 13:06   

lorens, biorąc sprawę stricte, to tak, jest to błąd ortograficzny drugiego rzędu, ale nie o takie błędy nam chodzi.
_________________
 
  maciej@lebkowski.info
 
mizuk 
plus master


Dołączył: 06 Mar 2005
Posty: 378
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-12-2005, 22:14   

Fajnie, że Jacek, wprowadził te innowację, chociaż gdzie indziej, próbowałem bez powodzenia "zaszczepić" ten pomysł. Niestety przyzwyczajenia, pomimo porażających błędów w pisowni, nadal egzystują i jak się zorientowałem na nic się nie zda jakikolwiek argument. Do tego trzeba dołożyć kilku userów, którzy od lat celowo(!) zastępują klawiaturę polską, klawiaturą z innych obszarów językowych i żadna restrykcja adminów nie skutkuje. Co kraj...tj, co forum to inny obyczaj :mrgreen:

ps. w ww tekst`cie są pewne błędy ale chyba nie o takie błędy chodzi...
_________________
 
 
victorinox 
Klikacz


Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 12
Wysłany: 31-12-2005, 03:30   

Ach..! Gdybym kiedyś dożył tej pociechy
aby Twe słowa (panie Admin) trafiły pod strzechy!
Naaaaareszcie!

I niech wżdy potomni ku uwadze znają
iż Polacy ,nie gęsi,też swój język mają!
Lejesz miód na me serce ,zbolałe po przeczytaniu postu z tematu-"rekord"
jak chcesz to sam sprawdź jednego "maŻyciela"( o zgrozo)
pozdrawiam
 
 
SnD [sound] 
easy master


Dołączył: 25 Gru 2005
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-01-2006, 00:04   

SiNuS, nie zgodze sie z toba :)
To ze na necie pisze bez polskich ogonkow to nie znaczy ze nie wiem jak sie ich uzywa :)
Nauczylem sie szybko pisac na klawiaturze bez polskich znakow i jakos mi tak zostalo :)
Ale w normalnym zyciu jakos mi dobrze z nimi idzie ;)

fakt ze czasami slowa sa podobne i trudno okreslic jego sens bez polskiego ogonka to wtedy daje :)
wazne sa nie tylko bledy ortograficzne :) Ale takze stylistyczne takie jak np przecinki bo moga zmienic diametralnie sens zdania :)
Dla przykladu:

mama pyta jasia - Np od cukierki albo o cos
mama, pyta jasia - Chyba kazdy sie domysli.... :)

Pozdrawiam
SnD
_________________
 
 
 
mały255 
light master


Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 51
Wysłany: 20-11-2006, 15:05   

czemu ten temat zamarł????? ja np. pisze prawie zawsze nowe zdanie z małej litery, ale nauczyłem sie pisac dość poprawnie i dość szybko na klawiaturze z polskimi znakami i jakoś mi idzie :D czasem mi literka ucieknie, ale nie o to chodzi :) naprawde ortografia sie kłania!!! jak możemy uczyć sie obcych języków skoro nie znamy naszego ojczystego???? paranoja :evil:

[ Dodano: 20-11-2006, 15:07 ]
zapomniałem jeszcze o jednym. błędy jak błędy każdy je popełnia celowo lub przez przypadek, ale przekleństwa i wulgaryzmy są nie do przyjęcia. nie tylko ludzie dorośli mają dostęp do forum. PAMIĘTAJMY O TYM!!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
 
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-11-2006, 19:27   

mały255 napisał/a:
czemu ten temat zamarł?

Było sprawdzanie pisowni i propozycja poprawienia błędnych wyrazów, ale co z tego jak niektóre osoby jakby na złość pisały celowo i z błędami. Wyglądało to dużo gorzej niż obecnie.

Jednak jeśli więcej osób będzie tym zainteresowanych, to z chęcią ponownie zainstaluję sprawdzanie pisowni.
_________________
 
 
Michal 
Jr Admin



Pomógł: 40 razy
Dołączył: 05 Lis 2004
Posty: 1332
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-11-2006, 19:39   

Teraz też są lepsze słowniki np wbudowane w Firefoxa, pasek google i wygodniejsze moim zdaniem.

słownik Firefox pokazuje błąd lub wyraz którego nie ma na czerwono.



http://img76.imageshack.u...slownikiuc8.jpg
 
 
mały255 
light master


Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 51
Wysłany: 20-11-2006, 21:32   

ja po prostu jak nie wiem jak sie coś pisze to:
1) zastępuje ten wyraz takim, który jest mi znany, lub
2) wpisuje w google ten wyraz i klikam szukaj, i wtedy wiem jak powinno się go pisać. to nie jest trudne i nie wymaga dużo czasu, ale wymaga ODROBINY CHĘCI. a wydaje mi się, że każdy chciałby mówić i pisać poprawnie. każdy NORMALNY oczywiście. słowniki, nie powiem, są coraz lepsze, ale też trzeba chciać,a łatwiej przecież napisać źle zamiast szukać :(
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: