Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
tanie karty wifi pod linuksem
Autor Wiadomość
AvrooK 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Lip 2006
Posty: 286
Skąd: 3city
Wysłany: 14-11-2006, 13:34   

Cytat:
Od 7lat nie kupiłem żadnego programu a mimo to mam wszystkie programy legalne (i niczego mi nie brakuje do szczęścia)


pozostaje pogratulować. kieeedyś próbowałem przesiąść się na linuxa ale niestety wciąż trafiałem na jakieś problemy /jak chociażby dobre ustawienie odświeżania ekranu i rozdzielczości pod slackiem dla przykładu/. na gry nie mam czasu, więc tu nie problem. wiadomo programy do poczty czy przeglądarki to nie problem jednak znowu problemy z czcionką /polskie litery i rozmiary/. ostatnio próbowałem walczyć na knoppixie i ubuntu z siecią wifi -> porażka. nie kupiłem karty wifi z supportowanym chipsetem bo te za drogie na dzień dzisiejszy. fakt że próbowałem powalczyć w wersji live i nie instalowałem na dysku żadnego z wymienionych distro -> zanim to zrobię muszę znaleźć distro dobrze do mnie dopasowane ;) to tak na zasadzie małego może offtopu.

a co do ściągania. rada którą dał zdaje się Marek, czyli nie ma sensu ściągać byleczego byle sobie np. wypalić na płycie /poza muzą może/. filmu nie obejrzysz napewno więcej, z programu skorzystasz słownie parę razy /a znajdzie się pewnie darmowa alternatywa jak np. gimp również wspomniany w tym temacie przez władzę/ itd.
_________________
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 14-11-2006, 14:41   

Cytat:
porażka. nie kupiłem karty wifi z supportowanym chipsetem bo te za drogie na dzień dzisiejszy

bez przesady w sklepie nowe karty wifi na chipsecie ralinka kosztują 70zł to jest za drogo ?
tańsze są chyba tylko realteki i TI za około 60zł - ale to takie dziadostwo, że w ogóle bym się do nich nie dotykał niezależnie pod czym ma to działać. Jak nie stać cię na nową są używane jeszcze taniej np na allegro.
  marekd@jabberpl.org
 
AvrooK 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Lip 2006
Posty: 286
Skąd: 3city
Wysłany: 15-11-2006, 09:30   

Cytat:
bez przesady w sklepie nowe karty wifi na chipsecie ralinka kosztują 70zł to jest za drogo ?


trochę w sumie offtop robię, ale ....

w sumie mam taką na ralinku -> Gigabyte GN-WB01GS na USB a coś się w knoppixie ani ubuntu nie wykryła :/ może musi być na PCI ? :roll:
_________________
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 15-11-2006, 11:21   

pci albo pcmcia zawsze lepiej, ale sa tez jakies sterowniki do ralinka na usb tylko ze trzeba sobie je zamemu sciagnac i zainstalowac bo z automatu chyba nie dzilaja.
  marekd@jabberpl.org
 
Jerry Hall 
light master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 137
Wysłany: 15-11-2006, 15:11   

Jakoś wątpię aby ta konkretnie karta zadziałała pod Linuxem...

Specyfikacja producenta:

Cytat:
Architektura sieci LAN: Wireless IEEE 802.11b, Wireless IEEE 802.11g; Typ urządzenia: adapter USB; Przeznaczenie.: notebook, komputer PC; Port LAN: brak; Złącze anteny zewnętrznej: brak; Szyfrowanie: 64 bit WEP, 128 bit WEP, WPA - Wi-Fi Protected Access, WPA (802.1x) - WiFi Protected Access (802.1x), AES - Advanced Encryption Standard; Dostępne szybkości transmisji: 1 Mb/s, 2 Mb/s, 3 Mb/s, 5,5 Mb/s, 6 Mb/s, 9 Mb/s, 11 Mb/s, 12 Mb/s, 18 Mb/s, 24 Mb/s, 36 Mb/s, 48 Mb/s, 54 Mb/s; Tryb pracy: ad-hoc, infrastruktury; Częstotliwość: 2.4 - 2.4835 GHz; Wireless chipset: Ralink; Obsługiwane protokoły i standardy: IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbps, 2.4GHz, IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbps, 2.4GHz, TCP/IP - Transmission Control Protocol/Internet Protocol; Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98SE/ME/2000/XP.


Od siebie dodam że są już drivery dla niej pod MS Vista 32 i 64 Bit. Ale pod Linuxa nie spotkałem...

A tu, na wszelki wypadek ;) stronka z driverami:

Kod:
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Communication/Driver_Model.aspx?ProductID=989
 
 
AvrooK 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Lip 2006
Posty: 286
Skąd: 3city
Wysłany: 15-11-2006, 15:18   

stronkę z driverami oczywiście sprawdzałem. przeszukując google.com/linux zauważyłem że ralink ralinkowi nierówny. tj. dokładnie trzeba by znać który to chipset jest. niestety w specyfikacjach producenta nie znalazłem a nie przemogłem się jeszcze zadać pytania obsłudze technicznej gigabyte'a... fajnie by było gdyby ktoś, może Marek, podałby konkretny model dostępny na rynku z którym nie ma żadnych problemów pod linuxem. np. jakąś co to producent już udostępnia sam z siebie stery.
_________________
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 15-11-2006, 16:50   

Jerry Hall, to nie jest specyfikacja producenta karty tylko specyfikacja sterownika pod windows, z definicji dzila on pod windows, sterowniki pod linuksa sa na stronie PRODUCENTA czyli ralinka (a nie tego kto karte skladal czy pakowal do pudelka),
Powinna dzilac choc z kartami na usb zawsze byly problemy dlatego jesli kupowac nowa karte to zdecydowanie odradzam usb (nawet najlepsze i najdrozsze karty czyli atherosy na usb czesto nie dzialaja).

----
jak bede w domu i bede mial chwile czasu (napewno nie dzisiaj) to zrobie liste kart ktore dobrze dzialaja pod linuksem
  marekd@jabberpl.org
 
Jerry Hall 
light master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 137
Wysłany: 15-11-2006, 17:02   

Marku, ja na stronie Ralinka nie dopatrzyłem sie driverów do Linuxa, ale byc moze byłem niezbyt uważny. Co do specyfikacji... cóż, dotyczy ona karty z ta kością własnie, sadzisz ze gdyby obsługiwała Linuxa, to producent, czy "pakowacz do pudełka" nie wspomniałby o tym, ze wzgledów czysto marketingowych choćby?
;)
 
 
AvrooK 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Lip 2006
Posty: 286
Skąd: 3city
Wysłany: 15-11-2006, 17:04   

kupiłem na usb bo potrzebowałem czegoś w miare mobilnego a poza tym w zestawie mam kabelek dzięki któremu mogę kartę postawić na parapecie i dzięki temu z kolei mam sygnał na 100% i wszystko śmiga jak trzeba. router od karty jest kawałek niestety :roll:

tak czy inaczej czekam na listę Marku - chętnie zakupię kartę działającą pod linuchem :) żeby któraś z nich miała antenkę na kabelku co by tak samo można było na parapet wystawić to byłoby super ;)

Cytat:

czy "pakowacz do pudełka" nie wspomniałby o tym, ze wzgledów czysto marketingowych choćby?


najwyraźniej producenci tego typu sprzętu mają w nosie alternatywne OS'y.
_________________
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 15-11-2006, 20:46   

Cytat:
Marku, ja na stronie Ralinka nie dopatrzyłem sie driverów do Linuxa

to słabo partrzyłaś http://www.ralinktech.com/supp-1.htm
pozatym jest jeszcze niezależna wersja http://rt2x00.serialmonkey.com/wiki
Cytat:
to producent, czy "pakowacz do pudełka" nie wspomniałby o tym, ze wzgledów czysto marketingowych choćby?
producent chwali się tym gdzie tylko może
Cytat:
mam kabelek dzięki któremu mogę kartę postawić na parapecie i dzięki temu z kolei mam sygnał na 100%
a wersja pcmcia ma dużo większa antenę, to znacznie więcej daje niż możliwość przesunięcia karty pół metra w tą czy w tą

[ Dodano: 15-11-2006, 22:21 ]
No to mała przymiarka do listy
o ralinku już pisałem
działa dobrze na pcmcia, pci na usb zasadniczo tez powinna (choć jak widać czasem są z usb problemy), dość tanie karty,
moja opinia co do tych kart: do codziennego nadają się całkiem dobrze ale bez rewelacji,
wymagają ściągnięcia i ręcznego zainstalowania sterownika, choć niektóre dystrybucje mają już dołączony odpowiedni sterownik

Intel ipw, karty wewnętrzne wbudowane w laptopa (najczęściej zintegrowane) chyba nie do kupienia osobno,
moja opinia: bardzo dobre karty
sterownik wchodzi w skład nowszych jąder nie trzeba nic instalować, do starszych: ipw2200.sourceforge.net

Atheros bardzo dobre karty (tylko, że drogie),sterowniki madwifi.org, czasem dołączone już do dystrybucji ale w tej chwili nie są jeszcze częścią jądra, może niedługo będą, działają bezproblemowo, ale wersje na usb nie działają wcale.

ACX100 nie miałem o czynienia z tymi kartami, podobno działają, sterowniki na acx100.sourceforge.net

RTL8180 sterowniki na sourceforge.net/projects/rtl8180-sa2400 jakoś nie mam dobrego zdania o bezprzewodowych realtekach, no ale do tego konkretnego modelu sterowniki są.

starsze karty - już nie produkowane (jak by ktoś chciał kupować używaną)
hermes, prism, amtel, symbol, planet, aviator, hostap - pełna obsługa jest już w jądrze

to nie jest jeszcze wszystko, dochodzę do wniosku że szybciej było by zrobić listę kart niedziałających i napisać reszta działa.

Powinienem też napisać, że nawet z najgorsze karty (np texas instruments) ze sterownikami tylko pod windows da się uruchomić na ndiswarperze, działa to tak jak windows - czyli niezbyt dobrze, do tego brak dodatkowych funkcji jakie posiadają karty o sterownikach o otwartym kodzie, no ale tez nie trzeba wyrzucać ich do śmieci przy zmianie systemu.
  marekd@jabberpl.org
 
AvrooK 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Lip 2006
Posty: 286
Skąd: 3city
Wysłany: 16-11-2006, 09:14   

znalazłem na allegro -> TP-LINK WN-551G na atherosie za niewielkie pieniądza bo 60pln. na madwifi opinie że bez problemu działa przynajmniej na dwóch distro o ile pamiętam -> slack i debian /czyli też ubuntu, knoppix bo te budowane są na debianie zdaje się/. zastanawia mnie tylko moc tego. tj. czy na pewno 'przebije się' przez mur i nie będę musiał jednak kombinować z doczepieniem anteny na kabelku :/

ps. znalazłem właśnie takie antenki ze złączem RP-SMA za grosze :) więc w razie czego koszt 'przedłużenia' nie jest gigantyczny.
_________________
 
 
Jerry Hall 
light master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 137
Wysłany: 16-11-2006, 09:21   

Marek

Cytat:
producent chwali się tym gdzie tylko może


Jakoś nie zauważyłem aby Gigabite choć słowem wspomniał o obsludze Linuksa przez tę konkretna kartę, a ja o tej pisalem.Ta karta też jest przedmiotem tego topiku...
Jeśli kupuje jakieś urządzenie, zwłaszcza takie, to mam prawo wymagać płytki ze sterownikami i pełnego supportu. Ty sobie pewnie poradzisz, ja być może... ale czy przeciętny użytkownik ma biegać po stronach, ustalać na jakim chipsecie jest dane urządzenie, poszukiwać wtedy odpowiednich , lub mniej odpowiednich driverów?

Cytat:
Powinienem też napisać, że nawet z najgorsze karty (np texas instruments) ze sterownikami tylko pod windows da się uruchomić na ndiswarperze, działa to tak jak windows - czyli niezbyt dobrze, do tego brak dodatkowych funkcji jakie posiadają karty o sterownikach o otwartym kodzie


No właśnie.
Ndiswarper jest dla mnie protezą, wyjsciem awaryjnym, na krótki czas.I na pewno nie dla takiej karty.To w końcu nie jest takie byle co...

Cytat:
Atheros bardzo dobre karty (tylko, że drogie),sterowniki madwifi.org, czasem dołączone już do dystrybucji ale w tej chwili nie są jeszcze częścią jądra, może niedługo będą...


Nie wiem czy to są bardzo dobre karty.Dopóki nie będą miały dołączanych driverów pod wszystkie Systemy na jakich mogą działać, to niestety nie.
Co do implementacji obsugi tych kart w kernelu, to rzeczywiście trwają nad tym prace."Projekt" nazywa się Advanced Datapath i jest autorstwa Devicescape.
Advanced Datapath obsługuje standard IEEE 802.11 z programowym MAC (media access controller), hostapd, szyfrowaniem WEP i WPA, Wireless Multimedia Extensions (WME) oraz QoS. Aby wykorzystać te infrastrukturę dla konkretnej karty wystarczy napisać niskopoziomowy sterownik.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-11-2006, 13:57   

AvrooK, spoko nawet przez 10 scian
Cytat:
Jakoś nie zauważyłem aby Gigabite choć słowem wspomniał
gigabyte nie jest producentem oni tylko skladaja karty z czesci i pakuja do pudelek
Jerry Hall napisał/a:
ustalać na jakim chipsecie jest dane urządzenie,
wystarczy zapytac w sklepie zanim sie kupi
  marekd@jabberpl.org
 
AvrooK 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Lip 2006
Posty: 286
Skąd: 3city
Wysłany: 16-11-2006, 14:01   

Cytat:
spoko nawet przez 10 scian


mam do przebicia mniej więcej 70cm ściany potem kole 20 metrów otwartej przestrzeni.

Cytat:
wystarczy zapytac w sklepie zanim sie kupi


wiesz jak to u nas w komputerowych -> taki sprzedawca prawie umiera jak ma cokolwiek laikowi powiedzieć :/
_________________
 
 
Speedo1544 
light master

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 118
Wysłany: 16-11-2006, 14:16   

AvrooK napisał/a:
wiesz jak to u nas w komputerowych -> taki sprzedawca prawie umiera jak ma cokolwiek laikowi powiedzieć :/

a co ma ci powiedziec jak wiekszosc z nich nie ma zielonego pojecia co sprzedaja oni przeciez tylko wiedza specyfikacje i nic wiecej i raczej to on sie boi zeby czasami ktos mu nie zadal konkretnego pytania o sprzet
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: