Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
1 Gb/s w UPC w 2018 r.?
Autor Wiadomość
seb235 
Klikacz

Dołączył: 22 Cze 2018
Posty: 15
Wysłany: 22-06-2018, 04:09   

Liberator napisał/a:
Pomijając technologiczne zalety instalacji FTTH, które na dzień dobry (czytaj: dzisiaj, a nie w raczkujących albo jeszcze nie wprowadzonych standardach) dają 1200 Mbps wysyłania na węzeł i opóźnienia bliskie zeru, to okablowaniem światłowód wygrywa w przedbiegach: cieniutkie, dyskretne, praktycznie niewidoczne włókienko vs. grube, sztywne, białe kable koncentryczne. Koncentryk ma przewagę chyba tylko wtedy, gdy w mieszkaniu jest świnka morska.


Troszkę nie do końca piszesz prawdę, faktycznie port GPONowy ma wspomniane przez ciebie 2,5Gb/s w kierunku klienta oraz 1,25GB w kierunku węzła światłowodowego (OLT), aczkolwiek to jest prędkość portu do którego można podłączyć aż 128 klientów. Niby już jest GPON2 który ma oferować coś ok 10Gb/s ale to bajka przyszłości.

Światłowód faktycznie jest malutki, cieniutki itd ... ale też trzeba na niego bardzo uważać.
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 22-06-2018, 04:09   

kamail86 napisał/a:
Upload na poziomie 4% uploadu to istne szaleństwo ;) oby jednak coś się w tej kwestii zmieniło na lepsze, bo jeśli nie to coś czuję że jeszcze długo pozostanę przy łączu 250Mb...

to i tak dobrze ze 4% :) aby wykorzystać prędkość downloadu, musisz mieć prędkość uploadu przynajmniej równą 1/40 prędkości downloadu, więc mogli dać mniej :D
 
 
Liberator 
classic master

Dołączył: 19 Paź 2009
Posty: 152
Skąd: Żory
Wysłany: 22-06-2018, 04:15   

seb235 napisał/a:
Troszkę nie do końca piszesz prawdę, faktycznie port GPONowy ma wspomniane przez ciebie 2,5Gb/s w kierunku klienta oraz 1,25GB w kierunku węzła światłowodowego (OLT), aczkolwiek to jest prędkość portu do którego można podłączyć aż 128 klientów.

Dlatego napisałem "na węzeł". Dla porównania: w DOCSIS 3.0 w upstreamie jest max. 200 Mbps na nodę.
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1650
Wysłany: 22-06-2018, 06:50   

brtk, wiem, wiem bez sprawdzania :mrgreen: A tak na marginesie jak daleko ruszyła sprawa Twoich restartów?
_________________
  ogromny
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-06-2018, 08:09   

aster napisał/a:
KOCUREK1970 napisał/a:
Po co Ci światłowód w mieszkaniu, skoro D3.1 full duplex to 10 Gb w każdą stronę.
Przewód koncentryczny ma przed sobą jeszcze spory niewykorzystany potencjał.


Bo światłowód to jednak lepsza technologia a te zabawy z DOCSIS 3.1 to odwlekanie kosztów związanych z inwestowaniem w infrastrukturę.

Takie samo podejście mają ze sprzętem: marne dekodery, marne modemoroutery, itd.


To nie jest zadne odwlekanie kosztów, jednym z istotnych czynnikow generujacych koszty jest doprowadzenie okablowania do abonenta, jak juz wspominalem, Orange juz sie na tym czesciowo przejechal nie biorac pod uwagę ze znakomita wiekszosc abonentow nie chce prowadzenia nowego okablowania w mieszkaniu i nie dziala na nich magiczne słowo "swiatlowod", dlatego Orange musial kupic cala game urzadzen typu Converton zeby przejsc ze swiatlowodu na koncentryk w mieszkaniu abonenta, osobna sprawa jest ze kablowki maja zazwyczaj lepiej dopasowana oferte telewizyjna, trzecia sprawa ze Docsis 3.1 niweluje przewage technologiczna GPONu, czwarta sprawa to urzadzenia abonenckie ktore można stopniowo wymieniac...generalnie GPON czyli swiatlowod sprawdza sie przede wszystkim na nowych budynkach gdzie siec jest budowana od zera, wiem cos o tym bo w mojej kablówce korzystajacej z Docsis robilismy testy z GPON i doszlismy do wniosku ze nie ma sensu przechodzic obecnie na GPON tam gdzie jestesmy z Docsis, mamy juz sprzet zgodny z Docsis 3.1 i tak jak tu wielokrotnie pokazalem na forum, mamy pingi do większości serwerow nizsze lub duzo nizsze niz w Orange swiatlowodowym, dobrze wyregulowana sieć w upstreamie bardzo obniza pingi :)
 
 
aster 
classic master


Dołączył: 03 Maj 2016
Posty: 226
Wysłany: 22-06-2018, 08:48   

pawelb napisał/a:
To nie jest zadne odwlekanie kosztów

DOCSIS to oszczędność tylko dla operatora (mniej inwestycji, większy zysk dla korporacji...), który nie musi inwestować teraz w światłowody do mieszkania tylko będzie doił ten stary koncentryk tak długo jak się da.

pawelb napisał/a:
znakomita wiekszosc abonentow nie chce prowadzenia nowego okablowania w mieszkaniu i nie dziala na nich magiczne słowo "swiatlowod", dlatego Orange musial kupic cala game urzadzen typu Converton zeby przejsc ze swiatlowodu na koncentryk w mieszkaniu abonenta


Nie wiem skąd te dane o "znakomitej większości", ale jeśli ktoś woli takie rozwiązanie to ciężko mu to zabronić.

pawelb napisał/a:
osobna sprawa jest ze kablowki maja zazwyczaj lepiej dopasowana oferte telewizyjna


To fakt, porównywalny pakiet co mam teraz wyszedłby drożej gdybym odszedł od UPC, głównie z uwagi na sportowe kanały Polsatu. Natomiast kablówki to na razie mają najgorszą jakość bo już nie tylko w NC+ ale nawet w Orange masz już 4k. Do tego lepszy dekoder jest w Orange i z tego co było podane w innym temacie ogólnie najlepsza jakość obrazu z wszystkich operatorów (sam nie sprawdzałem).

pawelb napisał/a:
generalnie GPON czyli swiatlowod sprawdza sie przede wszystkim na nowych budynkach gdzie siec jest budowana od zera


W Singapurze nie mieli z tym problemu i jadą ze światłowodem do każdego mieszkania, nowego, starego, jak leci...

U nas dzisiaj w nowych budynkach od razu kładą światłowody, koncentryki czy oba?
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 22-06-2018, 09:33   

aster napisał/a:
Bo światłowód to jednak lepsza technologia a te zabawy z DOCSIS 3.1 to odwlekanie kosztów związanych z inwestowaniem w infrastrukturę.

Jak może być lepsza, jak to zupełnie inna technologia?
Na chwilę obecną NIKT w Polsce nie przeprowadził nawet testów z prędkością powyżej 1 Gb na tym Twoim światłowodzie - w UPC Polska "zrobili" na testach prawie 2 Gb na tym zacofanym jak uważasz DOCSIS.
Więc w czym lub gdzie DOCSIS jest gorsze od światłowodu?
Przecież (w większości przypadków) światłowód UPC jest pod blokiem, to jakie tu oszczędności inwestycyjne widzisz?
aster napisał/a:
DOCSIS to oszczędność tylko dla operatora (mniej inwestycji, większy zysk dla korporacji...), który nie musi inwestować teraz w światłowody do mieszkania tylko będzie doił ten stary koncentryk tak długo jak się da.

A dla mnie to nie oszczędności tylko prostota i wygoda - w razie awarii okablowania na przewodzie koncentrycznym w mieszkaniu, jestem w stanie w 99% przypadków sobie sam z tym poradzić.
Masz światłowód, uszkodzisz go, albo przyłącze i co - musisz wzywać serwisanta i na ten czas zostajesz bez usługi.
aster napisał/a:
W Singapurze nie mieli z tym problemu i jadą ze światłowodem do każdego mieszkania, nowego, starego, jak leci...

A w GB wypłaty mają w funtach szterlingach.
Wniosek?
_________________
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-06-2018, 10:12   

aster napisał/a:
pawelb napisał/a:
To nie jest zadne odwlekanie kosztów

DOCSIS to oszczędność tylko dla operatora (mniej inwestycji, większy zysk dla korporacji...), który nie musi inwestować teraz w światłowody do mieszkania tylko będzie doił ten stary koncentryk tak długo jak się da.

pawelb napisał/a:
znakomita wiekszosc abonentow nie chce prowadzenia nowego okablowania w mieszkaniu i nie dziala na nich magiczne słowo "swiatlowod", dlatego Orange musial kupic cala game urzadzen typu Converton zeby przejsc ze swiatlowodu na koncentryk w mieszkaniu abonenta


Nie wiem skąd te dane o "znakomitej większości", ale jeśli ktoś woli takie rozwiązanie to ciężko mu to zabronić.

pawelb napisał/a:
osobna sprawa jest ze kablowki maja zazwyczaj lepiej dopasowana oferte telewizyjna


To fakt, porównywalny pakiet co mam teraz wyszedłby drożej gdybym odszedł od UPC, głównie z uwagi na sportowe kanały Polsatu. Natomiast kablówki to na razie mają najgorszą jakość bo już nie tylko w NC+ ale nawet w Orange masz już 4k. Do tego lepszy dekoder jest w Orange i z tego co było podane w innym temacie ogólnie najlepsza jakość obrazu z wszystkich operatorów (sam nie sprawdzałem).

pawelb napisał/a:
generalnie GPON czyli swiatlowod sprawdza sie przede wszystkim na nowych budynkach gdzie siec jest budowana od zera


W Singapurze nie mieli z tym problemu i jadą ze światłowodem do każdego mieszkania, nowego, starego, jak leci...

U nas dzisiaj w nowych budynkach od razu kładą światłowody, koncentryki czy oba?


Nie trzeba doić starego koncentryka bo koncentryk ma się bardzo dobrze, najczęściej wymieniane są gniazda na obsługujące do 1 czy też 1,2Ghz z filtrem na kanał zwrotny
Poczytaj trochę w internecie chocby na telko.in odnośnie problemów Orange z wprowadzaniem światłowodów do mieszkania abonenta, to jest rzeczywistość do której Orange bardzo niechętnie się przyznaje, "światłowód" to działa na młodego abonenta, na starszego wręcz odwrotnie ;)
kablówki maja gorszą jakość sygnału tv? żartujesz czy mówisz poważnie? może na jakimś zadupiu ale każda szanująca się kablówka w większym mieście ma sygnał tv lepszej jakości niż w usługach IPTV, może nie mają jeszcze dekoderów 4K ale po co Ci dekoder skoro wkładasz do TV 4K kartę CI+ i odbierasz sygnał 4K bez dodatkowych pudełek ;) my nadajemy już 6 kanałów 4K (testowo), Mundialu w 4K nie nadajemy bo było za małe zainteresowanie w stosunku do opłat które zażyczyło sobie TVP i Canal+ :evil:
z tego co obserwuję to w nowych budynkach kładzione są najczęściej kable światłowodowe i koncentryczne, i to się nazywa wybór :)
 
 
Karol 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 673
Skąd: Gdynia
Wysłany: 22-06-2018, 11:13   

Jeśli chodzi o nowe budynki to zgodnie z warunkami technicznymi muszą one mieć instalację telekomunikacyjną: http://isap.sejm.gov.pl/i...O/D20151422.pdf

Z ww. rozporządzenia § 56 mówi o konieczności stosowania instalacji telekomunikacyjnej a w § 192e są podane szczegóły wykonania tych instalacji (w kolejnym § są wymagane parametry techniczne). W skrócie: do nowych mieszkań musi być doprowadzony zarówno światłowód, jak i kabel koncentryczny.

Ale my tu rozmawiamy o internecie 1 Gb/s w sieci UPC i z tego co można zauważyć UPC nie wykorzysta światłowodu nawet w nowych budynkach, tzn. nawet tam gdzie jest już on doprowadzony do mieszkania przez dewelopera.
_________________
 
 
Blacha
[Usunięty]

Wysłany: 22-06-2018, 11:51   

Właśnie ciekawa sprawa.Mam doprowadzony światłowód do mieszkania gdzie " dysponentem " jest Orange.
To UPC nie ma tu nic do gadania?
 
 
Karol 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 673
Skąd: Gdynia
Wysłany: 22-06-2018, 12:28   

Ww. rozporządzenie przewiduje, że budynki są wyposażone w punkt połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną (punkt styku). Czyli każdy operator ma prawo doprowadzić swoje przyłącze do punktu styku i dalej do mieszkania abonenta już wykorzystuje istniejącą (wybudowaną przez dewelopera) instalację. W ten sposób w danej lokalizacji może być wielu operatorów - każdy doprowadzi przyłącze tylko do punktu styku. Rozporządzenie mówi też o zasadzie równego dostępu (§ 192f) - zarządca nie ma możliwości ograniczania dostępu czy narzucania odbiorcom konieczności korzystania z usług danego operatora.
_________________
 
 
Blacha
[Usunięty]

Wysłany: 22-06-2018, 13:37   

Tak czy siak UPC świadomie rezygnuje ze światłowodu bezpośrednio do mieszkań.Woli rozprowadzić te swoje koncentryki w ścianach już na etapie deweloperskim. To trochę niereformowalne podejście do tematu.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 22-06-2018, 13:57   

Blacha napisał/a:
To trochę niereformowalne podejście do tematu.

Co w takim podejściu ze strony UPC Polska jest niereformowalnego?
Przecież wszystkie UPC jakie do tej pory były w Europie stosowały ten sam standard ED.
_________________
 
 
kamail86 
easy master

Dołączył: 19 Paź 2017
Posty: 36
Wysłany: 22-06-2018, 14:58   

KOCUREK1970 napisał/a:
Ale to przez tyle lat ile istnieje UPC Polska wywaliło komuś chałupę w kosmos, spaliła się komuś kamienica a może mieszkanie poszło z dymem czy zalało?
Większe zagrożenie w takich miejscach potencjalnie wywołuje inne okablowanie czy to strukturalne czy indywidualne niż 10m przewodu antenowego.
Przecież reszta sprzętów i tak łączona jest RJ45 - to Ci nie przeszkadza, to nie stanowi zagrożenia?

Chodzi o to że różnica potencjałów między tym co na kablu z UPC (czy też innej kablówki) a napięciem w gniazdkach w mieszkaniu może przyczynić się między innymi do palenia się złącz HDMI. Np. ja tak miałem i problem rozwiązało dopiero założenie izolatora galwanicznego na kabel z UPC idący do telewizora. Niestety nim doszedłem do tego co pali porty to kilka zdążyło się popalić.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 22-06-2018, 21:52   

kamail86,
Każda skrzynka telekomunikacyjna musi mieć uziemienie, więc o żadnym przenikaniu potencjałów nie może być tu mowy - więc to problem z Twoją instalacją elektryczną a nie wina UPC.
A skoro paliło ci gniazdka HDMI - to może jest to efekt podłączania przewodów HDMI do sprzętów i NIE odłączenie sprzętów od prądu podczas podłączania tych przewodów.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: