Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Instalacja internetu w mieszkaniu w nowym budynku
Autor Wiadomość
marcin1214 
Klikacz

Dołączył: 08 Kwi 2018
Posty: 1
Wysłany: 08-04-2018, 00:45   Instalacja internetu w mieszkaniu w nowym budynku

Zamierzam w najbliższym czasie nabyć mieszkanie prosto od developera, ale z tego co słyszałem w nowych blokach są gniazdka do internetu każdym w pokoju lub w niektórych a nie idzie to kablem po całym mieszkaniu. Tylko jak to wygląda w rzeczywistości, w przypadku kiedy wybiorę np upc i podepną się pod te gniazdka, to jak drugi operator ma podłączyć internet do tego samego mieszkania? Przykład: wybieram upc jako dostawcę net/tv ale dodatkowo chcę w netii(albo nawet i w upc) wziąć łącze biznesowe, więc jak w danym przypadku podłączane będzie to drugie łącze skoro gniazdka są zajęte?
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 08-04-2018, 04:59   

marcin1214 napisał/a:
jak w danym przypadku podłączane będzie to drugie łącze skoro gniazdka są zajęte?

Jeśli 2 osobnych operatorów - każdy operator osobno położy swój główny kabel i nie będzie się bawił Twoimi "gniazdkami".
Jeśli wybierzesz jednego operatora - zazwyczaj ma wszystko: net, tv, fon, ale też się Twoimi gniazdkami nie będzie bawił.
Wykonana instalacja w lokalu klienta montera nie interesuje - Twój lokal i Twoja instalacja.
_________________
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 08-04-2018, 16:42   Re: Instalacja internetu w mieszkaniu w nowym budynku

marcin1214 napisał/a:
...ale z tego co słyszałem w nowych blokach są gniazdka do internetu każdym w pokoju lub w niektórych a nie idzie to kablem po całym mieszkaniu.


W nowych mieszkaniach to wygląda różnie. Najczęściej w mieszkaniach w ścianie jest jakaś skrzynka multimedialna.
Co do niej dochodzi zależy od układów jaki usługodawca TV/internetu działa w nowym mieszkaniu. W blokach gdzie jest tradycyjna kablówka, to do skrzynki dochodzi jeden koncentryk, a odchodzą przewody koncentryczne do pokojów do gniazd z "F"-ką oraz skrętki do pokojów do gniazd "RJ-45". W wersji minimum, dwupokojowe mieszkanie (pokój+aneks kuchenny i sypialnia) przy odbiorze był tylko koncentryk i skrętka do pokoju. Kupujący mieszkanie, na etapie wykańczania mieszkania poprowadzili koncentryk z sypialni do skrzynki multimedialnej. Widziałem też nowe mieszkania gdzie do bloku dochodziły media dwóch usługodawców, jednego światłowodowego i kablowego. Ale to rzadkość, usługodawcy kombinują z deweloperami żeby mieć monopol. Do skrzynki w mieszkaniu dochodził światłowód od jednego i koncentryk od drugiego. Ze skrzynce odchodziły przewody koncentryczne do wszystkich pokoi, w skrzynce był też mini patchpanel z wyprowadzonymi skrętkami też do wszystkich pokoi. Przy takiej prawie idealnej sytuacji bez problemów można podpisać umowę z którymkolwiek nie martwiąc się dalej co rozprowadzeniem sygnału. Tylko raz w życiu słyszałem (sam tego nie widziałem), o poprowadzonym światłowódzie od skrzynki do pokoi, ale tam nie było żadnego usługodawcy kablowego, więc ktoś przewidział, że bez światłowodu się nie obejdzie.

Gorzej jak chce się mieć dwóch usługodawców na raz. Dwóch skrętek do każdego pokoju, ze skrzynki, to na pewno nigdzie nie ma. Można wtedy zastosować rozgałęźnik skrętki. Jak wiemy skrętka ma 4 pary przewodów, rozdzielacz tworzy dwie skrętki po 2 pary. Niestety na takim rozwiązaniu uzyskuje się tylko 100Mb/s (Fast Ethernet).

Najczęściej jest tak, ze po odebraniu mieszkania od dewelopera, podczas wykańczania mieszkania ludzie budują/modyfikują instalację wewnętrzną. Ideałem jest poprowadzenie dwóch przewodów koncentrycznych i dwóch skrętek do każdego pomieszczenia i to w peszlu. Na forum było o tym wiele razy.
:arrow: >>
:arrow: >>>
:arrow: >>>>
:arrow: >>>>>
:arrow: >>>>>>

Wtedy w Twoim przypadku, korzystanie z dwóch usługodawców byłoby bezproblemowe.

KOCUREK1970 napisał/a:
każdy operator osobno położy swój główny kabel i nie będzie się bawił Twoimi "gniazdkami".
Jeśli wybierzesz jednego operatora - zazwyczaj ma wszystko: net, tv, fon, ale też się Twoimi gniazdkami nie będzie bawił.
Wykonana instalacja w lokalu klienta montera nie interesuje - Twój lokal i Twoja instalacja.
Z całym szacunkiem, ale z tym się nie zgodzę. Operator nie tylko doprowadza sygnał do mieszkania, ale także doprowadza przewód i gniazdko do pokoi gdzie będzie stał jego sprzęt. Doprowadza koncetryk do modemoroutera i dekodera/TV z modułem, a przypadku wykupienia multiroomu doprowadza sygnał do kolejnego pokoju. Podobnie w przypadku operatora światłowodowego, doprowadza światłowód do pokoju gdzie będzie jego sprzęt, doprowadza też skrętkę do dekodera i ewentualnego multiroomu.

Niestety jest to poprowadzone prowizorycznie, czyli po ścianach, więc mało kto chciałby tak mieć, więc samemu należy zadbać o posiadanie instalacji wewnętrznej.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Pitrek 08-04-2018, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 08-04-2018, 17:28   

Pitrek napisał/a:
Z całym szacunkiem, ale z tym się nie zgodzę. Operator nie tylko doprowadza sygnał do mieszkania, ale także doprowadza przewód i gniazdko do pokoi gdzie będzie stał jego sprzęt.

Tu mowa jest o już istniejącym gniazdku.
Więc w moim przekonaniu instalator nic z tym nie zrobi - podepnie na wejściu i tyle - kabel, gniazdka nie montował technik więc nie będzie w to ingerował czy za to odpowiadał.
Jak znam deweloperów - instalacja RTV/SAT jest robiona na odwal, po macoszemu i za jak najmniejsze pieniądze, a jeśli przewody i gniazdka zakładał elektryk, to powodzenia Autorowi wielkiego życzę.
_________________
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 08-04-2018, 17:39   

KOCUREK1970. Na pewno w pewnych sytuacjach masz rację, ale nie zawsze jest tak "czarno" jak opisujesz. Te instalacje od dewelopera są naprawdę różne. Czasami można się dogadać z deweloperem, jeżeli wpłaca się zaliczkę deweloperowi kiedy mieszkania nie są skończone i uzupełnić to jego "minimum" o dodatkowe kable, oczywiście trzeba się dogadać finansowo. Inna możliwość to po odebraniu mieszkania, przy wykańczaniu mieszkania, kładzenie płytek i cokolików lub paneli i listew, zrobić "swoją" dodatkową instalację.

Jeżeli instalacja "dewelopera" jest niewystarczająca to operatorzy i tak robią swoje podłączenia przewodów i gniazd w pokojach gdzie ma stać ich sprzęt.
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 08-04-2018, 17:51   

Pitrek,
To o czym piszesz nie ma miejsca, kiedy nie schodzisz z placu budowy jako klient i wszystko dopilnowujesz 24h.
Nawet wpłacenie zaliczki czy większych pieniędzy niczego ci nie gwarantuje!
Możesz wpłacić i 20 tys zł na instalacje telewizyjną a w ścianach będziesz miał zamiast TRISETA chiński badziew za 20 gr/m.
Deweloper robi instalację "na sztukę" ma być to jest - ma głęboko gdzieś jak ona wygląda.
I na 100% zawsze taką instalację kładzie elektryk - więc myśli też jak elektryk... i zamiast instalacji na gwiazdę masz gniazdka w szeregu i tyle.
Wiem co mówię, bo mam z tym do czynienia na co dzień (nie pracuje dla żadnego dewelopera, ale montując sprzęt telewizyjny, SAT, naziemny mam z tym styczność).
_________________
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 08-04-2018, 18:04   

KOCUREK1970 napisał/a:
I na 100% zawsze taką instalację kładzie elektryk - więc myśli też jak elektryk... i zamiast instalacji na gwiazdę masz gniazdka w szeregu i tyle.
Zgadzam się, że to wykonują elektrycy, ale instalacji szeregowej to od bardzo dawna nie widziałem, jeżeli są skrzynki z kablami, to zawsze jest gwiazda. Na pewno z racji Twojej pracy widziałeś różne "partactwa", ja tylko widziałem mieszkania w kilku różnych budynkach, w różnych miastach i nie jest tak źle.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: