Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
IPv6 w UPC...
Autor Wiadomość
arekm 
light master

Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 50
Wysłany: 10-12-2016, 20:05   

(poniższe było w ramach innego wątku i tam nieco offtopic więc wrzucam tu)



Właśnie przetestowałem IPv6 w UPC i jest to niezła porażka:

- żart nr 1: owszem mogą włączyć (nawet włączyli na chwilę) ale wtedy *wyłączają IPv4*. To wyłączenie IPv4 polega na tym, że przestają przydzielać adres IPv4 routowalny w świecie.

Konkretnie przydzielili:
2a02:a304::a03:4471:d810:5a19:XXXX/128
10.191.48.XXX/16

Tak więc ma się tylko używalne IPv6, bez IPv4. O funkcjonalnym dual stacku słyszeli ale "tak u nas nie ma" (choć technicznie to i tak robią dual stack tylko specjalnie dają IPv4 z prywatnej 10.0.0.0/8).

- żart nr 2: dostaje się TYLKO 1 adres IPv6 (/128) gdzie normą jest /56 czy /64 na klienta. Więc marzenie o normalnym użytkowaniu gdzie każde urządzenie w domu ma swój adres IP idzie do piachu (dla mnie było by to bardzo wygodne).


Podsumowując: IPv6 w UPC jest takie jakby go nie było. Pewnie znów jakiś "manager" myślał i wymyślił bo technicznie widać, że mogą robić normalny dual stack.

Aż muszę zobaczyć jak to jest w ofercie światłowodowej orange bo położyli światło u mnie więc jak jest sensownie to kuszące.
  arekm@jabber.maven.pl
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-12-2016, 20:30   

A zadam Ci takie pytanie...ale zastanów się nad tym co napiszesz...po co ci IPv6?
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 537
Wysłany: 10-12-2016, 21:01   

wewnętrzne ipv4 przy ipv6 jest normą wszędzie, jedynie w orange na firme możesz sobie wykupić stałe ip v4.
serio tylko /128? XD to już orange nawet daje chyba /56. Przecież mając tylko /128, różne serwisy internetowe będą wielu klientów identyfikować jako jeden user, bo tak się robi dla całego /64 :D
 
 
arekm 
light master

Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 50
Wysłany: 10-12-2016, 21:05   

Dom-> moje maszyny na świecie. Natywnie po IPv6. Teraz od biedy korzystam z 6to4.

Ale bardziej istotne odwrotnie - by wygodnie wbijać na wszystkie moje linuxy w domu. Teraz to trzeba cudowania z VPNami robić na każdym urządzeniu z którego korzystam na "zewnątrz" (laptop, stacjonarny, telefon) co jest MEGA upierdliwe i generujące problemy (bo, a to certyfikat do vpna wygaśnie, a nie zauważę za wczasu itd). IPv6 tam na zewnątrz mam natywnie dostępne. Tylko w UPC problem.

Z IPv6 było by po prostu naturalnie, bez kombinowania, ssh, https, adres i gotowe.

(i tak, jestem w tej specyficznej sytuacji, że IPv6 mam wszędzie poza UPC)
  arekm@jabber.maven.pl
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 537
Wysłany: 10-12-2016, 21:28   

arekm, ale zobacz na poprzednią stronę na załącznik z 2015, http://forum.mediaswiat.pl/download.php?id=1718 tam na lanie masz przydzielone /64 więc nie powinieneś mieć tych /64? to się zmieniło?
 
 
pkpk 
Klikacz

Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 10
Wysłany: 22-12-2016, 11:17   

arekm napisał/a:

- żart nr 2: dostaje się TYLKO 1 adres IPv6 (/128) gdzie normą jest /56 czy /64 na klienta. Więc marzenie o normalnym użytkowaniu gdzie każde urządzenie w domu ma swój adres IP idzie do piachu (dla mnie było by to bardzo wygodne).


Podsumowując: IPv6 w UPC jest takie jakby go nie było. Pewnie znów jakiś "manager" myślał i wymyślił bo technicznie widać, że mogą robić normalny dual stack.


Dostajesz /64 na modem, i dodatkowo /57 lub /56 (nie pamietam ile dokladnie) przez prefix-delegation w DHCPv6.

normalny dual-stack z publicznym IPv4 mozesz miec, jak masz adresy IPv4 ktore mozesz uzyc. Tu jest dual-stack-lite bo tych IPv4 dla wszystkich po prostu nie ma.
Byc moze inni daja oba publiczne IP, ale jak dlugo?
 
 
gbbsoft 
plus master

Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 302
Wysłany: 16-02-2017, 07:48   

A jak nagle dzisiaj w nocy na modemie zamiast ipv4 mamy ipv6 jako adres ze swiata, a adres ipv4 modemu zaczyna się od 10.x.x.x, to co można z tym zrobić, aby z powrotem mieć ipv4?
  gbbsoft
 
mky 
easy master

Dołączył: 16 Maj 2011
Posty: 23
Wysłany: 16-02-2017, 10:29   

Zadzwoń do UPC i zgłoś że straciłeś adres IPv4 i chcesz go z powrotem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: