Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Asus RT-AC68U - Dysk podpięty pod USB 3.0 a zużycie?
Autor Wiadomość
Shishak 
classic master


Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 202
Skąd: Banino
Wysłany: 30-07-2016, 20:59   Asus RT-AC68U - Dysk podpięty pod USB 3.0 a zużycie?

Witam,

Miałem stary dysk od PS4, w obudowie USB 3.0 więc podpiąłem go do routera Asus RT-AC68U.

Dysk mi służy teraz jak serwer plików oraz bezpośrednio ściągane są na nie pliki z torrentów, w laptopie dysponuje tylko mały dyskiem 128 GB SSD, stąd wpadłem na taki pomysł, dużo to wygodniejsze niżeli ciągłe podłączanie do portu USB.

Jednak nasunęło mi się pytanie, dotyczy one tego, czy dysk podpięty cały czas w ten sposób do routera zużywa się bardzo szybko, czy tak to może być podpięte i sobie chodzić całe noce i dnie?

Jest to dysk 2,5 cala HDD.

Proszę o porady i sugestie.

Pozdrawiam.

P.S Na jaki adres powinien być przekierowany port jeśli ściągamy na dysk podpięty do routera? Adres routera?
_________________
 
 
Misiek999 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 199
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30-07-2016, 22:53   

Zainstaluj soft Melina bądź mod HGG, oba posiadają opcje wyłączenia zasilania dysku w czasie jego bezczynności. Jak już pisałem w innym topiku, "Merlin" to oryginalny soft z kilkoma modyfikacjami/poprawkami.
 
 
Shishak 
classic master


Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 202
Skąd: Banino
Wysłany: 30-07-2016, 23:30   

Ok, a na oryginalnym sofcie nie mogę tego zrobić?
_________________
 
 
Misiek999 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 199
Skąd: Wrocław
Wysłany: 31-07-2016, 00:12   

Jeśli nic się nie zmieniło to oryginalny AsusWRT nie posiada tej opcji...
Na Merlinie a następnie HGG siedzę już łącznie od ponad roku (m.in. właśnie z tego powodu) i bardzo sobie chwalę oba rozwiązania.
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 31-07-2016, 00:17   

Czy do Asusa rt-ac51u jest soft Merlina? Jeśli nie to czy kiedyś taki będzie?
 
 
Shishak 
classic master


Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 202
Skąd: Banino
Wysłany: 31-07-2016, 00:33   

Czy grozi mi szybkie popsucie dysku w takim razie?
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 31-07-2016, 04:42   

Shishak,
Odpowiem tak - dyskowi zaszkodzi częste podłączanie i odpinanie z portu USB (i nie sam fakt podpinania, tylko każdorazowego jego włączenia kiedy dostanie zasilanie z portu USB).
NIE zaszkodzi mu ciągłe kręcenia talerzami (byle ciągle coś robił i głowica nie parkowała co kilka sekund) - mam 2 serwery Synology DS713+/DX513 i Netgear Ultra 2 - dyski w nich NIE usypiają się nigdy (tak ustawiłem) i pracują non stop - praca ciągła dysku mu nie szkodzi - moje dyski mają już z 40 TYS godzin nakręcone a włączane były tylko koło 500 razy - stan techniczny PERFECT.
_________________
 
 
Shishak 
classic master


Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 202
Skąd: Banino
Wysłany: 31-07-2016, 10:20   

Ok, to jeszcze jedno pytanie. Odtwarzanie filmów z dysku po sieci WIFI za pomocą SMB może go popsuć? Lepiej używać Media Serwera?
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 31-07-2016, 10:28   

Shishak napisał/a:
Odtwarzanie filmów z dysku po sieci WIFI za pomocą SMB może go popsuć? Lepiej używać Media Serwera?

Popsuć - na upartego może go popsuć ciężarówka, która wiezie 40 ton ładunku koło Twojego domu (wibracje całego HDD i wibracje talerzy w HDD, pozycjonowanie głowicy), walnięcie drzwiami u Ciebie w domu itd
Korzystaj jak wskazałem - i z bananem na ustach się ciesz z dobrodziejstwa takiego rozwiązania (ja mam to szczęście, że mam własne 2 serwery - ale też zaczynałem od tego na jakimś Cisco, potem też Asusie a teraz już serwery).
Co/czym i jakim programem będziesz to strumieniował nie ma znaczenia (różnice będą tylko w sposobie komunikacji programu/serwera/tv we wzajemnej komunikacji - ale sprzęty się spokojnie dogadają, wszak działa to od momentu wynalezienia tego), dla Ciebie bez różnicy, efekt końcowy taki sam - Gladiator UHD 3D DTS i wiele, wiele więcej.
_________________
 
 
Misiek999 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 199
Skąd: Wrocław
Wysłany: 31-07-2016, 12:45   

MrPepka napisał/a:
Czy do Asusa rt-ac51u jest soft Merlina? Jeśli nie to czy kiedyś taki będzie?

Nie ma, i raczej nie będzie...
Istnieje custom Padavana pod AC51U -soft robiony głównie pod obsługę modemów LTE na USB. Zdaje się OpenWRT obsługiwał routery na Mediateku, sprawdź ich forum może coś tam chłopaki wymodzili.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 01-08-2016, 11:06   

Shishak napisał/a:
Odtwarzanie filmów z dysku po sieci WIFI za pomocą SMB może go popsuć? Lepiej używać Media Serwera?

Nie może.
:arrow: http://www.asus.com/support/FAQ/1011277/
Używanie Media Serwer (DLNA) będzie wygodniejsze z TV, Samba będzie wygodniejsze z komputera. Obie metody różnią się usługami, mało TV ma dostęp do zasobów po Sambie.
Wybór zależy od klienta, którego ma urządzenie, z którego chcesz się dostawać do Twoich zasobów.

Dyski USB firmy WD, mają w sobie zarządzanie usypianiem. Mam taki (1 TB WD Elements) przy TV, po ok. 5-10 minutach nieużywania, przechodzą w tryb oszczędzania energią. Dioda inaczej miga, na pewno się nie parkują, ale chodzą ciszej, na pewno cały czas się kręcą, przechodzą na bieg jałowy.

Tak jak przedmówcy pisali, najgorsze jest częste wyłączanie/włączanie i wibracje. Kręcenie się dysku zużywa co najwyżej łożyska, które też mogą paść. Mój dysk leży dodatykowo na miękkiej gumowej podstawce.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: