Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
podział internetu bezprzew. za pomocą kompa, LAN i linksysa
Autor Wiadomość
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 24-11-2013, 12:42   podział internetu bezprzew. za pomocą kompa, LAN i linksysa

witam
mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu
mam internet z UPC i modem (router) bezprzewodowy (Thomson)
na parterze internet "sięga" do wszystkich pomieszczeń i jest ok.; natomiast na piętrze jest dobry sygnał tylko bezpośrednio nad pomieszczeniem, w którym jest ww. modem
w pokoju tym (na górze) mam stacjonarnego kompa z Win7 i bezprzewodową kartą sieciową (tu odbiór jest dobry)
mam stary router linksys WRT54G i chciałbym internet odbierany na górze w kompie podzielić lanem do tego routera, żeby ten przesyłał sygnał po górze
nie wiem od czego zacząć konfigurację: po pierwsze co i jak ustawić w kompie aby ten dzielił sygnał po kablu ethernet i jak z kolei ustawić router linksys aby to połączenie działało i ten wysyłał sygnał po wi-fi
wiem, że trzeba chyba zacząć od włączenia udostępniania we właściwościach karty wi-fi - to zrobiłem i co dalej?

z góry dziękuje za pomoc!
 
 
ra 
classic master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 158
Wysłany: 25-11-2013, 09:05   

Najlepszym rozwiązaniem było by podłączenie WRT54G z thomsonem przez ethernet bez natu z tą samą pulą adresową i ustawieniu tego samego SSID, szyfrowaniu co ma thomson lub inną nazwę jeśli urządzenia by maiły problem z przełączaniem się między AP.
Jest tez tryb repeater (sprawdź po rewizji routera czy wspiera dd-wrt, tomato) w którym urządzenie łączy się bezprzewodowo z AP i udostępnia sygnał lokalnie, ale na urządzeniu z jednym radiem jest to chybiony pomysł, bo przepustowość jest obcinana o ~50%, mogą pojawić się problemy ze stabilnością w działaniu i zasięgiem.
Pomysł z udostępnieniem internetu z komputera jest nie najlepszy choćby z faktu ze komputer musiałby non stop działać, ale wykonalne.
 
 
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 25-11-2013, 09:27   

ra napisał/a:
Najlepszym rozwiązaniem było by podłączenie WRT54G z thomsonem przez ethernet

niestety odpada, bo kabel musiałby "iść" po wierzchu i brzydko by to wyglądąło (nie mam jak schować bez kucia ścian)
ra napisał/a:
Jest tez tryb repeater (sprawdź po rewizji routera czy wspiera dd-wrt, tomato) w którym urządzenie łączy się bezprzewodowo z AP i udostępnia sygnał lokalnie, ale na urządzeniu z jednym radiem jest to chybiony pomysł

też tak uważam, dlatego od razu odpuściłem taką opcję
ra napisał/a:
Pomysł z udostępnieniem internetu z komputera jest nie najlepszy choćby z faktu ze komputer musiałby non stop działać, ale wykonalne.

Ten komputer i tak prawie cały czas jest włączony (wyłączany tylko w nocy, kiedy internet i tak nie jest używany), więc ta opcja jest dla mnie idealna - bez ponoszenia żadnych dodatkowych wydatków. Kwestia tylko poustawiania i tu potrzebuje pomocy.
 
 
ra 
classic master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 158
Wysłany: 26-11-2013, 10:01   

balek napisał/a:
ra napisał/a:
Najlepszym rozwiązaniem było by podłączenie WRT54G z thomsonem przez ethernet

niestety odpada, bo kabel musiałby "iść" po wierzchu i brzydko by to wyglądąło (nie mam jak schować bez kucia ścian)

Możesz zastosować płaski UTP lub PLC przez siec energetyczną.

balek napisał/a:
ra napisał/a:
Pomysł z udostępnieniem internetu z komputera jest nie najlepszy choćby z faktu ze komputer musiałby non stop działać, ale wykonalne.

Ten komputer i tak prawie cały czas jest włączony (wyłączany tylko w nocy, kiedy internet i tak nie jest używany), więc ta opcja jest dla mnie idealna - bez ponoszenia żadnych dodatkowych wydatków. Kwestia tylko poustawiania i tu potrzebuje pomocy.

Sprawdź w parametrach połączenia z internetem jaki masz adres IP komputera. Powiedzmy ze masz 192.168.1.10
1. Podłącz komputer przez port LAN z routerem
2. W ustawieniach routera zmień adres IP routera na podsieć którą używasz. W przykładzie będzie to 192.168.1.250
3. Po zapisaniu ustawień router się zrestartuje
4. W centrum sieci i udostępniania > Zmień ustawienia karty sieciowej - zaznacz połączenie sieciowe które daje dostęp do sieci oraz to łączące przez kabel z routerem i wybierz z menu kontekstowego 'połączenia mostkowe'.

Jeśli nie zadziała, to w ustawieniach routera zmień adres WAN na IP z twojej podsieci 192.168.1.250,
adres LAN na 192.168.2.250. Włącz serwer DHCP i daj przedział 192.168.2.10 - 192.168.2.50. Podłącz komputer do portu WAN w routerze zamiast LAN.
Jeszcze możesz wyłączyć firewall i antywirus żeby sprawdzić czy nie blokują ruchu.
 
 
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 26-11-2013, 19:45   

zgodnie z moimi przewidywaniami, sposób pierwszy nie zadziałał
a w sposobie drugim stanąłem od razu na początku, bo nie wiem gdzie wpisać WAN w routerze
jedyne IP w routerze które mogę wpisać to IP routera, ale miejsca na wpisanie WAN nie widzę

a w ogóle, to zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie czasami uruchomienie drugiej (zwykłej) karty sieciowej na komputerze i połączenie jej kablem z routerem linksys powoduję utratę połączenia internetowego z thomsonem, tzn. połączenie bezprzewodowe z routerem thomson jest, ale nie działa internet; i po wyłączeniu karty przewodowej, nawet reset karty bezprzewodowej nie pomaga, tylko trzeba całego kompa resetować aby z powrotem internet zaczął działać bezprzewodowo - może to być problem braku internetu, bo niby łączę się na raz z oboma routerami wg sposobu pierwszego, ale internet nie działa (jak ten problem rozwiązać?)
 
 
ra 
classic master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 158
Wysłany: 27-11-2013, 08:55   

balek napisał/a:
nie wiem gdzie wpisać WAN w routerze jedyne IP w routerze które mogę wpisać to IP routera, ale miejsca na wpisanie WAN nie widzę

Pokaż zrzuty ekranów z routera. Sprawdź czy twój model routera jest wspierany przez Tomato i wgraj ten firmware. O wgrywaniu i którą wersję wybrać dowiesz się z tego forum.
balek napisał/a:
czasami uruchomienie drugiej (zwykłej) karty sieciowej na komputerze i połączenie jej kablem z routerem linksys powoduję utratę połączenia internetowego z thomsonem

Metrykę interfejsu karty bezprzewodowej ustaw na 20, a karty sieciowej na 30. Protokół TCP/IPv4 > zaawansowane > ustawienia protokołu IP > metryka.
 
 
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 27-11-2013, 09:33   

niestety mój router nie jest wspierany przez Tomato
ja mam dokładnie WRT54G2 a oni wymieniają tam WRT54G, WRT54GC, WRT54GL ale mojego akurat nie ma
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 27-11-2013, 12:15   

balek napisał/a:
zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie czasami uruchomienie drugiej (zwykłej) karty sieciowej na komputerze i połączenie jej kablem z routerem linksys powoduję utratę połączenia internetowego z thomsonem, tzn. połączenie bezprzewodowe z routerem thomson jest, ale nie działa internet; i po wyłączeniu karty przewodowej, nawet reset karty bezprzewodowej nie pomaga, tylko trzeba całego kompa resetować aby z powrotem internet zaczął działać bezprzewodowo - może to być problem braku internetu, bo niby łączę się na raz z oboma routerami wg sposobu pierwszego, ale internet nie działa

Dzieje się tak dlatego, że Linksys i Thomson to routery (choć dokładnie, Thomson to modemorouter, czyli modem i router w jednej obudowie), więc karta wykrywa dwa serwery DHCP, i nie wie, do którego się podłączyć, zwłaszcza, kiedy obydwa sprzęty korzystają, maja ustawiona taka sama pulę adresową.
_________________
 
 
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 27-11-2013, 23:42   

nie no, to ogólnie jakaś paranoja
nic mi nie działa
dzisiaj chciałem uruchomić wirtualny serwer, bo jest taka możliwość w windows7 - kurde nawet to nie chciało się uruchomić! co jest grane?
a dzisiaj chciałem zrobić zrzuty ekranu z routera, to nawet nie mogłem się do niego zalogować, pomimo, że był podłączony do kompa i wpisywałem ten sam adres co wczoraj (i wczoraj działało)

p.s.
zmiana metryki interfejsu nie pomogła

edit: ok, dostałem się do routera przez wi-fi (po kablu nie mogłem) i zrobiłem zrzut ekranu

Noname4.jpg
i jeszcze właściwości karty bezprzewodowej
Plik ściągnięto 236 raz(y) 59,52 KB

Noname.jpg
Plik ściągnięto 246 raz(y) 91,68 KB

 
 
ra 
classic master


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 158
Wysłany: 28-11-2013, 09:14   

Internet setup to jest WAN
Internet Connection type ustaw Static IP
Tak jak kolega KOCUREK1970 radzi przy połączeniu komputera z routerem przez port LAN wyłącz w WRT54G serwer DHCP.
Podłączoną kartę bezprzewodową do Thomsona możesz spróbować udostępnić jej połączenie przez Connectify po wifi lub lan.
 
 
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 11-01-2014, 10:03   

ra napisał/a:
Internet setup to jest WAN
Podłączoną kartę bezprzewodową do Thomsona możesz spróbować udostępnić jej połączenie przez Connectify po wifi lub lan.


jedyne rozwiązanie, które zadziałało :) Connectify, udostępnienie łącza po lan
 
 
drunkpirate 
Klikacz

Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 1
Wysłany: 05-03-2014, 22:35   

Drugi router po prostu ustaw jako repeater. A twoja sieć WiFi dostanie nowy zasięg:)
Albo w pierwszym routerze (na parterze) wymień antenki na mocniejsze. Jeszcze jedno rozwiązanie jak koledzy w powyższych postach już mówili - przewierć się do pokoju z góry i połącz obydwa routery normalnym kablem RJ45.
 
 
paweln 
Klikacz

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 8
Wysłany: 06-03-2014, 21:07   

dałeś radę czy potrzebujesz dalej wsparcia?

Jeśli dalej nie masz rozwiązania, to wart abyś rozważył dwa poniższe:
- możesz rozwiązać to inwestując około 200PLN : poszukaj n.p. "tp link TL-PA4010" lub innych zestawów tego typu
- lub wpisz w google "dd-wrt universal repeater" jeśli chcesz to rozwiązać bez inwestycji
 
 
balek 
easy master

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 26
Wysłany: 06-03-2014, 23:02   

działa, ale tylko przez Connectify
 
 
paweln 
Klikacz

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 8
Wysłany: 07-03-2014, 11:28   

Może działać bez PC: linksys może działać jako "wzmacniacz wifi" i źródło sygnału LAN na piętrze. Osobiście takie rozwiązanie sprawdziłem.

Najpierw w linksysie będziesz potrzebował zmienić soft na DD-WRT. Wpisz "linksys wrt54g dd-wrt" w google i do dzieła.

Jak już będziesz miał DD-WRT to trzeba ustawić linksysa w tryb "universal repeater".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: