Forum MediaSwiat
Niezależny wortal informacyjny MediaŚwiat - wszystko o usługach dostępu do Internetu, telewizji, telefonie.

Internet UPC - Compal + urzadzenie PLC

Darcorn - 29-07-2017, 09:51
Temat postu: Compal + urzadzenie PLC
Witajcie!

Zastanawiam sie nad kupnem adapterow PLC (prawdopodobnie Fritz1000e). Mialem juz do czynienia z tego rodzaju urzadzeniami i wiem jak je podlaczyc. Nie jestem jednak pewien co do Compala. Czy przy podlaczaniu PLC trzeba go przelaczyc w tryb bridge?

Dzieki za odpowiedzi!

Pitrek - 29-07-2017, 10:55

Darcorn napisał/a:
Mialem juz do czynienia z tego rodzaju urzadzeniami (PLC) i wiem jak je podlaczyc. Nie jestem jednak pewien co do Compala.
Ogólnie transmitery sieciowe PLC zastępują przewód Ethernet, wykorzystując do tego gniazdka i sieć elektryczną, mogą tez mieć inne funkcje, np. Wi-Fi.
Więc chcesz zastąpić przewód Ethernet, teraz pytanie co chcesz konkretnie zrobić, do czego mają być zastosowane adaptery :?: Nic nie piszesz co masz podłączone do Compala.
Skoro pytasz, tzn. Twój Compal jest w trybie routera. Jeżeli bezpośrednio przewodem do Compala (LAN) masz podłączony 1 komputer/notebook, to teraz ten przewód zastępujesz adapterami PLC i komputer/notebook możesz przenieść tam gdzie chcesz.

Jeżeli do LANu Compala masz podłączonych przewodowo 2 lub więcej komputerów/notebooków, to musisz kupić mały switch Ethernet. Poprzez transmitery sieciowe podłączasz switch do Compala, a switch stoi gdzieś tam i do niego podłączasz komputery/notebooki.

Jeżeli do Compala, w trybie routera masz podłączony przewodem swój router (podwójne NATowanie) i chcesz go przenieść w inne/dalekie miejsce to transmitery sieciowe zastąpią Ci przewód Ethernet. Podobnie można podłączyć swój router w trybie AP (Access Point), gdzie oddalony od Compala będzie transmitował nowa sieć Wi-Fi.

Przełączanie Compala w tryb Bridge używa się wtedy, kiedy chcesz podłączyć do niego jedno urządzenie, które ma mieć publiczny adres IP. Może to być komputer, oczywiście to rzadkość.
Prawie zawsze co Compala w trybie Bridge podłączamy swój własny router. Zamiast połączenia przewodowego Ethernet, można zastosować transmitery sieciowe. Pozwoli nam to na oddalenie Compala od naszego routera, który może stać w bardziej dogodnym miejscu.

Darcorn - 29-07-2017, 17:24

Dzieki za odpowiedz Piterek. Chodzi mi wlasnie o zastapienie przewodu Ethernet (Compal jest w drugim pokoju) zeby nie prowadzic kabla przez pol mieszkania :) i podlaczenie do PLC komputera.
Pitrek - 29-07-2017, 19:13

Czyli nic nie ruszasz w Compalu. Łączysz Compala przewodem Ethernet z adapterem PLC, wsadzonym w gniazdko elektryczne, w innym pokoju adapter PLC łączysz przewodem Ethernet z komputerem i wciskamy przyciski w adapterach i jeżeli masz instalację elektryczną trójżyłową jednofazową to może do 150-200 Mb/s nawet pójść.
MrPepka - 03-08-2017, 23:20

Pitrek, a czy owe adaptery PLC muszą obsługiwać ipv6 gdyby UPC to włączył czy dla nich to nie robi różnicy?
januszmk - 04-08-2017, 11:28

MrPepka napisał/a:
Pitrek, a czy owe adaptery PLC muszą obsługiwać ipv6 gdyby UPC to włączył czy dla nich to nie robi różnicy?

jak plc nie robi routingu to bez roznicy

MrPepka - 04-08-2017, 13:49

januszmk napisał/a:
jak plc nie robi routingu to bez roznicy

A jakie adaptery PLC robią routing, a jakie nie? Te robiące routing to są te z wi-fi czy jak?

pawelb - 04-08-2017, 15:29

PLC nie robi routingu, warstwa L2, ale moze "interesowac sie" warstwą L3 wiec jesli chcemy miec pewnosc ze obsluguje IPv6 to lepiej upewnic sie w dokumentacji, internecie, u producenta itd. ze wspiera IPv6
Wewnetrznie czyli w LAN w domu zazwyczaj korzysta sie z IPv4
Uzyskiwana predkosc zalezy od standardu HomePlug na urzadzeniu, im lepsza jakosc okablowania elektrycznego w domu tym szybciej, w instalacji trojzylowej z urzadzeniami PLC standardu AV 1000 i wiecej czyli MIMO wyciagniesz kilkaset mb

MrPepka - 04-08-2017, 15:38

Cytat:
Wewnetrznie czyli w LAN w domu zazwyczaj korzysta sie z IPv4

Tak, ale pod warunkiem, że ISP (np. UPC) nie przełączy nas na IPv6. Takie UPC wspiera niby dual-stack, ale w praktyce IPv4 jest wewnętrzne, a jedynie IPv6 zewnętrzne.

briandale - 15-08-2017, 23:39

Właśnie dostałem od UPC "prezent" w postaci zmiany oprogramowania na Compalu.
Brak możliwości zmiany między trybem router i modem, czyli brak możliwości pracy w trybie bridge - działa tylko jako router.
Brak możliwości przekierowania portów, w zakładce "Narzędzia administratora"-> Informacje widzę tylko IPv6. chociaż na stronie ip4.me widzę moje IPv4.
Nie mogę się jednak z zewnątrz wbić na moje urządzenia.
Chciałbym aby jak poprzednio Compal był modemem a moim urządzeniem końcowym był TP-Link WR841 z dd-wrt.
Ma ktoś jakiś pomysł ?

MrPepka - 15-08-2017, 23:44

Zadzwoń na ich dział techniczny, a dalej już wiesz co masz robić.
briandale - 16-08-2017, 00:04

Dzwoniłem w ubiegły piątek , obiecali rozwiązanie problemu w 48 godzin (problem powstał w czwartek).
Następnie (w niedzielę) napisałem maila do działu technicznego.
Olali mnie totalnie - do dzisiaj żadnej odpowiedzi.

KOCUREK1970 - 16-08-2017, 13:38

briandale napisał/a:
Ma ktoś jakiś pomysł ?

Albo przez Moje UPC przez chat pogadać z konsultantem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group