Forum MediaSwiat
Niezależny wortal informacyjny MediaŚwiat - wszystko o usługach dostępu do Internetu, telewizji, telefonie.

Instalacja i udostępnianie łącza - Zabezpieczenie modemu

irix78 - 04-05-2015, 19:06
Temat postu: Zabezpieczenie modemu
Tak się zastanawiam, skoro dostałem w końcu EPC3212 może by go jakoś zabezpieczyć przed przepięciami. Technicolorem/ubee to bym się nie przejmował ale skoro Cisco coraz ciężej dostać to może warto za parę złotych. Nie mam żadnych gniazdek rozdzielaczy itd. Kawałek kabla wystaje ze ściany na balkonie (dawna instalacje PTK) i przez "beczkę" F kabel poprowadzony prosto do modemu. Jeżeli w ogóle to ma sens to jakie zabezpieczenie wstawić w kabel żeby ochronić modem np w przypadku burzy.
Breitner - 04-05-2015, 21:07

irix78 napisał/a:
jakie zabezpieczenie wstawić w kabel żeby ochronić modem np w przypadku burzy.

Najprostsze i najtańsze zabezpieczenie - odłącz modem z gniazdka i sieci.

Susane - 04-05-2015, 21:12

Tratec MSS-01 (Modem Safe Supplement): http://technetix.pl/images/MSS-01HRCL.jpg
Każda zwrotnica Tratec ma wbudowane zabezpieczenia i podwójną izolację galwaniczną, ale trzeba najpierw odczytać poziom sygnału z modemu, żeby się zorientować która najlepiej będzie pasowała: http://technetix.pl/html/gniazda_tris.htm

irix78 - 05-05-2015, 12:37

Susane, dzięki za info o coś takiego mi chodziło.
Problem jest tylko taki, że się tego nie da kupić :P -)
Pełno jest za to zabezpieczeń o parametrach mniej więcej takich:

Pasmo pracy [MHz]: 5 - 2400
Maksymalny prąd [kA]: 8
Impedancja [Ω]: 75
Tłumienie [dB]: <0,5
Przejście stałoprądowe: Jest
Dopasowanie [dB]: >10
Współczynnik ekranowania [dB]: >90dB (EN 50083-2/A1, klasa A)
Złącza: F wtyk / F gniazdo
Zgodność ze standardami: CE

Zasadniczo wygląda że różnica tylko w szerszym zakresie pasma.

Ma ktoś może coś podobnego wstawione i działa?
Jak nie to kupię i przetestuję :P

Susane - 05-05-2015, 12:48

Szukaj w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Zwrotnice Tratec, które mają komplet zabezpieczeń są tam stale obecne. Filtry, tłumiki, zabezpieczenia też bywają.
KOCUREK1970 - 05-05-2015, 22:35

irix78 napisał/a:
Ma ktoś może coś podobnego wstawione i działa?

Mam i działa.

Susane - 05-05-2015, 23:19

I gdzie to wstawiłeś? Przed zwrotnicą, czy za nią, a może zamiast? ;)
KOCUREK1970 - 06-05-2015, 02:54

Susane napisał/a:
Przed zwrotnicą, czy za nią, a może zamiast?

Mam gniazdko założone w ścianie przez UPC (2007 rok), za gniazdem mam rozgałęźnik na porcie DATA (dekoder i modem) - i właśnie przed rozgałęźnikiem.

Susane - 06-05-2015, 13:07

Jeśli tam masz elementy Tratec (w UPC od dawna jako standard przy TV cyfrowej i Internecie więc raczej powinieneś jeśli technik się spisał jak należy) wtedy mija się z celem dublowanie zabezpieczeń dedykowanych zresztą do nieco innego rodzaju sieci kablowej.
irix78 - 07-05-2015, 12:36

Kupiłem i założyłem AXING SZU 6-02.
Parametry modemu prawie bez zmian ( może jakieś dziesiąte części dB)
Wszystko działa bez zmian.
Czekam na burzę ;)

Susane - 07-05-2015, 15:17

W międzyczasie polecam lekturę z katalogu o zabezpieczeniach jakie ma Tratec, dodatkowo zwrotnice mają separację galwaniczną w obydwu kierunkach dzięki czemu uzyskuje się izolację elektryczną od i do klienta. Przy tym AXING i podobne wypadają co najmniej blado, w tej cenie można dostać zwrotnicę z serii Tris.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group