Forum MediaSwiat
Niezależny wortal informacyjny MediaŚwiat - wszystko o usługach dostępu do Internetu, telewizji, telefonie.

Internet Orange - Problem ze skaczącym pingiem. Wina routera?

furmanoz - 11-10-2014, 18:42
Temat postu: Problem ze skaczącym pingiem. Wina routera?
[PENTAGRAM P 6351]
- Dom jednorodzinny
- 2 urządzenia (PC stacjonarny + laptop)
- neostrada 10mb/s
- Kontakt z infolinią i technikami Orange - wielokrotny

Witam
Mam dość specyficzny problem z pingowaniem neostrady. Mianowicie, [ja, (komputer stacjonarny połączony przez kabel) siostra (laptop) przez wifi] podczas grania w gry online (zaznaczam że korzystam w 99% przypadków ze Steam, może to ma jakieś znaczenie) jakiekolwiek uruchomienie Youtube (144p), facebooka, losowej strony internetowej, a czasem jedynie włączenie lapka do sieci powoduje dość spore skoki pingu u mnie (standardowy ping ~60,70, gdy siostra zaczyna korzystać z internetu ~300+, z tym że nie jest to ping stały, a skaczący w tym przedziale, do tego zauważyłem od czasu do czasu gubione pakiety). Starałem się załatwić sprawę na własną rękę, wyczyściłem z wszelkiego podejrzanego oprogramowania laptop siostry, swój PC także, dzwoniłem na infolinie orange, technicy obwiniali wszystko, od starej centrali (która notabene swoje lata ma) do słabych kabli (?!), natomiast 2 dni temu odwiedził mnie Pan, który stwierdził że to wina routera. Router posiadam około 2 lat, problem zaczął się około roku temu, dlatego nie jestem pewien czy aby na pewno jest to tym spowodowane, dlatego postanowiłem spytać was, ponieważ nic szczególnego na podobny temat nie mogłem znaleźć.
Ewentualnie, jeśli to faktycznie wina routera, to co polecacie, do domu, w opisanych wyżej warunkach? Dodam że chciałbym wydać około 150zł, ewentualnie więcej jeśli miałoby to poprawić komfort z korzystania z internetu.
Jeśli chcecie jakieś screeny z panelu Pentagrama, proszę śmiało pytać, bo sam jestem w tych sprawach dość zielony.
Z góry dzięki za jakiekolwiek porady!

bulek - 11-10-2014, 20:06

Prawdopodobnie grając zapychasz kierunek od ciebie do Internetu. Jeśli się nie mylę, to w drugą stronę Neostrada 10Mb ma 1Mb/s. Jeśli gra wysyła dużo danych to objawy będą takie jak opisałeś - większe opóźnienia, utrata pakietów. Może też być tak, że nie zużywasz wiele przepustowości łącza, ale ilość wysyłanych pakietów przez grę jest duża (zależy od gry) i twój router nie daje rady pakietów od innych urządzeń przesłać na czas. Możesz pobawić się w ustawieniach QoS w swoim routerze i nadać grom niski priorytet, a filmom i przeglądaniu internetu większy. Wtedy siostra może będzie miała szansę na lepszy dostęp do sieci.
furmanoz - 20-10-2014, 19:35

Zrobiłem jak pisałeś, QoS poustawiane, ale jeśli siostra nawet z internetu nie korzysta, tzn jest tylko podłączona do sieci, a ja mam odpalona przegladarke ping lata między 40-100. To chyba też nie są normalne objawy?
KOCUREK1970 - 21-10-2014, 00:05

Wykonanie testów programem WinMTR, zmiana routera, na coś z TP Linka z annexem A.
bulek - 21-10-2014, 14:23

furmanoz, jeśli siostra nie korzysta, to rozumiem, że tylko ty korzystasz z łącza. W jaki sposób mierzysz te "pingi", czy to coś, co ci gra pokazuje, czy komenda ping w wierszu poleceń? Ping 100 może być jeśli docelowy adres jest daleko (gdzieś w Stanach, czy Azji). Nie powinien w każdym razie się mocno wahać przy nieobciążonym łączu.
edion - 18-05-2015, 11:46

Ping pingiem, warto jeszcze sprawdzić jak się mają sprawy z utrata pakietów. U mnie pinga zawsze jest dobry tylko jak łącze ma gorszy dzień i serwuje mi dużą utratę pakietów to i tak grać się nie da.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group